Data modyfikacji:

Jaki ręcznik dla noworodka będzie najlepszy?

Doskonały prezent dla rodziców nowo narodzonego dziecka i jednocześnie rzecz niezbędna w każdym domu z niemowlęciem: ręcznik dla noworodka – jaki wybrać? Podpowiadamy.
noworodek w ręczniku
Dziecko tuż po urodzeniu najbardziej potrzebuje bliskości oraz kontinuum natury – najlepiej więc zapewnić mu wszystko to, co jest jak najbardziej prawdziwe:
  • mleko mamy zamiast sztucznego, wielorazowe pieluszki zamiast jednorazowych (choć na pierwsze dni życia poleca się jednak pieluszki jednorazowe) - sprawdź jakie mleko dla noworodka jest nalepsze,
  • ubranka prane w orzechach piorących zamiast w proszkach do prania,
  • lnianą chustę do noszenia zamiast wózka,
  • cielęcą skórkę, na której można położyć noworodka zamiast syntetycznych mat oraz ubranka,
  • ręczniki z ekologicznej bawełny.
Niemowlętom poleca się ubrania już noszone, które po wielokrotnym praniu są bardziej miękkie i delikatniejsze dla wrażliwej skóry, a na pewno ręcznik przed pierwszym użyciem powinien zostać wyprany w delikatnym płynie lub wspomnianych orzechach piorących.

Jaki ręcznik dla noworodka? Bezpieczny

Wybierając ręcznik dla noworodka należy założyć, że jego skóra może mieć tendencję do alergii i podrażnień, a na pewno jest po prostu bardzo delikatna i nie ma jeszcze dobrze działającej bariery ochronnej.

Dlatego zarówno ręczniki, jak i pierwsze ubranka powinny być wykonane z jak najbardziej naturalnych tkanin, np. z bawełny.

Warto szukać certyfikatów dających gwarancję bezpieczeństwa i potwierdzających, że do produkcji nie użyto środków chemicznych ani konserwantów mogących wywołać problemy skórne niemowlęcia.

Dobrze jest też zwrócić uwagę na certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo ręcznika dla dziecka. Aby upewnić się co do jakości użytych materiałów, szukaj na metce znaku Oekotex Standard 100 (graficznie przedstawiany jako stokrotka z zieloną, wygiętą łodygą), który potwierdza, że produkt jest bezpieczny dla skóry dziecka.

Warto też wiedzieć, że o produktach można mówić, że są ekologiczne tylko wtedy, gdy potwierdzono certyfikatami, że w procesie ich powstawania na żadnym etapie nie używano chemikaliów (np. gleba, na której rosła bawełna lub bambus nie była nawożona chemicznie).

Bawełniany ręcznik dla noworodka

Ręczniki dla noworodków powinny być szyte z naturalnej tkaniny, np. bawełnianej. Muszą być miękkie i chłonące wilgoć, powinny też gwarantować ciepło po kąpieli. By niemowlę nie zmarzło, dobrze jest, by ręcznik miał kapturek.

Prosty kwadrat z doszytym trójkątem tworzącym kaptur to bardzo praktyczne rozwiązanie – szlafroczki i poncza niech poczekają, gdy dziecko będzie miało kilka lat.

Dobrej jakości i sprawdzone przez kilka pokoleń maluchów ręczniki ma polska marka Canpol.

Bawełniane ręczniki o ładnym designie ma też białostocka marka Baby Tula, która kiedyś produkowała solidne, elastyczne chusty do noszenia niemowląt, dziś oferuje znakomite nosidełka.

Bambusowy ręcznik dla noworodka

Wielu młodych rodziców decyduje się dziś na bambusowe akcesoria dla niemowląt. Tkaniny bambusowe polecane są noworodkom szczególnie z uwagi na swoje właściwości – są antybakteryjne, antygrzybiczne i hipoalergiczne.

Tkanina frotte (tkana tak, by włókna tworzyły pętelki, w które wsiąka wilgoć) z bambusa ma nawet trzykrotnie większą chłonność od tradycyjnych ręczników z bawełny. Włókno bambusowe szybko schnie i jest przyjemne dla skóry.

To alternatywa nieco tylko droższa w stosunku do bawełnianych ręczników, warto jednak zainwestować w komfort i codzienną radość dziecka z miło spędzonego czasu po kąpieli.