Data modyfikacji:

Filtry fotograficzne, które warto mieć w swojej torbie

Filtry fotograficzne mają bezpośredni wpływ na jakość wykonywanych zdjęć, dlatego są tak chętnie wybierane przez wielu fotografów. W tym poradniku przedstawimy najpopularniejsze modele, a także zdradzimy, jakie mają zastosowanie. Sprawdź, który będzie dla ciebie najlepszym wyborem. 

Dlaczego warto stosować filtry do obiektywów? 

Na zrobienie dobrego zdjęcia składa się wiele czynników. Oprócz dobrego aparatu i obiektywu trzeba dysponować odpowiednimi umiejętnościami, które pozwolą na uzyskanie pożądanego efektu. Na końcowy efekt ogromny wpływ ma obróbka nadająca niepowtarzalnego klimatu.

Warto pamiętać o tym, że im lepsze „surowe” zdjęcie, tym łatwiej odnaleźć się w postprodukcji. Filtry do obiektywów mają wiele zastosowań. Pozwalają m.in na uzyskanie efektu rozmycia ruchu, uchwycenia idealnie niebieskiego nieba, czy po prostu odbicie niepożądanych odblasków powodowanych przez promienie słoneczne. 

A tak przy okazji, czy wiesz już, Jak wybrać obiektyw do zdjęć makro?
Filtry fotograficzne nie są drogie, dlatego większość fotografów amatorów może pozwolić sobie na taki zakup. Oczywiście są filtry, które mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Znane marki takie jak Hoya, Kenko czy Marumi stosują wysokiej jakości powłoki, które mają ogromny wpływ na jakość zdjęcia. W porównaniu do najtańszych filtrów nie musisz martwić się, że jakość fotografii będzie gorsza. Nie warto stosować najtańszych modeli, ponieważ mogą one wywołać efekt odwrotny od tego zamierzonego. 

Jak dobrać rozmiar filtra do obiektywu?

Większość obiektywów do aparatów oferuje możliwość nakręcania filtra. Praktycznie każdy model na przedniej części wokół soczewek ma umieszczony napis producenta oraz rozmiar mocowania do filtra fotograficznego. Dzięki temu błyskawicznie sprawdzisz, jaki powinieneś kupić model. Przykładowo popularne obiektywy kitowe dysponują średnicą 56 mm. Do popularnych rozmiarów można zaliczyć filtry 67 mm, 77 mm oraz 80 mm. 

Na rynku występują dwa rodzaje filtrów.
  1. Kołowe filtry wyposażone w specjalny gwint pozwalają na  ich przykręcenie do obiektywu.
  2. Drugą grupę stanowią filtry prostokątne, które są mocowane przy użyciu dedykowanego adaptera.
Prostokątne filtry łatwiej jest wymienić, a także dopasować do konkretnej scenerii. Mocowanie typu Cokin sprawdza się również w wielu obiektywach. Jeśli dysponujesz kilkoma szkłami z różnymi mocowaniami filtrów, to zdecydowanie warto zainwestować w takie rozwiązanie.

Polecane filtry fotograficzne do obiektywów:

  • filtry UV
  • filtry polaryzacyjne 
  • filtry szare ND 
  • filtry szare pełne 
  • filtry szare regulowane 
  • filtry szare połówkowe 

Filtr UV - absolutny must have każdego fotografa 

Większość fotografów w momencie zakupu nowego obiektywu niemal natychmiast sięga po filtr UV. Ten typ filtra przede wszystkim pełni rolę ochronną dla przedniej soczewki. Nakręcony filtr UV skutecznie chroni przed dostaniem się kurzu oraz zarysowaniem szkła. Dodatkowo filtry UV mają za zadanie redukowanie światła ultrafioletowego. Wysokiej jakości powłoki sprawią, że pozbędziesz się niebieskiej poświaty widocznej na fotografiach. 

Filtr polaryzacyjny - idealny na wakacje 

Ten typ filtra bardzo dobrze jest stosować w słoneczne dni. Polaryzacja pozwala na przyciemnienie mocno rozjaśnionego nieba. Taki zabieg jest również dobrym pomysłem podczas fotografowania zachodów słońca. Dzięki temu będziesz mógł odpowiednio naświetlić kadr. Filtry polaryzacyjne dodatkowo redukują refleksy, które czasami pojawiają się w kadrach. Jeśli chcesz, aby twoje zdjęcia wyglądały idealnie nawet przy bardzo dużym nasłonecznieniu, to zdecydowanie sięgnij po ten typ filtra do obiektywu.  

Filtry szare ND - sprawdzają się w fotografii krajobrazowej 

Filtry szare pojawiają się w torbach niemal wszystkich fotografów krajobrazowych. Zastanawiałeś się kiedyś jak uzyskać efekt rozmycia wody w ciągu dnia? Przymknięcie samej przysłony nie wystarcza, dlatego zastosowanie filtra ND umożliwia zredukowanie ilości wpadającego do obiektywu światła. Filtry szare możemy podzielić na trzy kategorie. 

Filtry szare pełne 

Jak sama nazwa wskazuje filtry szare pokrywają praktycznie cały kadr, dlatego bez większego problemu ograniczysz ilość wpadającego światła. 

Filtry szare regulowane 

Filtry szare regulowane pozwalają ograniczyć ilość akcesoriów zabieranych ze sobą na podróż. Ten typ filtra umożliwia wybór, jaka ilość światła ma wpadać do obiektywu. Nie zawsze konieczne jest stosowanie bardzo długich czasów naświetlania, dlatego w ułamku sekundy wybierzesz odpowiednią wartość. Regulowane filtry szare polecamy amatorom fotografii, którzy chcą eksperymentować ze zdjęciami w różnych konfiguracjach. 

Filtry szare połówkowe 

Filtry szare połówkowe pozwalają perfekcyjnie zapanować nad ekspozycją. Jeśli podczas fotografowania niebo emituje sporą ilość światła, a pierwszy plan jest stosunkowo ciemny, to taki filtr nakręcony na obiektyw rozwiąże ten problem. Filtry szare połówkowe doskonale odnajdują się podczas fotografowania wschodów i zachodów słońca. 

Filtry typu infrared 

Filtry infrared przepuszczają tylko i wyłącznie światło podczerwone, co pozwala na uzyskiwanie bardzo interesujących efektów. W szczególności ten efekt jest widoczny na roślinności, która najbardziej odbija promieniowanie słoneczne. Efektem są białe drzewa, a także inne elementy natury. Jeśli chcesz poeksperymentować i pokazać znajome miejsca w trochę innym wydaniu, to zdecydowanie warto mieć taki filtr w swojej torbie fotograficznej. 

Autor: Bartłomiej Mazurek