To, jakie meble do kuchni wybierzesz, przesądzi o tym, w jakim stylu urządzone będzie twoje mieszkanie – a na pewno część kuchenno-jadalniana. Decyduj więc rozsądnie – podpowiadamy, jakie meble do kuchni warto wybrać i na co zwrócić uwagę, planując przestrzeń kuchenną.
Przytulna i jednocześnie nowoczesna oraz funkcjonalna kuchnia w dzisiejszych czasach może bardzo ułatwić życie całej rodzinie. Co należy wziąć koniecznie pod uwagę, planując aranżację kuchni?
Najważniejsza jest ergonomia przestrzeni – najpierw musisz zaplanować ustawienie głównych mebli i urządzeń kuchennych, kierując się zasadą tzw. złotego trójkąta. Istotne będzie przede wszystkim rozmieszczenie lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej - sprzęty te powinny być ustawione w bliskiej odległości, po to, by podczas pracy w kuchni i przygotowywania posiłków mieć komfort poruszania się i nie pokonywać niepotrzebnie dużych odległości. Zastanów się też, czy duże sprzęty kuchenne będą miały odpowiednią ilość miejsca w zabudowie, czy lepiej będzie, jeśli będą stały oddzielnie.
Przemyśl, w jaki sposób chcesz zorganizować przestrzeń – czy wybierasz szuflady z pełnym wysuwem, cicho domykające się, a także, czy planujesz zagospodarować przestrzeń narożną – czy w ogóle twoje szafki będą złamane w literę L w rogu? Pamiętaj, że najlepiej wyglądają kuchnie w jednej linii – jeśli możesz nie zabudowywać rogów pomieszczenia, nie rób tego – kuchnie na jednej ścianie sprawiają wrażenie przestronniejszych, niż te ściśnięte w rogu.
Zastanów się też, gdzie umieścisz pojemniki do segregacji śmieci – w każdym domu takie muszą być.
Przejrzyj oferty frontów do szafek kuchennych – rodzaje frontów przesądzają o charakterze kuchni – zastanów się więc, czy chcesz, by były gładkie, czy raczej ze zdobieniami. Meble kuchenne lakierowane, wysoki połysk czy matowe? Ten ostatni trend jest coraz bardziej modny i powszechny nie tylko w domach, ale tez w kawiarniach.
Czy meble kuchenne będą stanowiły ciasną zabudowę pod sufit, czy raczej będzie to kilka luźnych szafek? Chcesz mieć porządek i wszystko pochowane? A może chcesz mieć tylko dolne szafki – to ostatnie rozwiązanie jest szczególnie popularne, jeśli chcesz optycznie powiększyć przestrzeń. Brak górnych szafek to coraz modniejszy trend minimalistyczny. Wystarczy drewniana półka na kilka kubeczków.
Weź pod uwagę łatwość utrzymania frontów w czystości. Te proste, minimalistyczne, bez zdobień łatwiej będzie czyścić, trudniej będzie się też na nich osadzał brud.
Stawiaj na solidność, jakość i trwałość wykonania mebli kuchennych – w końcu nie wymienia się ich co sezon, powinny posłużyć kilka lat.
Jaki chcesz mieć zlew? Wychodzący na blat, czy płaski, klasyczny?
Jaki planujesz blat? Ten wybór wiąże się zazwyczaj z modelem zlewu – jeśli ma być podwieszany, to blat nie może być wykonany z laminatu i musi być nieprzemakalny.
Choć zdaniem niektórych stylistów wnętrz białe meble kuchenne odchodzą powoli do lamusa, a zastępują je kolory bardziej naturalne – drewno, błękit, kolor bawełny i zielonych liści, to jednak nadal biel ma mocną pozycję w naszych kuchniach. Kolor biały jest obecnie najczęściej wybieranym kolorem do kuchni – tej oddzielnej, a także tej otwartej na salon. Zwłaszcza kuchnie połączone z przestrzenią wypoczynkową najczęściej są właśnie białe.
Dlaczego tak jest? Biel jest uniwersalna i – mówiąc wprost – najprościej do tego koloru dobrać meble i dodatki zarówno w przestronnym wnętrzu, jak i w małej kuchence w aneksie. Biel jest modna, ponadczasowa i ponadkulturowa – białe kuchnie znajdziemy zarówno w skandynawskim wystroju wnętrz, w którym łączy się on często z kolorem szarym, żółtym, a także z kontrastującymi biało-czarnymi płytkami na podłodze. Białe kuchnie – lub te w odcieniu beżowym, kremowym popularne są także w stylu prowansalskim, gdzie ściany zdobione są bukietami suszonej lawendy, a stoły nakryte lnianymi obrusami. Biała kuchnia z podłużnymi kafelkami na ścianie nad blatem to także element paryskiego wystroju wnętrz.
Te białe kafelki bardzo lubiane są także u nas nad Wisłą i Wartą. Kolor biały ma wiele zalet, ale istotna jest jego zdolność do rozświetlania przestrzeni. Dlatego białe meble kuchenne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie brakuje światła lub w kuchniach bez okna – biel powiększa też optycznie przestrzeń i dodaje wnętrzom świeżości. Zatem – wybierz szafki z lśniącymi, białymi frontami, dopasuj drewniany blat (może być też marmurowy, biały). Dobierz pasujące kafelki – zamiast tych drogich ceramicznych, możesz poszukać samoprzylepnych paneli imitujących kafelki.
Czarna kuchnia będzie miała styl loftowy, czyli ciemne, eleganckie kolory wpadające w czerń, granat, biel. Jeśli decydujesz się właśnie na styl loftowy – oczywiście będzie on pasował lepiej do dużych przestrzeni i wysokich pomieszczeń niż do małych kawalerek.
W lofcie na ścianie mamy cegłę, najlepiej naturalną, czerwoną, ale dobrze też wygląda biała. Meble kuchenne w kuchniach otwartych na salon – a takie właśnie często spotkamy w loftach – są zazwyczaj błyszczące, a fronty są duże i proste. Loft charakteryzuje się prostotą stylu i oszczędnością formy – w przeciwieństwie np. do stylu prowansalskiego, który wprost uwielbia dużą ilość bibelotów i ozdób. Loft lubi powietrze i przestrzeń, stare meble z duszą – w kuchni lub jadalni może znaleźć się np. okrągły, rozkładany stół i stylowe, gięte krzesła.
To nadal mocny trend, utrzymuje się także w sezonach 2021 i 2022. I choć coraz bardziej wypiera go szary i żółty – to w końcu kolory roku według Instytutu Pantone. Butelkowa zieleń jest bardzo elegancka – i choć dodaje wnętrzu ciężkości, a także w pewnym sensie zagarnia przestrzeń, to nadal wybieramy ją, także do małych kuchni. Pięknie łączy się z szarościami i beżem oraz z kremowymi kaflami.
W wielu współczesnych kuchniach, nawet tych dużych, nie ma już stołów i krzeseł – przeniosły się do salonu lub wydzielonej przestrzeni jadalnej. Dlatego nie musisz wybierać małych, wąskich stołów i maleńkich stołeczków. Twoje krzesła mogą przypominać fotele – mogą mieć obicie z aksamitu i komfortowe oparcia. Stoły – nadal modne są te ze szklanymi, przezroczystymi blatami.