Data modyfikacji:

Jaki prezent na ślub cywilny wybrać?

Będąc zaproszonym na ślub, wypadałoby wręczyć coś wyjątkowego młodej parze. Wybór upominku z tej okazji nie należy do najprostszych zadań. Na szczęście przychodzimy z pomocą! W tym artykule podpowiadamy, jaki prezent na ślub cywilny warto kupić. Zainspiruj się naszymi propozycjami i wybierz upominek, który z pewnością przypadnie do gustu młodej parze.
prezent na ślub cywilny

Czy na ślub cywilny daje się prezent?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czy na ślub cywilny daje się prezent. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości i zdecydowanie odpowiadamy: tak! Ślub cywilny jest szczególnie ważną uroczystością dla pary, która go bierze, i nie ma najmniejszego znaczenia, czy nowożeńcy składają przysięgę w kościele, czy w urzędzie. Rozpoczęcie nowego etapu w życiu dwojga zakochanych osób zdecydowanie jest dobrą okazją do wręczenia im upominku na wspólną przyszłość.

Jaki prezent na ślub cywilny bez przyjęcia?

Zdarza się, że po uroczystości złożenia przysięgi małżeńskiej nie zostaje wyprawione przyjęcie. Państwo młodzi mają pełne prawo tak postąpić i należy uszanować ich decyzję. Czy w takim razie powinieneś kupować prezent na ślub cywilny bez wesela? Jak najbardziej! Niewręczenie nawet drobnego upominku z okazji takiego wydarzenia tylko dlatego, że nie ma „drugiej części”, jest dużym nietaktem. Co zatem dać na taki ślub cywilny? W takim przypadku ważniejsza od wartości upominku jest kreatywność. Prezent nie musi być drogi, ale powinien być pomysłowy i zapaść obdarowanej parze głęboko w pamięć. W takim wypadku dobrze sprawdzą się np. komplet personalizowanych kubków dla niego i dla niej, ramki na zdjęcia, plakat w antyramie lub wspólne zdjęcie, grawerowane breloki lub inne personalizowane gadżety.

Ile dać pieniędzy na ślub cywilny?

Znacznie powszechniejszą praktyką od wręczania ślubnych prezentów jest przekazanie parze młodej tzw. koperty. Tu również nie ma jakichś ścisłych ram, którymi należy się kierować, w związku z czym z pewnością nie raz zastanawiałeś się, ile pieniędzy na ślub cywilny wypada wręczyć. Tak naprawdę dużo zależy od tego, jak bliscy są ci ludzie, którzy wstępują w związek małżeński. Istnieje niepisane założenie, że minimalna kwota włożona do koperty powinna mniej więcej pokrywać się z wysokością opłaty za tzw. talerzyk.

Jeśli więc jesteś zaproszony na taką uroczystość, powinieneś nowożeńcom wręczyć minimum 200 - 300 zł. To absolutne minimum, ponieważ tak naprawdę taka wysokość upominku może pokryć co najwyżej cenę jednego talerzyka. Jeśli jesteś np. rodzicem chrzestnym, przyjacielem lub rodzeństwem któregoś z małżonków, zdecydowanie powinieneś dać co najmniej kilkaset złotych. W dobrym tonie jest jednak wręczenie znacznie wyższej kwoty, zdecydowanie powyżej tysiąca złotych.

Jaki prezent na ślub cywilny? Co kupić na ślub cywilny?

Komplet sztućców

Komplet wysokogatunkowych sztućców, najlepiej zamknięty w specjalnej walizce, to upominek, który jeszcze kilka lat temu był szczególnie chętnie wręczany nie tylko z okazji ślubów, ale również np. z okazji przeprowadzki do nowego domu lub mieszkania. Wydawać by się mogło, że jest to prezent zbyteczny, ponieważ obecnie sztućce naprawdę są łatwo dostępne, jednak warto sprawić młodym zestaw, który przyda się na większe okazje i będzie wyglądać bardziej odświętnie.

Doskonale sprawdzą się tutaj bogato zdobione sztućce lub mające nietypowy kolor lub fakturę, np. różowego złota lub matowej czerni. Wybierz zestaw, który ma co najmniej po sześć noży, widelców, łyżeczek i łyżek, chociaż im większy, tym większe wrażenie wywrze na obdarowanych. Warto też, jeśli w skład takiej walizki wchodzą nie tylko podstawowe sztućce, ale również np. chochla do zupy, szczypce do kostek cukru, nożyk do masła czy łyżka do podawania ciasta. Takie elementy przydają się częściej niż myślisz!

Zestaw garnków

Podążając tropem sztućców, warto młodej parze sprawić prezent na ślub cywilny w postaci kompletu garnków. Jest to coś, co zdecydowanie przyda się w każdej kuchni, a już szczególnie w kuchni świeżo poślubionych małżonków. Garnki często nie są priorytetem na liście zakupów młodej pary, dlatego warto sprawić im taki zestaw. Dobrze sprawdzą się naczynia pokryte nieprzywierającą powłoką, ponieważ łatwo jest je utrzymać w czystości i trudniej jest w nich przypalić jedzenie. Ciekawą opcją jest również możliwość odłączania rączki, dzięki czemu naczynia zajmują mniej miejsca lub można ich używać również w piekarniku. Możesz również sprawdzić, czy można myć je w zmywarce.

Zestaw walizek

Tym razem kolejny zestaw, ale tym razem walizek. Doskonale sprawdzi się jako upominek dla osób często podróżujących i lubiących wszelkiego rodzaju wyprawy. Komplet pozwoli im na spakowanie się zarówno na większe, jak i mniejsze podróże, ponieważ można wybrać wielkość i liczbę walizek w zależności od potrzeb. Dobrze, jeśli w skład takiego zestawu wchodzą minimum trzy walizki, w tym jedna kabinowa, która przyda się do podróży samolotem. Pamiętaj, że im więcej elementów w zestawie, tym są one tańsze – nierzadko w bardzo podobnej cenie można kupić komplet z kosmetyczką jak i jej pozbawiony.

Komplet pościeli

Jaki prezent na ślub cywilny można jeszcze wybrać? Młoda para z pewnością ucieszy się z kompletu pościeli. Jeśli nie znasz dokładnie gustów nowożeńców, zdecyduj się na neutralne barwy i pozbawione wzorów tkaniny. W zdecydowanej większości przypadków dobrze sprawdzi się np. granatowa lub szara pościel, ewentualnie subtelny motyw kratki. Jeśli zapragniesz wręczyć pościel swoim bliskim znajomym, którzy w dodatku mają do siebie dystans, możesz zdecydować się na zamówienie im spersonalizowanego wzoru! Z pewnością zapamiętają twój prezent na długo, jeśli na materiale będzie widniało ich wspólne zdjęcie.

Małe AGD

Małe sprzęty AGD to coś, czego nigdy dosyć w każdym gospodarstwie domowym. W roli prezentu na ślub cywilny doskonale sprawdzi się m.in. ekspres do kawy na kapsułki, opiekacz do kanapek, grill elektryczny, elektryczny młynek do kawy, kuchenka mikrofalowa, żelazko lub parownica do ubrań. Upewnij się tylko, że ktoś już cię nie ubiegł i nie kupił już takiego upominku bądź czy nowożeńcy nie posiadają już takiego sprzętu. W niewielu bowiem domach mogą przydać się dwa młynki do kawy.
Autorka: Agnieszka Ragus