Telewizor to niezaprzeczalnie jeden z symboli współczesnych czasów. W praktycznie każdym domu znaleźć można przynajmniej jeden odbiornik, a często takich urządzeń jest więcej. Ten rewolucyjny wynalazek ubiegłego wieku skradł serca milionów ludzi na świecie i póki co nic nie wskazuje na to, że telewizor odejdzie w zapomnienie. Oglądanie telewizji to w niektórych domach czynność rytualna, bez której domownicy nie wyobrażają sobie dnia. Stojąc przed zakupem nowego modelu telewizora, warto zwrócić uwagę na egzemplarze UHD.
Przeczytaj również: Jaki telewizor do PS5?
Rozmiar telewizora, wyrażany w calach, określa długość przekątnej ekranu. Obecnie na rynku znaleźć można telewizory o skrajnie różnych przekątnych – od 40 aż do 75 cali. Odpowiednie dopasowanie wielkości telewizora do pomieszczenia, w którym ma się znajdować, nie musi być trudne.
Aby idealnie dobrać rozmiar odbiornika o rozdzielczości 4K, należy pomnożyć wartość przekątnej razy 4, a w przypadku telewizorów Full HD razy 5. Otrzymany wynik to odległość, z jakiej powinno się oglądać telewizję. Ten prosty schemat pozwoli z łatwością dopasować rozmiar telewizora do wielkości pokoju oraz pomoże określić idealne miejsce na kanapę lub fotel, z którego najczęściej ogląda się telewizję.
Umiejscowienie telewizora w głównej mierze zależy od jego właściciela. Do większości modeli dołączone są nóżki, które mocuje się do odbiornika, dzięki czemu może on swobodnie stać na specjalnej półce lub komodzie. Popularną metodą jest także powieszenie telewizora na ścianie. Umieszczając telewizor w określonym miejscu, warto zadbać o to, by wokół niego nie znajdowały się punkty świetlne, takie jak lampy podłogowe lub lampki nocne, ponieważ generowane przez nie światło może odbijać się na ekranie telewizora, co znacznie pogarsza komfort oglądania.
Wybierając telewizor, często stoi się przed decyzją, który ekran jest najlepszy – LCD czy OLED? Aby wybrać odpowiednią dla siebie wersję, warto wiedzieć, czym te ekrany się charakteryzują. Ekran LCD posiada warstwę ciekłych kryształów, które odpowiedzialne są za przepływ światła oraz jego polaryzację. Kryształy same w sobie nie generują światła, dlatego matryca LCD wymaga zastosowania dedykowanego źródła światła.
W obecnych na rynku telewizorach z ekranami LCD za światło odpowiadają diody LED, które umieszczone są na tyle ekranu. W ekranach Full LED zajmują one całą powierzchnię, a w przypadku Edge LED diody umieszczone są na krawędziach. Emitowane przez nie światło ma białą barwę, ale przechodząc przez filtr RGB, zmienia się w kolorowe kropki. Takie kropki składają się na poszczególne piksele, a one z kolei na pełnowymiarowy obraz. Telewizory z ekranem OLED wykorzystują inny rodzaj wyświetlaczy, czyli wyświetlacze emisyjne, które przekazują światło z komórek wyświetlacza organicznego.
W telewizorach OLED każdy pojedynczy piksel emituje swoje własne światło, dlatego tego typu ekrany cechują się wyjątkowo głęboką czernią oraz wyraźnym, ostrym kontrastem. OLED to rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w przyciemnionych pomieszczeniach.
Rozdzielczość telewizora to jeden z podstawowych parametrów, na jaki należy zwrócić uwagę, szukając dla siebie odpowiedniego modelu. Wśród modeli, które są najczęściej wybierane, znaleźć można różne rozdzielczości:
Największą zaletą telewizorów 4K jest wysoka rozdzielczość, dzięki której wyświetlany obraz jest ostry, nasycony kolorami w odpowiedniej tonacji i pełen kontrastów. Telewizory z rozdzielczością 4K są obecnie uważane za jedne z lepszych odbiorników do użytku domowego. Telewizor 4K gwarantuje komfortowe oglądanie nawet najbardziej wymagających programów. Znaczna większość serwisów i platform oferuje materiały w rozdzielczości 4K, dlatego ich oglądanie na takim odbiorniku będzie wyjątkowo komfortowe. Co więcej, dobra jakość wyświetlanego obrazu nie męczy oczu, dzięki czemu patrzenie w telewizor z odpowiedniej odległości nie wpływa negatywnie na wzrok.
Debiut telewizorów 4K zrewolucjonizował rynek RTV. W pierwszych miesiącach telewizory z rozdzielczością 4K bywały wyjątkowo drogie. Teraz, kiedy ta technologia stała się powszechna, każdy może zdecydować się na zakup telewizora 4K bez konieczności rujnowania domowego budżetu. Decydując się na telewizor 4K, należy wziąć pod uwagę jego wielkość oraz metraż pomieszczenia, w którym będzie się znajdował.
W niewielkich pomieszczeniach, gdzie odstęp od odbiornika do punktu, z którego najczęściej ogląda się telewizję, nie jest zbyt duży, warto postawić na telewizor o wielkości 40 cali. Taki model nie przytłoczy pomieszczenia swoim gabarytem, a oglądające telewizję osoby będą w stanie objąć wzrokiem całą jego powierzchnię.
Zdecydowanie, jaki telewizor będzie odpowiedni do domu, nie zawsze jest prostym zadaniem. Znajomość podstawowych parametrów i właściwości dobrego odbiornika sprawi, że wybór może być łatwiejszy. Szczególną uwagę należy zwrócić na rozmiar telewizora, przekątną ekranu oraz rozdzielczość. Równie ważny jest rodzaj ekranu, gdzie wybór pada między ekranem LCD i OLED. Kolejną istotną cechą jest częstotliwość odświeżania obrazu, gdzie optymalna wartość wynosi 120 Hz. Warto też zapoznać się z parametrami wbudowanych głośników oraz dodatkowymi funkcjami telewizora.
Rynek RTV obfituje w wiele różnych egzemplarzy telewizorów UHD. Poniżej zestawienie najbardziej popularnych modeli: