Data publikacji:

Jakie farby wybrać do malowania na płótnie?

Malowanie to idealny sposób na spędzanie wolnego czasu, co może przeobrazić się w życiową pasję. Malarstwo to hobby, które przyciąga do siebie coraz większe grono amatorów sztuki. Poprzez malowanie można wyrazić swoje emocje, uczucia oraz stosunek do wielu spraw, dlatego wiele osób ceni sobie czas spędzony na malowaniu.

farba do płotna
W malarstwie różnić może się nie tylko obraz przedstawiony na płótnie, ale także farby użyte do jego namalowania. Odpowiednie farby do malowania na płótnie sprawiają, że obraz jest dobrej jakości, a przedstawiony na nim malunek jest wystarczający trwały. Do malowania na płótnie można wykorzystać wiele różnych dostępnych na rynku farb, dlatego warto wiedzieć, po jakie farby można sięgnąć.

Farby do malowania na płótnie

Malowanie na płótnie wymaga posiadania specjalnych farb, jednak producenci takiego wyposażenia oferują wiele różnych typów farb. Każdy rodzaj farb cechuje się innym stylem, wyglądem oraz fakturą, dlatego wybierając jeden z nich, warto znać jego właściwości. Najpopularniejsze rodzaje farb do malowania na płótnie to farby akrylowe, farby plakatowe, farby akwarelowe, farby olejne oraz tempery.

Farby do malowania na płótnie dzielą się głównie na farby wodne oraz farby olejne. Farby wodne są zdecydowanie najbardziej popularne oraz praktyczne ze względu na swoją lekkość, dlatego sięga po nie wiele osób malujących na płótnie. Farby olejne wyróżniają się dobrą trwałością oraz jakością, ponieważ nie odpryskują oraz nie kruszą się.

Zobacz także, jakie farby do malowania na szkle

Akrylowe farby do płótna

Farby akrylowe to jedne z najlepiej napigmentowanych farb wodnych, dlatego często porównywane są do farb olejnych. Spoiwem pigmentu w farbach akrylowych jest szybkoschnąca żywica akrylowa. Warstwa nałożonej farby może wyschnąć nawet w ciągu kilkunastu minut, co jest ważną cechą dla wielu osób.

Farby akrylowe nie posiadają żadnego zapachu, dzięki czemu są komfortowe w użytkowaniu przez każdego. Farby akrylowe zaliczane są do tych trudno zmywalnych, dlatego podczas malowania na płótnie, warto zabezpieczyć swoje ubrania oraz przestrzeń, która nie powinna zostać pobrudzona.

Farby plakatowe do malowania na płótnie

Po farby plakatowe często sięgają początkujący amatorzy malowania. Farby plakatowe to zazwyczaj pierwsze farby używane w szkole, dlatego są one powszechnie znane. Farby plakatowe są bezpieczne w użyciu, mają delikatną, lekką konsystencję, a po całkowitym wyschnięciu stają się w pełni matowe.

To stosunkowo tani wybór, dlatego można się na nie zdecydować podczas nauki malowania na płótnie. Minusem farb plakatowych jest ich podatność na działanie promieni słonecznych, dlatego malowane tymi farbami płótna warto ochraniać przed działaniem słońca.

To stosunkowo tani wybór, dlatego można się na nie zdecydować podczas nauki malowania na płótnie. Minusem farb plakatowych jest ich podatność na działanie promieni słonecznych, dlatego malowane tymi farbami płótna warto ochraniać przed działaniem słońca.

Farby akwarelowe

To farby polecane dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy cenią sobie precyzję ruchów. Można wyróżnić dwie techniki stosowania farb akwarelowych: malowanie na mokrej lub suchej powierzchni. Farby akwarelowe cechują się lekkością i łatwym zmywaniem, a po wyschnięciu stają się matowe.

Wachlarz kolorystyczny farb akwarelowych składa się w większości z pastelowych barw. Kolory farb pochodzą z bardzo zmielonych drobin pigmentu i są aktywowane podczas kontaktu z wodą.

Olejne farby do malowania na płótnie

Farby olejne uznawane są za jedne z najtrwalszych farb służących do malowania na płótnie. Nałożona farba schnie stosunkowo długo, dlatego tworzenie obrazu na płótnie najlepiej rozłożyć na kilka etapów. Farby olejne są gęste i cechują się wysokim poziomem krycia. Takie farby są odporne na działanie światła oraz całkowicie niezmywalne, dlatego podczas malowania należy zachować szczególną ostrożność.

Zdjęcie: vadymvdrobot/Envato Elements