Data publikacji:

Jaki unifon wybrać? Co to jest?

Unifony są integralną częścią większości systemów domofonowych. Przypominające klasyczne telefony urządzenia montuje się wewnątrz budynków i spotykamy się z nimi zarówno w biurach, obiektach użyteczności publicznej, jak i domach jedno- i wielorodzinnych, a także blokach mieszkalnych. Dla milionów Polaków są sprzętem, z którym stykają się oni regularnie na co dzień.
jaki unifon

Czym jest unifon? Jak działa?

Unifon jest niczym innym jak słuchawką, która jest połączona z kasetą domofonu, znajdującą się na zewnątrz budynku lub mieszkania. Urządzenie ma nieskomplikowaną budowę i jest wyposażone w co najmniej jeden przycisk odpowiadający za zwolnienie gniazdka. Dodatkowe przyciski mogą spełniać inne funkcje, których dostępność zależy w całości od rodzaju instalacji domofonowej. 
Dzięki słuchawce unifon służy również do komunikacji głosowej – połączenie nawiązywane jest po włączeniu przycisku w domofonie, o czym informuje nas dzwonek wbudowany w sprzęt. W sklepach spotkamy się też z unifonami głośnomówiącymi – zamiast słuchawki wyposażone są w mocny głośnik z mikrofonem, który aktywujemy, wciskając odpowiedni guzik umieszczony w obudowie. Najbardziej nowoczesne modele są wyposażone zamiast tego w panele dotykowe, a nawet możliwość komunikacji Wi-Fi ze specjalną aplikacją mobilną.
W domach i mieszkaniach najczęściej montujemy pojedynczy unifon, oczywiście istnieją wyjątki od reguły, co dotyczy zwłaszcza dużych budynków. Dodatkowy egzemplarz często umieszcza się więc np. na piętrze lub w kuchni. W tym celu możemy bez problemu użyć tego samego modelu urządzenia.
Jaki domofon do bloku wybrać? Unifony dzielimy na dwie kategorie ze względu na wykorzystywaną przez nie technologię przesyłu sygnału. Bez względu na rodzaj staramy się wybierać sprzęt o solidnym wykonaniu słuchawki (gruba obudowa z wytrzymałego tworzywa), co gwarantuje nam, że sprzęt posłuży nam przez wiele lat. Bardzo ważna jest też jego głośność, zwłaszcza dla osób niedosłyszących i starszych. Spora część modeli pozwala na regulację siły dzwonka oraz dźwięku z domofonu.

Unifony analogowe

Są to unifony spotykane w starszych domach jednorodzinnych i dużej części bloków z wielkiej płyty. Sprzęt ten korzysta z analogowego systemu dźwiękowego, opartego na kablach wyposażonych w cztery, pięć lub sześć żył. Z reguły zapewnia on gorszej jakości dźwięk podatny na zakłócenia wywołane zmianami temperatury lub wilgotności powietrza.
Są one też podatne w znacznie większym stopniu na awarię. Pamiętajmy, że jeżeli w naszym budynku mamy do czynienia z instalacją analogową, musimy zaopatrzyć się w kompatybilny z nią sprzęt i pogodzić się z wymienionymi niedogodnościami. 

Unifony cyfrowe

Unifony te są kompatybilne wyłącznie z cyfrowymi systemami domofonowymi, które są znacznie bardziej odporne na zakłócenia sygnału, gwarantując czystszy i głośniejszy dźwięk. Poza funkcją zwalniania zamka niektóre modele mogą być sprzężone z innymi urządzeniami – wciskając inny przycisk, otwieramy np. drugie drzwi lub bramę. 
W sprzedaży możemy natknąć się również na uniwersalne modele analogowo-cyfrowe, kompatybilne zarówno z najpopularniejszymi wariantami systemu analogowego, jak również z nowszymi domofonami cyfrowymi.
Zdjęcie: Envato Elements