Data publikacji:

Czy pad od PS5 pasuje do PS4?

Wierni fani konsol firmy Sony często posiadają kilka różnych systemów PlayStation, reprezentujących różne ery gamingu. Każda generacja sprzętu posiada swoje dedykowane kontrolery, powstaje zatem pytanie, czy pad do PS5 pasuje do PS4 i vice versa? Dzięki artykułowi poznasz odpowiedź na to pytanie.
pad od ps5
Od czasu debiutu pierwszego PlayStation, który nastąpił w 1994 roku, wraz z kolejnym generacjami konsoli Sony tradycyjnie oferuje nowe i ulepszone wersje dedykowanych kontrolerów. Firmie czasami zdarzyło się przedstawić nowe modele gamepadów w połowie życia systemu, tak jak miało to miejsce w 1997 roku, kiedy pojawił się pierwszy pad DualShock, wyposażony w gałkami analogowe, albo w 2008 roku, kiedy kontroler Sixaxis otrzymał funkcję wibracji.
Sony przyzwyczaiło również graczy do tego, że kontrolery PlayStation posiadają przynajmniej ograniczoną kompatybilność ze starszymi systemami. Tak wyglądało to np. w przypadku konsol PlayStation i PlayStation 2 oraz PlayStation 3 i 4. Wiele osób spodziewało się więc przed premierą długo oczekiwanego PlayStation 5, że sytuacja ta nie ulegnie zmianom.

Pad PlayStation 5 Dual Sense na konsoli PlayStation 4 – kompatybilność

DualSense to nazwa najnowszego kontrolera zaprojektowanego z myślą o PlayStation 5. Stanowi on najbardziej radykalną zmianę w designie gamepadów Sony od ponad 25 lat. Ma nie tylko większe rozmiary, ale także znacznie bardziej opływową obudowę. Sprzęt posiada wiele dodatkowych funkcji, poza dobrze znanym już panelu dotykowym, nowością jest tutaj wbudowany mikrofon, nowy system wibracji oraz adaptacyjne triggery.
Ponieważ gamepad komunikuje się z konsolą za pośrednictwem kabla USB lub połączenie Bluetooth można byłoby się spodziewać, że nie będzie miał problemów w komunikacji z dwoma starszymi generacjami PlayStation. Niestety kontroler nie jest w żaden sposób kompatybilny z tymi systemami. Pad z PS5 nie pasuje do PS4 i PS3. Po podłączeniu przewodem do obu konsol można go naładować, ale nie zostanie wykryty. PlayStation 4 widzi DualSense podczas wyszukiwania urządzeń Bluetooth, ale nawet po sparowaniu kontroler nie będzie on działał.
Co ciekawe, przeszkodę tą możemy ominąć tylko korzystają z streamowania gameplayu z konsoli (tzw. Remote Play) na inne urządzenie (komputer PC, konsola PlayStation 5 lub smartfon/tablet). Ale jest to oczywiście połowiczne i mało wygodne rozwiązanie.

Pad PlayStation 4 DualShock na konsoli PlayStation 5 – kompatybilność

Pomimo blisko swojego wieku kontrolery DualShock 4, które zostały przedstawione światu w 2013 roku, cieszą się nadal sporym powodzeniem. Pad komunikuje się przewodowo i bezprzewodowo z PlayStation 5, ale możemy wykorzystać go tylko wówczas, gdy gramy na nim we wstecznie kompatybilne produkcje w wersji PS4. Nie pobawimy się więc z nim np. w Demon’s Souls oraz inne ekskluzywne tytuły na PS5, które wykorzystują lub polegają na dodatkowych funkcjach DualSense.
Podobnie jak DualSense, DualShock 4 działa również na pecetach oraz urządzeniach mobilnych, choć kompatybilność nie jest zawsze idealna. Aby mieć dostęp do niektórych funkcji musimy dodatkowo zainstalować odpowiednie oprogramowanie i sterowniki.
Zdjęcie: Envato Elements