Data modyfikacji:

Jak wybrać obiektyw do zdjęć makro? 

Makrofotografia umożliwia wykonywanie zdjęć obiektów, które normalnie trudno dostrzec gołym okiem. W tym artykule dowiesz się, na co zwracać uwagę podczas zakupu obiektywu makro, a także jakimi modelami warto się zainteresować. 

Na co zwracać uwagę przy zakupie obiektywu makro? 

Standardowe obiektywy dołączane razem z aparatami to często uniwersalne zoomy dysponujące krótkimi ogniskowymi. O ile taka konfiguracja sprawdza się do wykonywania portretów czy krajobrazów, to w przypadku makrofotografii nie pozwala całkowicie rozwinąć skrzydeł. Kupując nowe szkło do aparatu w pierwszej kolejności zwróć uwagę na ogniskową. Idealnym kompromisem pomiędzy przybliżeniem, a dobrym rozmyciem tła jest obiektyw dysponujący do 90 mm do 105 mm. Oczywiście jeśli lubisz nieco szersze kadry z niewielkich odległości to tanią opcją jest obiektyw 50 mm lub 35 mm. 

Niezwykle istotne w obiektywach do makrofotografii jest światło. Jasne obiektywy f/2.8 lub f/1.8 charakteryzują się bardzo ładną plastyką. Idealne rozmycie tła pozwala wyeksponować obiekt na pierwszym planie. Grając kolorami można stworzyć znakomite kompozycje. 

Nawet najlepszy, jasny obiektyw nie sprawdzi się jeśli nie zapewni odpowiednio małej odległości ostrzenia. Najlepiej wybierać modele, które pozwalają na wyostrzenie już od około 25-30 cm. W połączeniu z dużą ogniskową będziesz mógł odpowiednio zbliżyć się i wykonać kilka ujęć. 

Podczas wyboru obiektywu zwróć uwagę na zastosowany silnik autofocusa, który pozwoli na błyskawiczne ustawienie ostrości. Najwięksi producenci oferują swoje autorskie systemy takie jak USM od Canona, HSM od Sigmy, czy SWM zaprojektowany przez firmę Nikon. Czasami warto dołożyć trochę pieniędzy do lepszego systemu, który zapewni lepsze rezultaty. 

Jeśli twój budżet jest ograniczony to dobrym rozwiązaniem jest zakup pierścieni pośrednich. Wówczas będziesz mógł wykorzystać posiadany obiektyw do wyjątkowych ujęć makro. Droższe modele pierścieni przenoszą automatykę obiektywu. Tańsze zmuszają do wykorzystania manualnego ostrzenia. Ta metoda nie jest wcale gorsza. Dzięki temu będziesz mógł dobrze wyczuć obiektyw i nauczyć się samodzielnie ustawiać ostrość. Poniżej znajdziesz polecane przez nas obiektywy, które sprawią, że twoje ujęcia będą jeszcze lepsze. 

Polecane modele obiektywów makro

Tamron 70-300 F/4-5.6 Macro 

Uniwersalny zoom z bagnetem do aparatów z matrycą APS-C firmy Canon jest idealny dla osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w makrofotografii. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 0,95 cm, co przy ogniskowej 300 mm zapewni znakomite rezultaty. Optyka składa się z 13 elementów w 9 grupach, dlatego możesz mieć pewność, że jakość obrazu będzie stała na najwyższym poziomie. To świetna alternatywa dla podstawowego obiektywu. 

Sony 100 MM F/2.8 Macro 

Obiektyw do aparatów firmy Sony oferuje ostrzenie już od 35 cm. Światło F/2.8 pozwala z kolei na ładne rozmycie tła i pokazanie ostrego pierwszego planu. Dwie soczewki szybujące mają zmniejszyć aberrację chromatyczną. Ten model znakomicie sprawdzi się przy fotografii owadów, czy roślinności. 

Nikkor A FS 85 MM F/3,5 DX 

Obiektyw do lustrzanek Nikona jest w stanie ostrzyć już od niespełna 29 cm. Ten model został wyposażony w system redukcji drgań, który sprawdza się szczególnie podczas fotografowania z ręki. Cichy silnik falowy to gwarancja perfekcyjnie ustawionej ostrości w każdym momencie. Wysokiej jakości soczewki oferują bardzo ładne odwzorowanie kolorów. Obiektyw w atrakcyjnej cenie stanowi na rynku bardzo mocną konkurencję. 

Newell pierścienie pośrednie z automatyką 

Chciałbyś wykorzystać swój obiektyw do makrofotografii? W takim razie wybierz pierścienie pośrednie firmy Newell, które przenoszą automatykę. Brak soczewek sprawia, że jakość obrazu nie ulegnie pogorszeniu, a to w fotografii makro jest bardzo istotne. Pierścienie o szerokości 12 mm, 20 mm i 36 mm można wykorzystać osobno, jak i razem. Zestaw jest dostępny do aparatów firmy Nikon oraz Canon. 

Autor: Bartłomiej Mazurek