Data publikacji:

Jaki zawór do pralki?

Poprawne podłączenie pralki do źródła wody jest niezbędne dla jej funkcjonowania, a także zapobiegnie ewentualnym problemom oraz awariom podczas eksploatacji urządzenia. Do tego celu używamy specjalnych zaworów. Ich instalacja nie jest specjalnym wyzwaniem, ale dobór właściwego modelu może nastręczać już odrobiny kłopotów, ponieważ w sklepach znajdziemy spory wybór produktów różnego typu. W artykule podpowiadamy zatem, jaki zawór do pralki wybrać i czym kierować się podczas zakupów.
zawór pralki

Jaka jest rola zaworu do pralki?

Przy podłączeniu pralki musimy pamiętać o takich aspektach, jak wysokość odpływu pralki czy rodzaj zaworu. Przez zawór przepływa woda używana przez pralkę, element ten jest więc niezwykle ważny podczas małych i większych awarii tego urządzenia. Pozwala on bowiem błyskawicznie zatrzymać strumień wody, zmniejszając ryzyko zalania łazienki. Musimy jednak pamiętać, że „zawór zaworowi nie równy”, bowiem producenci oferują wiele modeli, czasem z dodatkowymi funkcjami oraz bardzo specyficznym przeznaczeniu.

Rodzaje zaworów do pralek

W przypadku pralek z reguły instaluje się kilka typów zaworów, ich dobór zależy od specyfiki pomieszczenia, a czasami też preferencji hydraulika. Przyjrzymy się zatem najczęściej wybieranym typom.
Zawory kulowe – w wewnątrz zaworu znajduje się metalowa kula z wydrążonym otworem, przez który przepływa ciecz w rurach. Jest ona połączona z dźwignią zmieniającą jej położenie. Po przekręceniu dźwigni kula obraca się i odcinamy dostęp źródło wody. Zawór ten jest ceniony ze względu na niezawodność, łatwość obsługi od trwałość. Mechanizm nie podlega łatwo korozji i nie przecieka z czasem.
Zawory kątowe – w przeciwieństwie do zaworu kulowego, konstrukcja modeli tego typu pozwala na regulację ciśnienia przepływającej wody. Zawór jest też wygięty pod kątem prostym i przyjmuje kształt charakterystycznego kolanka.
Zawory grzybkowe – zaworów tych bardzo często używa się także podczas instalacji zmywarek i w instalacjach grzewczych. Umożliwia on zmianę ilości przepływającej przez niego wody. Model tego typu posiadają charakterystyczny obrotowy kurek (grzybek).
W przypadku pralki nie będzie nas zazwyczaj interesować regulacja ciśnienia i wody w rurach, dlatego też eksperci polecają najczęściej niezawodne modele kulowe, funkcjonujące jedynie w pozycji otwartej i zamkniętej.

O czym należy pamiętać, wybierając zawór do pralki?

Poza typem zaworu oraz jego średnicą dopasowaną do posiadanych rur, zwracamy szczególną uwagę na wykonanie tego elementu. Chodzi oczywiście o jakość wykorzystanych materiałów, która przekłada się na ich żywotność. Ponieważ zawory służą często przez kilka lub kilkanaście lat, wybierajmy markowe modele posiadające odpowiednie certyfikaty. Drobne oszczędności na zakupie mogą w przyszłości doprowadzić do potrzeby remontu zalanej łazienki, albo naprawy pralki. Jeżeli zawór znajduje się w widocznym miejscu łazienki warto też zadbać o jego estetykę. W ofercie wielu producentów znajdziemy np. przyjemne dla oka modele z chromowanym wykończeniem lub pokryte czarną farbą.
Często podczas wyboru zaworu pojawia się pytanie, czy warto postawić na model z filtrem wody? Specjaliści zdecydowanie doradzają kupno zaworu z tym elementem. Przydaje się on zwłaszcza w miejscach, w których zmagamy się z bardzo twardą wodą w kranach. Filtr chroni w ten sposób wnętrze pralki przed szybko osadzającym się w nim kamieniem.
Zdjęcie: Envato Elements