Data modyfikacji:

Jaki zestaw głośnomówiący wybrać?

Telefony komórkowe towarzyszą nam obecnie praktycznie bez przerwy. Warto jednak zadbać o to, by korzystanie z nich było bezpieczne, szczególnie jeśli prowadzimy auto. Jednym z rozwiązań, dzięki któremu podczas jazdy możemy swobodnie prowadzić rozmowę, jest zakup zestawu głośnomówiącego. W dzisiejszych czasach oferta tych urządzeń jest naprawdę spora. Daje to duże możliwości wyboru, a jednocześnie sprawia, że czasem zwyczajnie nie wiemy, jaki zestaw głośnomówiący wybrać. Spróbujmy więc odpowiedzieć na to pytanie.
zestaw głośnomówiący
Przepisy polskiego prawa nie zabraniają nam prowadzenia rozmów telefonicznych w czasie prowadzenia pojazdu. Jasno jednak określają, że nie możemy trzymać telefonu w ręce. Jest to całkowicie zrozumiałe, gdy przyjrzymy się, jak wielkim zagrożeniem jest korzystanie ze smartfonu w czasie jazdy. Jest to bowiem przyczyna co czwartego wypadku w naszym kraju. Jak więc rozwiązać ten problem?

W nowszych samochodach coraz częściej instalowane są systemy, które pozwalają połączyć telefon komórkowy z komputerem auta i wygodnie odbierać oraz prowadzić połączenia z wykorzystaniem dotykowego ekranu na desce rozdzielczej. Wciąż jednak nie jest to standardem. Gdy posiadamy auto nieco starsze, rozwiązaniem jest zestaw głośnomówiący do samochodu. To proste urządzenie, dzięki któremu możemy szybko i bezpiecznie odebrać, nawiązać lub zakończyć połączenie.

Jak działa zestaw głośnomówiący?

Zestaw głośnomówiący to urządzenie, które posiada zarówno głośnik, jak i mikrofon, dzięki czemu nie tylko emituje głos naszego rozmówcy, ale również sprawia, że jesteśmy dobrze słyszalni. Obecnie zestawy głośnomówiące wykorzystują do łączenia się z telefonem technologię Bluetooth. Przypomnijmy, że jest to standard łączności bezprzewodowej krótkiego zasięgu.

Początkowo wykorzystywany był do przesyłania plików o niewielkich rozmiarach, obecnie jednak ma znacznie szersze zastosowanie – w tym również możliwość sterowania zdalnie urządzeniem elektronicznym znajdującym się w promieniu kilku metrów oraz przesyłanie dźwięku czy obrazu. Bluetooth jest technologią pewną, niezawodną, a przy tym najbardziej wszechstronną – niezależnie od tego, z jakiego modelu telefonu korzystamy, możemy mieć pewność, że nasz smartfon jest wyposażony w ten standard.

Co więcej, nawet w przypadku starszych urządzeń, które wyposażone jest w standard o niższej przepustowości, nie będziemy mieli problemu z połączeniem się z zestawem głośnomówiącym. Warto również wspomnieć o tym, że zasięg większości zestawów głośnomówiących wynosi od 5 do 10 metrów, co pozwala korzystać z urządzenia nie tylko kierowcy, ale również np. pasażerom bez obaw o to, że połączenie telefoniczne zostanie zerwane.

Czym sugerować się podczas zakupu zestawu głośnomówiącego?

Mnogość zestawów głośnomówiących do samochodu sprawia, że często nie wiemy, czym sugerować się podczas wyboru odpowiedniego urządzenia. Sprawdźmy więc na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Z całą pewnością ważnym elementem jest design zestawu. Nie chodzi tu jednak o walory estetyczne, a łatwość i bezpieczeństwo użytkowania. Urządzenie powinno być proste i intuicyjne w obsłudze.

Wyraźne przyciski odpowiadające za poszczególne funkcje urządzenia oraz czytelny wyświetlacz nie będą rozpraszać nas w czasie jazdy. Warto również sprawdzić, czy zestaw głośnomówiący do samochodu posiada dodatkowe funkcje, takie jak np. transmiter FM, który pozwoli nam cieszyć się muzyką czy ulubioną stacją radiową.

Dodatkowym atutem jest gniazdo kart SD lub gniazdo USB, dzięki któremu możemy korzystać z nośników pamięci lub urządzeń, na których zapisane mamy ulubione utwory. Część zestawów głośnomówiących daje również możliwość ładowania telefonu – warto zastanowić się, czy potrzebujemy takiej funkcji, poszukując urządzenia dla siebie.

Zestaw głośnomówiący do samochodu – poznaj nasze propozycje

Oferta zestawów głośnomówiących do auta jest obecnie bardzo szeroka i różnorodna, znajdziemy w niej zarówno proste, tanie modele, jak i nieco bardziej zaawansowane urządzenia z dodatkowymi funkcjami. Dlatego też wybraliśmy trzy propozycje zestawów, które powinny spełnić wszystkie twoje oczekiwania i zapewnić komfort prowadzenia rozmów w czasie jazdy.

Pierwszą propozycją jest Bury CC 9048 BT. To zestaw głośnomówiący do samochodu, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób. Doskonałej jakości dźwięk, automatyczne wyciszanie radia podczas rozmów i wygodne sterowanie pilotem to największe zalety tego urządzenia. Co ważne, pozwala ono również na ładowanie telefonu, co jest jego dodatkowym atutem.

Drugi zestaw głośnomówiący, który warty jest uwagi, to Trevi VS 5080 BT. Nowoczesny design, jakim się wyróżnia, idzie w parze z technologią Multipoint, która pozwala łączyć się jednocześnie i bezprzewodowo z dwoma smartfonami. Zestaw pozwala również na strumieniowe odtwarzanie muzyki oraz komunikatów GPS, co stanowi jego dodatkowy atut.

Ostatnią propozycją, którą warto rozważyć, jest Xblitz X300 Pro. Zestaw ten wyróżnia się ciekawym, futurystycznym designem oraz przystępną ceną (zapłacimy za niego niespełna 90 złotych). Wyposażony w transmiter FM, pozwala nie tylko na prowadzenie rozmów, ale również przesyłanie muzyki bezpośrednio do radia w samochodzie.

Podsumowując, jeśli posiadamy samochód, który nie ma wbudowanej funkcji łączenia telefonu z systemem operacyjnym pojazdu, zakup zestawu głośnomówiącego jest najlepszym rozwiązaniem na bezpieczne prowadzenie rozmów telefonicznych. Na szczęście, wybór urządzeń tego typu jest bardzo szeroki, dzięki czemu podjęcie decyzji, jaki zestaw głośnomówiący kupić, nie powinno być problemem.
Autor: Kamila Łońska-Kępa