Data modyfikacji:

Router jako repeater: jak skonfigurować, żeby z routera ustawić wzmacnianie sygnału

Router jako repeater to najlepszy sposób na to, aby wzmocnić sygnał sieci bezprzewodowej. W tym poradniku podpowiadamy, jak skonfigurować go, aby zapewnił jeszcze lepszy dostęp do internetu.
router jako repeater

Dlaczego router jako repeater wifi jest dobrym rozwiązaniem?

Jak wzmocnić sygnał WiFi w domu? Router działający w trybie repeatera może łączyć się z domową siecią bezprzewodową i głównym routerem, aby wzmocnić sygnał. To szczególnie dobre rozwiązanie w miejscach, gdzie występują problemy z zasięgiem.
Najczęściej jest to problem osób mieszkających w dużych domach. Sygnał może być blokowany przez ściany, a także rozmaite przedmioty. Czasami zdarza się tak, że do najdalszych punktów w domu sygnał nie dociera, ponieważ router ma zbyt słaby zasięg. Nie zawsze wystarczy kupić nowy router WiFi. Duży zasięg urządzenia wciąż nie musi gwarantować połączenia w każdym miejscu.
W sklepach znajdziemy urządzenia, które działają w trybie Mesh, który pozwala na połączenie kilku routerów oraz wzmacniaczy sygnału. Wszystkie są za sobą połączone i w ten sposób tworzą siatkę Mesh. To jeden z najlepszych sposobów, aby zapewnić sobie dostęp do sieci w całym mieszkaniu.

Jak działa wzmocnienie sygnału WiFi przez drugi router?

Zasada działania routera z funkcją repeatera jest niezwykle prosta. Dodatkowe urządzenie podłącza się do głównego routera i przechwytuje jego sygnał. Najczęściej, dodatkowy router zachowuje dotychczasową nazwę użytkownika, aby można było szybciej się z nim połączyć. Można powiedzieć, że pomiędzy głównym routerem, a dodatkowym tworzy się pomost, który rozszerza sieć na większą ilość pomieszczeń.
Sprawdź, co zrobić, gdy laptop nie widzi WiFi.

Wzmacniacz sygnału do routera – czy warto go kupić?

W sklepach bardzo często znajdziemy wzmacniacze sygnału, czyli niewielką kostkę z dodatkowymi antenami. Ich rolą jest przechwytywanie i wzmacnianie istniejącej sieci. W dużych domach kilka takich wzmacniaczy może znacząco poprawić zasięg, a co za tym idzie zwiększyć prędkość internetu.
Jeśli zastanawiasz się, jak skonfigurować repeater WiFi, to nie uspokajamy, że cały proces jest bardzo prosty. Zwykle producenci dołączają oprogramowanie, które krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces synchronizacji. Wiele modeli oferuje również wsparcie dla dedykowanej aplikacji, co pozwala na sterowanie wzmacniaczem i sprawdzanie jego działania.
Argumentem opowiadającym się za wyborem wzmacniacza sygnału jest bardzo atrakcyjna cena. Już za około 60 złotych kupimy przyzwoity wzmacniacz, który poprawi jakość domowej sieci Wifi. 
Pamiętaj, aby przy wyborze sprawdzić jakie standardy WiFi obsługuje dany wzmacniacz. Najlepsze rezultaty zapewniają modele w standardzie 802.11 ac oraz 802.11 n. Lepszy sygnał można zauważyć, gdy wzmacniacz obsługuje dwa pasma czyli 2,4 Ghz oraz 5 GHz. Wówczas komunikacja na linii router - repeater przebiega znacznie lepiej.
router jako wzmacniacz sygnału

Jak z routera zrobić repeater krok po kroku

Ustawienie routera w trybie repeatera nie jest skomplikowanym zadaniem. Możesz to zrobić na dwa sposoby.
Pierwszy polega na połączeniu głównego routera z dodatkowym za pomocą przewodu LAN. Następnie przechodzimy do ustawień routera wpisując w przeglądarce adres 192.168.0.1 lub 192.168.1.1. Może zdarzyć się tak, że adres będzie inny, wówczas spójrz na spód routera, ponieważ tam powinny znajdować się wszystkie niezbędne informacje.
Drugi router jako wzmacniacz sygnału zacznie działać w momencie, gdy w ustawieniach przełączymy działanie z routera na wzmacniacz sygnału lub extender. W routerach różnych marek ta funkcja jest nazywana w inny sposób, dlatego nie ma uniwersalnego sposobu na odnalezienie tej opcji. Zwykle znajduje się ona w ustawieniach sieci lub ustawieniach systemowych.
Musisz pamiętać, że ważna jest zmiana IP w taki sposób, aby adres nie był taki sam jak na routerze głównym. Jeżeli np. główny router ma adres 192.168.0.1, to wystarczy na drugim urządzeniu ustawić 192.168.0.2. Zrobisz to z łatwością w ustawieniach sieci bezprzewodowej. Po zatwierdzeniu ustawień i ponownym uruchomieniu routera przechodzimy do ustawień sieci i łączymy się z głównym routerem.

Co zrobić, gdy internet nadal działa wolno?

