Robienie na drutach jest wciąż dość popularne wśród pań. Również coraz więcej mężczyzn interesuje się tego typu robótkami. Dzierganie ma bowiem wiele zalet. Oprócz oczywistego pozyskania oryginalnych ubrań, ozdób czy akcesoriów, robienie na drutach jest także świetnym sposobem na relaks po ciężkim dniu. Jeśli właśnie chcesz zacząć swoją przygodę z dziewiarstwem, mamy dla ciebie odpowiedź na pytanie, jakie druty dla początkujących wybrać. Wbrew pozorom nie jest to kwestia prosta, ponieważ na rynku znajdziesz różne rodzaje drutów. Różnią się one nie tylko długością czy grubością, lecz także materiałem, z którego zostały wykonane, oraz kształtem. To właśnie od drutów w dużej mierze zależy finalny wygląd dzierganej robótki. Sprawdź zatem, jakie druty dla początkujących będą najlepsze.
Na rynku znajdziesz kilka rodzajów drutów. Właściwie każde z nich dobrze sprawdzą się u osób początkujących, jednak niektóre są znacznie droższe od innych, co sprawia, że nie warto w nie inwestować u progu dziewiarskiej kariery. Druty możesz kupić w pasmanteriach bądź online. Zazwyczaj te kupione przez internet są znacznie tańsze, a zatem możesz pozwolić sobie na zamówienie więcej niż jednej pary. Druty, które możesz wybrać:
Jeśli chodzi o grubość, trudno wskazać, jakie druty będą najlepsze dla początkujących. Przede wszystkim warto wiedzieć, że druty o różnej grubości przeznaczone są do różnych celów. Należy też pamiętać, że ich grubość zależy również od wykorzystanej włóczki. Jeżeli nie wiesz, które druty będą najlepsze do danej włóczki, podpowiedzi poszukaj na jej opakowaniu. Producenci zazwyczaj sugerują, co powinniśmy wybrać. Warto kierować się zasadą, że im grubsza włóczka, tym grubsze druty wybieramy.
Na rynku znajdziemy bardzo cienkie druty o grubości od 2 do 4 mm. Z ich wykorzystaniem możemy stworzyć naprawdę drobne sploty. Kolejne modele są już nieco grubsze – ich średnica wzrasta nawet do 2 cm.
Druty o grubości 2, 2,5 oraz 3 najczęściej wykorzystywane są do dziergania ściągaczy lub dzianin z cienkiej wełny.
Te z oznaczeniem 3, 3,5, 4 najlepiej sprawdzą się do ściegów ażurowych, koronkowych oraz golfów. Najlepiej współgrają z nieco grubszą wełną. Druty grube o numerze 5, 6 czy 7 najlepiej sprawdzają się do wykonywania ściegów o dużych, ażurowych oczkach z grubej wełny.
Na rynku są również druty bardzo grube – 8, 10, a nawet 15. Służą one do tworzenia robótek z bardzo grubej włóczki skręconej z kilku nitek. Można wykorzystać je do robienia pledów bądź luźnych szali.
Druty proste służą do wykonywania standardowych robótek. Podczas pracy przekładamy dzianinę z jednego druta na drugi, a następnie odwracamy robótkę po każdym rzędzie. Druty proste ostro zakończone z jednej strony będą najlepsze dla osób początkujących. Z ich użyciem wykonasz szaliki, ozdobne poszewki na poduszki, a nawet swetry, choć będą one wymagały zszycia pojedynczych elementów.
Druty dwustronne to modele, które są jednakowo zakończone z obu stron. Pozwalają one na przerabianie robótki wkoło i umożliwiają zmianę kierunku dziergania. Dobrze sprawdzają się do robienia np. skarpetek. Druty okrągłe są zakrzywione i połączone ze sobą specjalną żyłką. To już bardziej zaawansowany sprzęt. Używa się ich do wykonywania dzianin w kształcie walców, np. czapek, spódnic, skarpet czy kominów. Druty zaokrąglone dobrze sprawdzają się w przypadku dzianin szerokich i ciężkich. Jeśli więc dopiero zaczynasz swoją przygodę z dziewiarstwem, postaw na tradycyjne druty proste.
Robienie na drutach jest bardzo przyjemne, dlatego warto się nim zainteresować. Przed wyborem najlepszych drutów zrób próbę z wykorzystaniem ulubionej włóczki. Przetestuj modele o różnej grubości i postaw na te druty, dzięki którym uzyskasz najładniejszy wzór. Pamiętaj, że robótki ręczne to świetna zabawa, a w miarę nabierania doświadczenia zyskasz możliwość modyfikacji dzianin i wzorów według własnych preferencji. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże ci odnaleźć się w skomplikowanym świecie dziewiarstwa, a nowo odkryta pasja sprawi, że jesienne wieczory zyskają nową jakość. Już dziś zaopatrz się w wymarzone druty dla początkujących!
Autor: Olga Sadowska