Jaki kompresor do malowania wybrać? Wyjaśniamy, jaki kompresor do domowego użytku sprawdzi się najlepiej.
Problemu tego nie mają kompresory bezolejowe, w których poślizg zapewnia elementom ciernym specjalna powłoka pokrywająca metal.
Czy kompresory bezolejowe są więc lepszym wyborem? To zależy od wielkości malowanego elementu. O ile sporadyczne malowanie niewielkich detali lub malowanie aerografem ma sens, używanie kompresora o małej pojemności do pokrywania farbą obszernych ścian mija się z celem.
W takim przypadku lepiej użyć kompresora olejowego o pojemności 50, a nawet 100 litrów, zapewniającego znacznie większą wydajność.
Nie obędzie się też bez regularnej wymiany filtrów oraz serwisowania samego kompresora. W niektórych wypadkach będzie to konieczne nawet co 50 roboczogodzin.
Dobrej jakości pistolety do malowania wyposażone są w regulację ciśnienia, umożliwiającą dobranie parametrów do konkretnego rodzaju lakieru.
Wydajność pistoletu powinna być taka sama, jak wydajność kompresora. Górny zbiornik ułatwi precyzyjną pracę z niskim ciśnieniem, natomiast dolny, najczęściej większy zbiornik, umożliwi malowanie dużych powierzchni.
Elektryczny pistolet lakierniczy jest bardziej mobilny i nie wymaga dodatkowych akcesoriów. Choć raczej nie nadaje się do malowania całego samochodu, wykonanie drobnych poprawek lakierniczych nie sprawi ci problemu.
Zaletą elektrycznego pistoletu do malowania jest niska cena. Podstawowe modele kupisz już za ok. 150 zł, co nie jest nawet połową ceny najtańszego kompresora.
Tego rodzaju pistolet lakierniczy świetnie nada się m.in. do gruntowania i malowania ścian, zabezpieczania drewnianych elementów lub malowania ogrodzenia. Dostępne są pistolety elektryczne zasilane akumulatorem lub sieciowo.
Bez względu na to, jak często zamierzasz korzystać z kompresorów do malowania, zachęcamy do unikania najtańszych urządzeń. Niektóre z nich zupełnie nie nadają się malowania, a uzyskany efekt pozostawi wiele do życzenia.
Lepiej zainwestować w nieco lepszy model, który posłuży ci także do innych prac, np. piaskowania, pompowania opon, dokręcania śrub itd.