Data modyfikacji:

Jaki odkurzacz do popiołu wybrać?


Czasy kopciuszka już dawno odeszły w niepamięć. Kominki są rozwiązaniem ponadczasowym i wprowadzają do wnętrza ciepło, ale i swoistą przytulność. Jednak sadzy z kominka nie trzeba już usuwać ręcznie. W końcu do dyspozycji są specjalnie do tego celu skonstruowane sprzęty. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jaki odkurzacz do popiołu wybrać i na co należy zwrócić uwagę przy wyborze. Jakie parametry powinien posiadać odkurzacz do popiołu?
odkurzacze

Dlaczego zwykły odkurzacz nie wystarczy i należy sięgnąć po odkurzacz do popiołu?

Każdy posiadacz kominka cieszy się zapachem palącego się drewna, a także niepowtarzalną atmosferą. Jednak po wypaleniu opału pozostają popiół i sadza. Trzeba je usunąć, gdyż w przeciwnym razie dojdzie do wydzielania się szkodliwych związków podczas spalania, a nawet pożaru sadzy w kominie. Sadzę z przewodu kominowego należy usuwać przynajmniej 4 razy w roku. Taka częstotliwość jest wskazana w przypadku użytkowania sezonowanego drewna. Jeśli używane jest tego o wilgotności większej niż 20%, to częstotliwość czyszczenia jest jeszcze większa.

Sadza i substancje smoliste mogą zablokować przepływ dymu, co w krótkim czasie doprowadzi do pożaru. Również wkład kominkowy musi być regularnie czyszczony, gdyż gromadzenie się kreozotu prowadzi do korozji, a dodatkowo niszczenia uszczelek. Przed sezonem grzewczym demontuje się poszczególne elementy wkładu kominkowego i dokładnie oczyszcza, natomiast na co dzień niezbędne jest usuwanie popiołu.

Zwykły odkurzacz nie poradzi sobie z takim zanieczyszczeniem, bowiem bardzo szybko zapcha się filtr. Dlatego warto wybrać odkurzacz do popiołu, który ma specjalną konstrukcję. Filtry w takim odkurzaczu są skonstruowane w taki sposób, że pył nie wydostaje się na zewnątrz. Również silnik jest właściwie zabezpieczony.

Osoby, które nie mają miejsca na kolejny sprzęt do sprzątania, mogą zdecydować się na separatory, które współpracują ze sprzętem domowym. Są to specjalne nakładki, które pozwalają na usunięcie pyłu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie równają się odkurzaczom do popiołu, gdyż te mają znacznie większą moc. Pozwalają zatem pozbyć się wszystkich resztek popiołu szybko i skutecznie.

Odkurzacz do popiołu – jaki wybrać? Poznaj parametry, na które musisz zwrócić uwagę

Jeśli zastanawiasz się, jaki odkurzacz do popiołu będzie najlepszy, to musisz poznać parametry, które są najistotniejsze przy jego wyborze. Najistotniejsze znaczenie ma moc. Dzięki dużej mocy można zebrać nawet bardzo niewielkie drobinki popiołu. Ponadto im większa jest moc, tym lepsze zasysanie, w związku z tym także drobinki nie unoszą się w powietrzu. Bez wątpienia może być to uciążliwe dla każdej osoby czyszczącej kominek, a w szczególności alergików i astmatyków. Ci ostatni bezwzględnie muszą wybierać urządzenia o jak najwyższej mocy.

Jeśli chcesz wiedzieć, jaki odkurzacz do kominka będzie najlepszy, to zwróć uwagę także na komponenty. Wąż ssący do zbierania jeszcze ciepłego popiołu, w temperaturze 50-60 stopni Celsjusza, doskonale się sprawdzi i musi mieć odpowiednią długość. Niezbędna jest także jego elastyczność, aby można było popiół usunąć z każdego miejsca. Odkurzacz kominkowy z wężem do usuwania gorącego popiołu gwarantuje oszczędność czasu, gdyż nie trzeba czekać aż zanieczyszczenia po spaleniu ostygną.

Choć w przypadku posiadaczy kominka istotne znaczenie ma usunięcie popiołu, to jednak warto, decydując, jaki odkurzacz kominkowy wybrać, kierować się jego wielofunkcyjnością. Ważne, by usuwał nie tylko popiół czy sadzę, ale również szkło, plastik, a także inne pyły, np. resztki pozostające po pracach budowlanych. Nie można zapomnieć o jeszcze jednym bardzo ważnym parametrze, a mianowicie wielkości pojemnika i rodzaju stosowanych filtrów. Oczywiście im większy pojemnik w odkurzaczu kominkowym, tym rzadsza konieczność wymiany. Filtr powinien być jak najdokładniejszy. Najlepiej sprawdzają się filtry HEPA.

Odkurzacz kominkowy – ranking

Jaki zatem wybrać odkurzacz do kominka? Ranking przygotowany przez nas pozwoli wam dokonać najtrafniejszego wyboru. Bierzemy pod uwagę zarówno dobre parametry danych modeli, jak i pozytywne opinie użytkowników. Jaki odkurzacz do sadzy i popiołu wybierany jest najczęściej?

Kaarcher AD 4 Premium 1.629-731.0

Użytkownicy bardzo chętnie sięgają po wielofunkcyjny Kaarcher AD 4 Premium 1.629-731.0. Jest to odkurzacz kominkowy, który szybko i skutecznie usuwa zimny popiół. Można przy jego użyciu czyścić także piece czy grill. Wyposażony jest w osobny duży filtr zanieczyszczeń i płaski filtr falisty, a ponadto ma optymalną moc 600 W. Metalowy zbiornik i wąż ssący, a także żaroodporny materiał gwarantują bezpieczeństwo odkurzania popiołu i sadzy. Dużą zaletą jest łatwy demontaż filtra bez kontaktu z brudem. Odkurzacz nie jest bardzo głośny, a przy jego użyciu można sprzątać np. gładź po remoncie.

Kaminer Odkurzacz do popiołu Odk005-20 L

Chętnie wybieranym urządzeniem jest także Kaminer Odkurzacz do popiołu Odk005-20 L. Ten odkurzacz także wyposażony jest w dwa filtry. Poza filtrem HEPA jest także materiałowy, który chroni filtr HEPA i ogranicza jego czyszczenie do minimum. Ten model także jest wielofunkcyjny i sprawdza się nie tylko do czyszczenia kominka, ale również grilla czy warsztatu z metalowych opiłków, a nawet usuwania drobnego gruzu po pracach remontowo-budowlanych. To odkurzacz o bardzo dużej mocy, bo aż 1200 W. Użytkownicy wskazują na to, że jest cichy i skuteczny.

Cleancraft flexCat 120VCA 7003130

Kolejną propozycją w naszym rankingu jest odkurzacz do usuwania popiołu z kominka, pieca i grilla Cleancraft flexCat 120VCA 7003130. Podobnie jak poprzedni model, ma maksymalną moc 1200 W. Zatem zasysa popiół z dużą siłą. Jest wyposażony w duży, metalowy, 20-litrowy pojemnik na brud. Wyposażony jest w filtr kartuszowy HEPA. Nie jest bardzo głośny, posiada ergonomiczny wąż, a ponadto pozwala szybko pozbyć się zanieczyszczeń.
O kominek bezwzględnie należy dbać. Wybierając odkurzacz kominkowy, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jego moc ssącą, a także skuteczność. Modele wielofunkcyjne sprawdzą się przy pracach remontowych, budowlanych i warsztatowych. Dzięki odpowiedniemu sprzętowi twój kominek może być naprawdę czysty.
Autor: Justyna Kolorz