Data publikacji:

Jaki pistolet do malowania drewna kupić?

Podczas malowania nie musimy ograniczać się do żmudnego i ręcznego nakładania farby przy pomocy wałków lub pędzli. Znacznie szybszym rozwiązaniem, które ułatwia położenie równomiernej powłoki malarskiej, jest wykorzystanie specjalnego pistoletu. Urządzenie to jest niezwykle uniwersalnym narzędziem i możemy je wykorzystywać podczas pracy z różnymi materiałami oraz preparatami; poza farbami mogą to być też różnego rodzaju lakiery oraz podkłady. W naszym poradniku podpowiadamy, jaki pistolet do malowania drewna wybrać.
Pistolet do malowania drewna

Pistolety do malowania drewna – jak są zbudowane i jak działają?

Pistolety do malowania bardzo często określa się też mianem pistoletów lakierniczych lub natryskowych. Wydmuchują one pod ciśnieniem ze swojego zbiorniczka drobinki farby, które szybko osiadają na malowanej powierzchni, tworząc równomierną powłokę. Są przez to doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza wtedy, gdy pracujemy z naprawdę dużymi powierzchniami lub korzystamy z preparatów, które przy rozprowadzaniu pędzlem lub wałkiem pozostawiają widoczne smugi.
Konstrukcja pistoletów do malowania jest dość prosta i z podobnej liczby elementów składać będą się tanie modele dla amatorów, jak i wysokiej jakości sprzęt dla profesjonalistów pracujących np. w lakierniach. Narzędzie zbudowane jest z następujących komponentów:
  • Dysza – przez dyszę wydmuchiwana jest farba. Element ten może być wymieniany: zmieniając średnicę dyszy, wpływamy na promień rozprysku strumienia pistoletu. Dysze należy regularnie czyścić (najczęściej za pomocą odpowiednik rozpuszczalników), ponieważ może zalegać w nich wysuszona farba, która zakłóca płynność strumienia powietrza.
  • Osłona dyszy – zapobiega rozpryskiwaniu się farby na boki, także i ona może regulować promień, w jakim farba pokrywa powierzchnię.
  • Spust – naciskając na niego, uwalniamy farbę ze zbiornika i wydmuchujemy ją na zewnątrz.
  • Regulator ciśnienia – pozwala zmieniać szybkość, z jaką farba jest wydmuchiwana z dyszy.
  • Zbiornik – wbudowany na stałe lub wymienny pojemnik na farbę, który podłączony jest do korpusu pistoletu.

Pistolet do malowania drewna – bez kompresora ani rusz?

Pistolety do malowania zazwyczaj nie potrzebują dostępu do zasilania elektrycznego, ale muszą być połączone ze źródłem sprężonego powietrza. Dlatego, by z nich korzystać, musimy zaopatrzyć się także w odpowiedni kompresor. Silnik urządzenia zwiększa ciśnienie pobieranego z atmosfery powietrza do regulowanego przez użytkownika poziomu, a następnie transportuje je za pomocą specjalnego wężyka wprost do pistoletu. Wielkość i moc sprężarki zależy wprost od powierzchni, jakie pokrywamy farbą.
Jaki kompresor do malowania wybrać? Alternatywą są tutaj przenośne modele zasilane z gniazdka elektrycznego lub akumulatora. Mają one własny minikompresor, który zapewnia sprężone powietrze. Z racji niewielkich rozmiarów oraz produkowanego ciśnienia sprawiają się gorzej podczas malowania dużych powierzchni. Aby ograniczyć ciężar sprzętu, kompresor w tym wypadku jest zazwyczaj osobną jednostką, którą podczas malowania możemy przypiąć od paska lub trzymać w drugiej ręce. Ma ona włącznik, czasami regulator i jest połączona przewodem z korpusem ze zbiornikiem na farbę.

Różnice w budowie pistoletów do malowania

Jeżeli chodzi o budowę pistoletu do malowania, rozróżniamy dwa podstawowe typu sprzętu.
Pistolety do malowania grawitacyjne niskociśnieniowe – zbiornik pistoletu umieszczony jest nad dyszą urządzenia. Jest on zazwyczaj dość niewielki, a jego konstrukcja pozwala na łatwe dolewanie lub mieszanie różnych kolorów farby. Sprzęt ten działa pod niższym ciśnieniem, pozwala na lepszą kontrolę strumienia powietrza i nadaje się najlepiej do malowania detali, wzorów oraz niewielkich powierzchni.
Pistolety do malowania wysokociśnieniowe – pistolety tego typu pracują pod wysokim cienieniem, strumień farby ma więc szeroki rozprysk oraz duży zasięg. Zbiorniki na farbę umieszczone są pod dyszą pistoletu, bardzo często mają dość dużą objętość (nawet jeden litr) i pozwalają na dłuższe nieprzerwane malowanie. Narzędzie sprawdza się bardzo dobrze podczas tworzenia powłok malarskich na dużych powierzchniach.

Jakie pistolety do malowania drewna będą najlepsze?

Do malowania drewna najlepiej wybrać lekkie, uniwersalne elektryczne modele wysokociśnieniowych pistoletów natryskowych ze zbiornikami umieszczonymi pod dyszą urządzenia. Bez problemu użyjemy z nimi rożnego rodzaju farb akrylowych, emulsji, lakierów, bejc i podkładów. Modele te sprawdzą się świetnie podczas malowania desek, poręczy, belek, boazerii, a także mebli i innych konstrukcji z drewna. Dzięki mocnemu strumieniowi powietrza i promieniowi rozprysku farba szybko pokryje także trudno dostępne miejsca.
Wbudowany elektryczny silnik pozwala pracować także na zewnątrz, zapewnia komfort podczas malowania, nie musimy bowiem przenosić ciężkiego kompresora i szukać miejsca do jego ustawienia. Zaleca się, by elektryczne pistolety do malowania natryskowego posiadały moc co najmniej 500 W. Zapewnia ona optymalne działanie nawet przy skomplikowanych zadaniach.
Zdjęcie: NomadSoul1 / Envato Elements