Data modyfikacji:

Jaki obiektyw do czego?

Pytanie jaki obiektyw do czego jest zadawane bardzo często przez początkujących fotografów. W tym kompleksowym poradniku omawiamy wszystkie rodzaje obiektywów, a także ich zastosowanie w różnych dziedzinach fotografii. 
jaki obiektyw do czego

Dlaczego ogniskowa obiektywu ma znaczenie? 

Ogniskowa obiektywu jest to odległość pomiędzy ogniskiem układu optycznego a punktem głównym w układzie optycznym, gdzie zwykle jest to środek soczewki. Niska wartość określa, że mamy do czynienia z obiektywem o szerokim polu widzenia np. 13 mm. Im wyższa wartość ogniskowej, tym węższe pole widzenia. Wysoka wartość ma również wpływ na przybliżenie obrazu. Obiektyw 100 mm będzie oferował większe przybliżenie niż obiektyw o ogniskowej 35 mm. 
Należy również pamiętać, że w zależności od matrycy ekwiwalent ogniskowej może być inny. Podane wartości odnoszą się do aparatów pełnoklatkowych z matrycą w rozmiarze 35 mm, która pokrywa pełne pole widzenia. W przypadku mniejszych matryc takich jak APS-C czy micro 4/3 mnożnik ogniskowej jest inny. Aby otrzymać wartość trzeba pomnożyć ją przez ogniskową obiektywu.
Dla przykładu, aparaty Canona z matrycą APS-C mają mnożnik 1,6x. To oznacza, że podpięty obiektyw o ogniskowej 35 mm tak naprawdę da nam wartość 56 mm. Wówczas zmienia to całkowicie kąt widzenia, jak i przybliżenie obiektywu. Na szczęście producenci przygotowują obiektywy dedykowane pod dane matryce. 
W fotografii są wykorzystywane obiektywy o różnej ogniskowej. Jedno szkło lepiej sprawdzi się przy fotografowaniu krajobrazów, natomiast drugie będzie wprost idealne do portretów. Liczba obiektywów dostępnych na rynku jest ogromna, dlatego łatwo się pogubić.  Aby ułatwić ci wybór, podzieliliśmy modele na kilka rodzajów obiektywów.

Podział obiektywów ze względu na ich ogniskową 

Obiektywy ultraszerokokątne 

Obiektywy ultraszerokokątne głównie są wykorzystywane do zdjęć krajobrazu oraz architektury. Jeśli potrzebujesz objąć bardzo szerokie pole widzenia, to takie szkło będzie idealnym wyborem. Do najszerszych możemy zaliczyć obiektywy typu fisheye, które mają ogniskową 8 mm. Uwypuklona soczewka daje pole widzenia wynoszące aż 180 stopni!
Standardowe obiektywy ultraszerokokątne mają wartość od 10 mm do 24 mm. Ze względu na duże zniekształcenia obiektywy ultraszerokokątne raczej nie nadają się do portretów. 

Obiektywy szerokokątne 

Obiektywy szerokokątne przez wielu są uznawane za te najbardziej uniwersalne. Pole widzenia nadal jest szerokie, jednak na fotografiach nie widać aż tak mocno zniekształceń, dzięki czemu mają one zastosowanie w wielu dziedzinach fotografii. Za obiektywy szerokokątne uznajemy szkła od 24 do 35 mm. 

Obiektywy portretowe 

Obiektywy portretowe nie zniekształcają obrazu i w sposób naturalny oddają sylwetkę modela lub modeli. Jaki obiektyw do portretów wybrać? Za idealne ogniskowe do portretów można uznać 50 mm, 85 mm, 105 mm, a także 135 mm. Jeśli zamierzasz wykonywać trochę szersze ujęcia obejmujące również sylwetkę, to w tej roli bardzo dobrze sprawdzi się obiektyw 35 mm. 

Teleobiektywy 

Teleobiektywy charakteryzują się dużym przybliżeniem, dlatego znakomicie nadają się do fotografowania dzikiej przyrody, zwierząt, ale również krajobrazów. Wszędzie tam, gdzie nie możesz dotrzeć ze swoim aparatem, teleobiektyw spełni swoje zadanie znakomicie.
Teleobiektywy możemy podzielić na krótkie o ogniskowej od 70 mm do 135 mm oraz długie o ogniskowej od 135 mm nawet do 800 mm. Im dłuższa ogniskowa, tym cięższy i masywniejszy aparat. W zamian otrzymujemy jednak bardzo duże przybliżenie. Teleobiektywy swoje zastosowanie znajdują w fotografii sportowej, gdzie często przebywanie w samym centrum wydarzeń jest bardzo trudne. 

Obiektywy macro 

Jeśli chcesz wykonywać zdjęcia niewielkich przedmiotów, owadów lub interesujących detali, to obiektyw macro będzie znakomity. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość ustawienia ostrości z niewielkiej odległości. Przy ogniskowej 70 mm lub 100 mm uzyskać bardzo dobre przybliżenie. 

Rodzaje obiektywów. Jaki obiektyw do czego? 

Obiektywy stałoogniskowe 

Obiektywy stałoogniskowe mają jedną ogniskową, której nie można zmienić. Oznacza to, że do przybliżenia obrazu będziesz musiał przemieścić się w przód lub w tył. Zaletą tego typu szkieł jest to, że są znacznie jaśniejsze i oferują światło f/1,2, f/1,4 czy f/1,8. W porównaniu do obiektywów typu zoom są one nieco ostrzejsze.
Obiektywy stałoogniskowe wykorzystuje się w fotografii ślubnej oraz koncertowej. Jeśli chcesz uzyskać małą głębię ostrości lub po prostu potrzebujesz większej ilości światła w ciemnych pomieszczeniach, to obiektyw stałoogniskowy będzie doskonałym wyborem. 

Obiektywy zmiennoogniskowe

Obiektywy zmiennoogniskowe są uznawane za zdecydowanie bardziej uniwersalne. Dzięki możliwości zmiany ogniskowej pod ręką możemy mieć obiektyw szerokokątny a także teleobiektyw. To sprawia, że nie musisz mieć ze sobą kilku szkieł. Obiektywy zmiennoogniskowe mają szeroką gamę zastosowań od krajobrazu po portrety.
Do minusów należy zaliczyć fakt, że są one ciemniejsze i oferują światło f/2.8, choć na rynku pojawiają się szkła ze światłem f/2.0. Ostrość tych szkieł jest odrobinę gorsza od wersji stałoogniskowych. Jednak zalety zdecydowanie przeważają wady, dlatego każdy amator w swojej torbie powinien mieć chociaż jeden obiektyw typu zoom. To najłatwiejszy sposób na odkrycie swoich ulubionych ogniskowych. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.