Skonfigurowałeś router jako repeater, a mimo to Twój internet jest nadal wolny? To może oznaczać kilka problemów. Może to być wina głównego routera, który nie jest w stanie obsłużyć szybkiego internetu, lub po prostu uszkodzeniu uległ moduł Wi-Fi.
Jeśli router należy do dostawcy internetowego, to warto zgłosić problem. Serwisant wykona szereg testów i będzie w stanie powiedzieć, czy to właśnie urządzenie jest winne słabemu działaniu sieci. Uszkodzony router najlepiej wymienić na model nowej generacji.
W dobie materiałów w wysokiej rozdzielczości trzeba posiadać szybsze łącze internetowe. Problemem może być zbyt niski pakiet, który po prostu nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej prędkości. Należy pamiętać, że internet udostępniany bezprzewodowo zawsze będzie trochę wolniejszy.

Router jako repeater – polecane modele urządzeń

Jakie urządzenie wybrać do działania jako repeater? Poniżej mamy kilka propozycji, w tym modele, które możesz także w rankingu routerów WiFi 6.
Wysokiej klasy dwupasmowy router, kompatybilny z technologią Wi-Fi 6 oraz najnowszymi standardami bezpieczeństwa. Model pozwala na ultraszybkie transfery danych w obrębie Wi-Fi. Urządzenie wyposażone jest w cztery mocne anteny oraz wejście LAN. Obsługą urządzeń podłączonych do sieci zarządza wydajny procesor Qualcomm. Na uwagę zasługuje tutaj także elegancki design urządzenia.

Asus RT-AX53U 

Router Wi-Fi 6, który może z powodzeniem spełniać zadanie repeatera. Sprzęt został przystosowany do obsługi nawet kilkudziesięciu urządzeń naraz, jego sygnał jest odporny na zakłócenia i pozostaje stabilny nawet na dużej odległości, w czym pomagają jego cztery mocne anteny zewnętrzne. Producent zamontował w nim także wejście USB oraz trzy porty LAN.
Szybki router nadający się do roli repeatera w obrębie sieci Wi-Fi. Pięć odłączanych anten zewnętrznych oraz wsparcie dla najnowszych technologii przesyłania sygnału, gwarantują bardzo duży zasięg niezależnie od przeszkód, takich jak grube stropy lub ściany. Konfigurację możemy przeprowadzić z poziomu dedykowanej aplikacji mobilnej producenta. Z tyłu obudowy zainstalowane są cztery porty LAN.
Nowoczesny router zgodny ze standardem Wi-Fi 6, zapewniający obsługę niezwykle wysokich transferów danych, a także do kilkudziesięciu urządzeń jednocześnie. Pracę urządzenia nadzoruje trzyrdzeniowy procesor o taktowaniu 1,5 GHz. Dostęp do ustawień mamy w każdym miejscu za sprawą aplikacji mobilnej TP-Link na telefony z systemem iOS i Android. TP-Link Archer AX10 ma cztery regulowane anteny oraz porty LAN.

Asus RT-AX57 p

Router zgodny ze standardem Wi-Fi 6, który wyposażony został w cztery mocne anteny, a także cztery porty LAN. Do zalet modelu należy zaliczyć system operacyjny z zaawansowanymi funkcjami, pozwalającymi na kompleksowe zarządzanie siecią, wśród których znalazły się też opcje poprawiające bezpieczeństwo w jej obrębie.
Kompaktowy router zgodny ze standardem Wi-Fi 5, który bez problemu spełni rolę repeatera w obrębie dużej sieci Wi-Fi. Duży zasięg urządzenia zapewniają mocne regulowane anteny zewnętrzne. Dodatkowo do sprzętu podłączymy maksymalnie cztery przewody LAN. Zmiany opcji dokonujemy w standardowy sposób za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Xiaomi Mi 4A Gigabit DVB4224GL 

Tani i nieskomplikowany router Wi-Fi 5 idealnie nadający się do roli klasycznego repeatera. Atutem modelu jest elegancki i minimalistyczny wygląd, a także niewielkie rozmiary. Pieczę nad transferem danych sprawuje dwurdzeniowy procesor pracujący w częstotliwości 880 MHz. Anteny mają wbudowany wzmacniacz sygnału, poprawiający maksymalny zasięg sieci. 
Kompaktowy router marki TP-Link, który pracuje w standardzie Wi-Fi 4, sprawdzi się w roli repeatera w sieci obejmującej urządzenia wchodzące w skład systemu inteligentnego domu lub monitoringu. Model posiada dwie zewnętrzne anteny i cztery wejścia LAN. Kontrole opcji przeprowadzamy z poziomu przeglądarki.

Router jako repeater – FAQ

Co lepsze router czy repeater?
Router z funkcją repeatera sprawdzi się dobrze, a jeśli ma więcej niż dwie anteny, to może zagwarantować dużo mocniejszy sygnał WiFi. Z drugiej strony mamy repeatery, które charakteryzują się niską ceną oraz niezłym zasięgiem. To najlepsze rozwiązanie, aby budżetowo poprawić jakość domowej sieci WiFi.

Czy repeater spowalnia internet?
Głównym celem każdego repeatera jest wzmocnienie sygnału i tym samym przyspieszenie internetu. Jeżeli urządzenie będzie znajdowało się zbyt daleko od routera lub będzie źle skonfigurowane, to wówczas możesz zaobserwować spadki prędkości. Pamiętaj, że repeater musi obsługiwać taką samą przepustowość, co główny router.

Czy połączenie dwóch routerów zwiększy zasięg internetu?
Jeżeli drugi router działa jako repeater WiFi, to oczywiście jest taka możliwość. Najlepiej sprawdza się połączenie dwóch routerów za pomocą przewodu LAN. To sprawi, że jakość sygnału z repeatera będzie znacznie lepsza.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.