Data publikacji:

Porównanie głośników przenośnych JBL Flip 6 vs Charge 5

Od ponad 100 lat amerykańska firma JBL specjalizuje się w produkcji różnego rodzaju urządzeń audio. Obecnie jest ona częścią koncernu Samsung, ale pozostaje w dużej części niezależna i oferuje interesujący sprzęt, którego nie znajdziemy w katalogach jej koreańskiego właściciela. Poza przystępnymi cenowo słuchawkami, jednym z największych przebojów marki pozostają kompaktowe i przenośne głośniki Bluetooth, sprawdzające się podczas domowych imprez albo odpoczynku na świeżym powietrzu. Przedstawiamy porównanie najpopularniejszych modeli z tej kategorii, a więc głośników JBL Flip 6 i Charge 5.
głośniki przenośne jbl

JBL Flip 6

Jaki głośnik JBL wybrać? Model JBL Flip 6 pojawił się w sklepach w 2021 roku, zastępując model Flip 5, który zadebiutował dwa lata wcześniej. Głośniki z serii Flip były nie tylko wielokrotnie nagradzane przez media branżowe, ale cieszą się one również bardzo dobrą opinią wśród użytkowników. Flip 6, podobnie jak poprzednicy, przyjmuje postać walca o długości około 18 centymetrów, który można ustawić w pozycji pionowej lub poziomej. Sprzęt waży nieco ponad 500 gramów i można go z łatwością transportować w torbie lub plecaku. 
JBL Flip 6 zapewnia jedynie dźwięk w formacie mono, ale jego konstrukcja sprawia, że jest on równomiernie rozprowadzany wokół całego urządzenia. Głośnik ma moc 20 W, a jego pasmo przenoszenia zamyka się w zakresie od 63 Hz do 20 kHz. O czystość sygnału audio, ważną zwłaszcza jeżeli słuchamy np. muzyki klasycznej lub podcastów, dba również wbudowany tweeter o mocy 10 W.
Obudowa JBL Flip 6 posiada certyfikat IP67, oznacza to, że jest ona wodo- i pyłoszczelna, dzięki czemu z powodzeniem z głośnika możemy korzystać na zewnątrz. Co więcej, wytrzymuje on zanurzenie w wodzie do 1 metra głębokości, przypadkowe zachlapanie lub przysypanie piaskiem.
JBL Flip 6 wyposażony jest w pojedyncze wejście USB służące przede wszystkim do ładowania akumulatora, który przy pełnym naładowaniu wystarcza na około 12 godzin nieprzerwanej pracy. Czas ten może ulec skróceniu przy odtwarzaniu muzyki na pełnej głośności, albo w niskiej lub wysokiej temperaturze otoczenia. 
Głośnik łączy się z innymi urządzeniami za pomocą technologii Bluetooth w wersji 5.2, gwarantującej stabilny i mocny sygnał, niepodlegający zakłóceniom elektromagnetycznym. Dodatkowym atutem modelu jest także funkcje JBL Partyboost, pozwalająca połączyć się modelowi z innymi bezprzewodowymi głośnikami JBL i zsynchronizować pracę, tworząc system nagłośnieniowy, sprawdzający się świetnie podczas wszelkiego rodzaju eventów lub imprez.
Do atutów JBL Flip 6 należy też zaliczyć względnie niską cenę, zwłaszcza jeżeli porównamy ją z podobnymi produktami konkurencji, a także wiele wersji kolorystycznych obudowy.
Specyfikacja techniczna:
  • Pasmo przenoszenia – 63 Hz–20 kHz
  • Moc – 20 W
  • Bluetooth – wersja 5.1
  • Czas pracy – 12 godzin
  • JBL Charge 5

    Głośniki JBL Charge są bliźniaczą serią JBL Flip, w przeciwieństwie do nich odznaczają się jednak większymi rozmiarami oraz mocą. JBL Charge przyjmuje postać walca o szerokości ponad 22 centymetrów oraz wysokości 9,6 centymetra, z urządzenia korzystamy wyłącznie w orientacji poziomej. 
    Sprzęt zapewnia dźwięk w formacie mono, ale warto podkreślić, że odznacza się dwukrotnie większą mocą niż JBL Flip, co przekłada się na znacznie wyraźniejsze basy oraz wyższą głośność, przy paśmie przenoszenia 60 Hz–20 kHz. Obudowa wykonana została z wytrzymałych materiałów, sprzęt może pochwalić się certyfikatem IP67, co oznacza, że bez problemu możemy zabrać go na piknik nad jeziorem, na basen lub na górski szlak. Sprzęt jest pyło- i wodoszczelny. 
    JBL Charge 5 wyposażony został w akumulator litowo-polimerowy o pojemności 7500 mAh, co przy normalnym użytkowaniu wystarcza do około 20 godzin nieprzerwanej pracy na pełnej baterii. Model może działać także jak powerbank i doładowywać nasz smartfon lub tablet. 
    Głośniki komunikuje się z innymi urządzeniami za pośrednictwem połączenia Bluetooth w wersji 5.1. Dzięki temu bez problemu odtworzymy na nim dowolną muzykę lub skorzystamy z ulubionych aplikacji do streamowania muzyki lub radia internetowego. Jednocześnie do głośnikiem połączone mogą być dwa różne urządzenia. JBL Charge 5 może również pochwalić się funkcją JBL Partyboost, pozwalającą na połączenie sprzętu z innymi głośnikami JBL, tworząc w ten sposób bardziej rozbudowany system nagłośnieniowy.
    Podobnie jak modele z serii JBL Flip, głośniki Charge 5 dostępne są w kilku różnych wariantach kolorystycznych, począwszy od klasycznej czerni, a skończywszy na różu. Sprzęt wyróżniony został też prestiżową nagrodą Reddot za swój design oraz ergonomię. 
    Specyfikacja techniczna:
  • Pasmo przenoszenia – 60 Hz–20 kHz
  • Moc – 40 W
  • Bluetooth – wersja 5.1
  • Czas pracy – do 20 godzin
  • JBL Flip 6 vs Charge 5 – który głośnik lepiej wybrać?

    Głośnik JBL Flip jest rozwiązaniem dla osób poszukujących bardziej kompaktowego urządzenia, które zmieści się bez problemu w podręcznym bagażu. Dla porównania, model Charge 5 sprawdzi się znacznie lepiej podczas spotkań większej liczby osób, zapewnia bowiem większą głośność i moc, a także dłuższy czas działania. Oba sprzęty odznaczają się taką samą odpornością na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu bez problemu możemy ich używać na zewnątrz. 
    Atutem Charge 5 jest niewątpliwie bardziej pojemny akumulator, a także funkcja ładowania innych urządzeń elektronicznych, przydająca się w sytuacjach awaryjnych, gdy jesteśmy np. na kempingu lub w drodze na szlaku. Wadą modelu jest jego cena wyższa o około 200 złotych.
    Zdjęcie: Envato Elements