Data publikacji:

Jaki telewizor 55 cali do 3000 zł?

Telewizor jest podstawowym sprzętem wykorzystywanym w celach rozrywkowych. Może służyć do oglądania filmów, słuchania internetowych podcastów bądź zastępować monitor w komputerze. Obecnie dużą popularnością cieszą się telewizory o przekątnej 55 cali. Taka wielkość ekranu sprawdza się dobrze w większości mieszkań i domów. Jeśli planujesz w najbliższym czasie zakup telewizora, sprawdź, jaki telewizor 55 cali do 3000 zł zasługuje na uwagę. Poznaj parametry techniczne, którą są istotne dla kupującego nowy telewizor.

Polecamy: Ranking telewizorów do 1000 złotych

jaki telewizor 55 cali do 3000 zł

Jaki telewizor 55 cali do 3000 zł? LCD czy OLED?

Wybierając telewizor, na początek powinno się zwrócić uwagę na technologię wykonania ekranu. Telewizory OLED gwarantują wysoką jakość obrazu, głęboką czerń i znakomite odwzorowanie kolorów. Obraz na ekranie jest wyraźny i realistyczny, jednak dobry telewizor 55 cali do 3000 zł zwykle jest wykonany w innej technologii. Wyświetlacze OLED są drogie, dlatego duże telewizory z takim typem ekranu kosztują najczęściej powyżej 4-5 tysięcy złotych. Tańsze modele kupi się już za 3500-3800 zł, jednak jeśli zaczeka się na promocję, można nabyć je za kwotę do 3000 zł.

Jaki telewizor 55 cali do 3000 zł jest dostępny od ręki? Bez czekania na promocję za 3000 zł bez problemu kupi się telewizor z ekranem LCD. Minusem tej technologii jest mniejsza głębia czerni i niższy kontrast. Cena jest jednak przystępna, a rosnąca jakość matryc wykorzystywanych w telewizorach sprawia, że modele LCD sprawują się coraz lepiej. 

Rozdzielczość telewizora 55 cali

Nie tylko przekątna ekranu wpływa na komfort oglądania telewizji. Równie ważna jest rozdzielczość, która powinna mieć duży wpływ na to, jaki telewizor 55 cali do 3000 zł wybiera użytkownik. Telewizory HD Ready odchodzą w niebyt. Obecnie tę rozdzielczość stosuje się główne w małych urządzeniach. Przekątna 55 cali jest zbyt duża, by HD Ready zapewniało komfort oglądania filmów. Optymalnym wyborem, gdy ma się ograniczony budżet, jest telewizor z rozdzielczością Full HD. Na ekranie znajdują się aż 2 miliony kolorowych punktów, co sprawia, że obraz jest szczegółowy i realistyczny. 

W cenie 3000 złotych trudno jest znaleźć telewizory 55 cali z rozdzielczością 4K. Jest ona stosunkowo nową propozycją na polskim rynku, dlatego niewiele osób może pozwolić sobie na jej zakup, gdy ma ograniczony budżet. 

Smart TV - czy warto?

Smart TV, czyli telewizory, które umożliwiają łączenie się z internetem, są coraz popularniejsze. Dzięki nim można wygodnie korzystać z aplikacji, takich jak Netflix, HBO GO, Ipla lub YouTube. Telewizor sprawia, że ulubione seriale, filmy i programy ogląda się w dowolnym czasie bez przerw reklamowych. Obecnie większość nowoczesnych telewizorów to Smart TV. Czy warto je wybierać?

Z pewnością Smart TV to innowacja zasługująca na uwagę użytkowników. Ranking telewizorów 55 cali do 3000 zł uwzględnia modele Smart TV producentów, takich jak Samsung, Sony, Philips, TCL, LG lub Panasonic. W przypadku Apple TV znalezienie nowego telewizora w cenie 3000 zł jest niemożliwe. Za taką kwotę uda się zakupić jedynie używany sprzęt. 

Smart TV pozwalają w pełni cieszyć się z rozrywki, jaką zapewnia telewizor. Dodatkowo są wygodne w obsłudze. Można sterować nimigłosowo lub za pomocą smartfona. W wielu modelach znajdzie się też opcję przeglądania Facebooka i innych stron internetowych oraz grania w proste gry wideo. Na dużym ekranie otworzy się również aplikacje informacyjne, które pozwolą zawsze być na bieżąco.

Funkcje telewizora do 3000 zł - na które powinno się zwrócić uwagę?

Przed zakupem telewizora warto sprawdzić, jakie funkcje posiada dany model. Równie istotne są złącza, w które jest wyposażony. Porty HDMI i USB umożliwiają podłączanie do telewizora dodatkowych sprzętów - zewnętrznego dysku, odtwarzacza Blu-ray lub konsoli. Wejście antenowe jest niezbędne do odbioru telewizji naziemnej, natomiast złącze optyczne umożliwia przesyłanie dźwięku w jakości cyfrowej do zestawu głośników kina domowego. 

Praktycznym wyborem są obecnie telewizory wyposażone w moduł Wi-Fi, który pozwala uzyskać dostęp do bezprzewodowego internetu. Moduł CI przydaje się natomiast użytkownikom, którzy chcą oglądać telewizję satelitarną bez podłączenia dekodera. 

Użytkownicy powinni zwrócić uwagę także na częstotliwość odświeżania obrazu. Im szybciej odświeża się ekran, tym lepszy poziom reakcji cechuje sprzęt. Wysoka częstotliwość odświeżania sprawia, że wzrok mniej się męczy, co poprawia komfort oglądania telewizji. 

Przed zakupem telewizora dobrze jest przyjrzeć się również pilotowi. W modelach Smart TV praktyczne są piloty z klawiaturą qwerty, która ułatwia wyszukiwanie interesujących treści i korzystanie z poszczególnych aplikacji. Ponadto przydatny może być wbudowany dysk twardy z funkcją PVR, dzięki której nagra się wybrane programy telewizyjne i obejrzy się je w wolnym czasie. Funkcja PiP przyda się za to osobom, które chciałyby wyświetlać na telewizorze dwa obrazy jednocześnie (np. z telewizji kablowej i telewizji naziemnej).

Funkcje wyświetlania obrazu

Przy wyborze nowego telewizora warto pokierować się również funkcjami wyświetlania obrazu. Dynamiczny tryb o wysokim stopniu nasycenia barw sprawdza się dobrze w jasnych pomieszczeniach z dużym nasłonecznieniem. Tryb kinowy lub filmowy jest idealny do oglądania telewizji w całkowicie zaciemnionych wnętrzach. Można uruchomić go po zmroku, gdy film jest mało wyraźny.

Użytkownik może włączyć również tryb standardowy/uniwersalny, w którym sprzęt działa na ustawieniach fabrycznych. Obraz jest wtedy mniej dynamiczny i lekko niebieski, jednak korzystanie z telewizora nie wymaga żadnej ingerencji. Dla miłośników gier wideo przygotowano natomiast tryb gra, dzięki któremu niweluje się opóźnienia, a obraz jest płynny. 

Autorka: Monika Kocher