Data publikacji:

Kabel coaxial. Co to jest, do czego służy i jaki wybrać?

Przesyłanie sygnału audio nie byłoby możliwe, gdyby nie odpowiednie przewody. W tym poradniku wyjaśniamy, czym jest kabel koaksjalny, a także jakie ma zastosowania. Sprawdź również, na jakie modele przewodów warto postawić!
kabel coaxial

Czym jest kabel Coaxial i do czego służy?

Kabel koncentryczny został wykonany z miedzianego przewodu, który jest zabezpieczony metalową osłoną, a także warstwami izolacji mającymi na celu blokowanie zakłóceń sygnału. Kable koncentryczne są stosowane najczęściej do podłączenia telewizji kablowej, a także anten satelitarnych. Dzięki temu możliwe jest przesyłanie cyfrowego sygnału bez konieczności konwertowania go na sygnał analogowy.
Co ciekawe, kabel koncentryczny został wynaleziony przez Oliviera Heaviside’a w 1880 roku. System transmisji za pomocą przewodów koncentrycznych odbył się w 1940 roku, a odpowiadała za to popularna w Stanach Zjednoczonych firma AT&T.
Jeśli chodzi o specyfikację techniczną, to kabel typu coaxial pozwala na osiągnięcie przepustowości przesyłania na poziomie 10 mb/s. Przesyłanie nieskompresowanego sygnału audio jest możliwe w rozdzielczości do 24-bit/192 kHz. Takie wartości dla zdecydowanej większości użytkowników będą odpowiednie.
W tym momencie należy zaznaczyć, że sygnał audio obsługujący DTS HD czy Dolby Audio za pomocą kabla koaksjalnego nie będzie w stanie wykorzystać ich pełnego potencjału. W takiej sytuacji lepiej połączyć się z systemem audio za pomocą przewodu HDMI.

Jak wybrać odpowiedni kabel koncentryczny?

Wybór odpowiedniego kabla typu Coaxial jest niezwykle istotny. W tym momencie trzeba zaznaczyć, że tani przewód niskiej jakości może powodować zakłócenia sygnału. Najlepsze modele mają pozłacane wtyki, a także mają wzmocniony oplot, który powinien być odporny na promienie UV, wodę, ozon czy skrajne temperatury. Tylko wtedy jakość sygnału będzie najlepsza.

Czy kabel coaxial jest lepszy od kabla optycznego?

Wiele osób zastanawia się jaki typ kabla będzie dla nich lepszym rozwiązaniem. Kable koaksjalne jeżeli mają wysokiej klasy oplot oraz pozłacane wtyki, to wtedy są niezwykle odporne na uszkodzenia. Zasługą tego jest zwiększona grubość, która chroni przed przecięciami, czy zagięciami.
Przewody optyczne w bezpośrednim porównaniu wypadają gorzej. Trzeba się też liczyć z tym, że przewód optyczny może być narażony na zakłócenia radiowe i elektromagnetyczne. Dodatkowo sygnał jest konwertowany, więc jakość może być nieco niższa. Lepszym wyborem jest zakup przewodu koaksjalnego.

Podłącz kabel coaxial w kilku prostych krokach

Przewód typu Coaxial ma wtyk RCS, który musi zostać umieszczony w odpowiednich gniazdach urządzeń. Pamiętaj, aby przewody łączyć z wejściem w sposób delikatny. Użycie zbyt dużej siły może spowodować uszkodzenie portu lub samego przewodu. Jednocześnie istotne jest aby kabel coaxial był dobrze dopasowany, ponieważ w innym wypadku sygnał może mieć zakłócenia.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.