Data publikacji:

Jak podłączyć pada od PS5 do PC?

Kontroler DualSense zaprojektowany z myślą o konsoli PlayStation 5 jest powszechnie uważny za jeden z najlepszych gamepadów w historii. Nie dziwne więc, że wielu właścicieli gamingowych komputerów stacjonarnych i laptopów jest zainteresowanych jego wypróbowaniem. Dodatkową zachętą są też porty największych hitów PlayStation, które wydawane są w ostatnich kilku latach na pecetach. Graczom nasuwają się więc tutaj pytania: czy pad od PS5 pasuje do PC i czy jego podłączenie stanowi duży problem, tak jak miało to miejsce w przypadku kontrolerów z PS3 i PS4?
pad PS5 do PC

Podłączenie pada PS5 do PC – co warto wiedzieć?

Pady DualSense są sprzedawane wraz z konsolą PlayStation 5, a także jako dodatkowe akcesorium do systemu. Obecnie nie ma żadnych problemów z ich dostępnością, kupujący mogą wybierać spośród wielu wersji kolorystycznych. Warto pamiętać, że pad nie należy jednak do tanich, jest o ok. 1/3 droższy do popularnych gamepadów dla konsoli Xbox Series X|S lub Xbox One, które są obecnie standardem także na PC. Z drugiej strony, kontroler ma wbudowany akumulator, więc korzystając z trybu bezprzewodowego, nie musimy martwić się o wymienne baterie.
Ponieważ większość deweloperów zakłada, że gracze na PC korzystają z kontrolera dla xboksa, tylko w nielicznych grach znajdziemy opcję pozwalającą zamienić ikony odwołujące się do przycisków tego gamepada na te z DualSense. Są to zresztą głównie porty gier wydanych przez Sony na PS5. Może to oczywiście być przyczyną pewnego dyskomfortu w trakcie gry, zwłaszcza jeżeli jesteśmy graczami przyzwyczajonymi do zabawy na PlayStation.

Jak podłączyć pada PS5 do PC za pomocą kabla USB

Kontroler DualSense podłączamy do komputera za pomocą standardowego kabla USB-C lub przewodu z co najmniej jedną końcówką USB-C.

Jak podłączyć pada PS5 do PC przez Bluetooth

Proces parowania przebiera tak samo jak w przypadku innych urządzeń bezprzewodowych z Bluetooth. Pada przed włączeniem należy podładować przy pomocy kabla USB. Kontroler włączamy, używając przycisku w kształcie logo PlayStation. Następnie przytrzymujemy go do czasu, aż dioda LED okalająca panel dotykowy zacznie szybko migać – oznacza to, że sprzęt szuka komputera czy konsoli. W menu dostępnych urządzeń bezprzewodowych systemu Windows powinniśmy teraz zobaczyć kontroler, więc aby nawiązać połączenie, wystarczy tylko wybrać opcję „Połącz”.
W przypadku komputerów stacjonarnych pozbawionych modułu Bluetooth wystarczy kupić prosty odbiornik wkładany do portu USB. Dzięki niemu skorzystamy z pada także w trybie bezprzewodowym.

Kompatybilność pada PS5 z grami

Czy pad do PS5 działa na PS4? Czy pad z PS5 będzie działał bez problemu na PC? Niestety kompatybilność urządzenia jest ograniczona bez dodatkowego oprogramowania. Oznacza to, że może nie działać ono poprawnie we wszystkich grach. Na szczęście pełne wsparcie dla DualSense oferuje serwis Steam, który automatycznie wykryje kontroler i skonfiguruje go w taki sposób, że będzie funkcjonował w każdym uruchomionym za jego pośrednictwem tytule. Dotyczy to też tych gier, które dodaliśmy do biblioteki, ale nie zakupiliśmy w sklepie Valve.
Jeżeli nie chcemy korzystać ze Steama, alternatywą jest darmowe oprogramowanie DS4Windows, które obsługuje również kontrolery dla PlayStation 4 i PlayStation 3. Aplikacja pozwala na kalibrację i konfigurację gamepada, a także używanie go w dowolnych grach, pamiętajmy jednak, że musi być uruchomiona cały czas w tle.

Pad do PS5 na PC – FAQ

Czy pad od PS5 ma Bluetooth?
Tak, gamepad korzysta ze standardu Bluetooth zgodnego z wersją 5.0.

Czy można grać padem PS5 na telefonie?
Tak, kontroler DualSense jest wykrywany przez urządzenia mobilne pracujące z system iOS i Android, zarówno w połączeniu przez Bluetooth, jak i kabel USB.

Jak wyłączyć pada PS5?
Jeżeli kontroler do PS5 jest podłączony bezprzewodowo do PC, aby go wyłączyć, przytrzymujemy przycisk z logo PlayStation przez kilka sekund, do czasu aż wyłączy się podświetlenie LED obudowy.
Zdjęcie: Envato Elements