Data publikacji:

Zabezpiecz swój dom przed wyjazdem

Przed wyjazdem na urlop warto zabezpieczyć swoje mienie na wypadek pojawienia się nieproszonych gości. Wystarczy kilka prostych akcesoriów, aby znacząco zwiększyć bezpieczeństwo. Zobacz, jakie systemy smart home warto mieć, aby spać spokojnie podczas wakacji!
alarm do domu

Jak skutecznie zabezpieczyć dom przed wyjazdem?

Każdego roku w Polsce dochodzi do nawet do 40 tys. kradzieży z włamaniem. Te statystyki pokazują tylko, że złodzieje cały czas mają rękę na pulsie. Idealną okazją do rabunku jest moment, gdy domownicy wyjeżdżają. Nawet krótki weekendowy wypad może zakończyć się dość nieprzyjemnie. Złodzieje obserwują dom i tylko czekają na dogodny moment, aby uderzyć. Na szczęście można się przed tym zabezpieczyć stosując kilka naprawdę prostych urządzeń.
Jeśli chcesz skutecznie zabezpieczyć dom przed wyjazdem, to w pierwszej kolejności zadbaj o komplet kamer. Dobry model kupisz już za około 150-200 złotych, więc nie jest to cena wygórowana. W zamian otrzymujesz pełny podgląd na wybrane pomieszczenie, ale to nie wszystko.
Zaawansowane algorytmy rozpoznają domowników, a także błyskawicznie wykrywają ruch. Ty powiadomienie dostajesz na telefonie i możesz błyskawicznie zareagować. Kamery działają w systemach Smart Home, dlatego do połączenia potrzebujesz dedykowanej aplikacji oraz stałego dostępu do internetu. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że kamery można ze sobą łączyć i tym samym uzyskasz podgląd na wszystkie ważne pomieszczenia. Jaka kamera do monitoringu podwórka bezprzewodowa będzie dobrym wyborem? Przydatne będą takie opcje, jak: wodoodporna obudowa, dedykowany tryb nocny oraz czujnik oświetlenia.
Oczywiście kluczowe są również czujniki. Przede wszystkim zamontuj czujnik otwarcia okien lub drzwi. Te dwa miejsca są dość newralgiczne i doświadczony złodziej będzie wiedział jak ma je otworzyć. Czujnik ruchu natomiast to dodatkowe zabezpieczenie w momencie, gdy kamera nie będzie w stanie objąć zasięgiem nieproszonego gościa. W wielu modelach czujniki także mogą wysyłać powiadomienia, ale również wydawać głośne alarmy dźwiękowe. To skuteczna metoda na zniechęcenie włamywaczy.
Te elementy na pewno będą bardzo pomocne. Przed wyjazdem warto zadbać o dobre ubezpieczenie domu lub mieszkania. Dobre zabezpieczenia czasami są niewystarczające, dlatego wypłata odszkodowania w przypadku kradzieży pomoże zminimalizować straty po włamaniu. W dalszej części naszego poradnika zdradzimy jakie jeszcze są sprawdzone metody na zabezpieczenie domu przed wyjazdem.

Najlepsze zamki i alarmy do ochrony domu

Inteligentne zestawy alarmy są oferowane w zestawach z kompletem czujników. W efekcie możemy stworzyć własny system zabezpieczający dom. Urządzenie jest zasilane bateryjnie, dlatego w przypadku problemów z dostępem do prądu będzie i tak działać! Prosty montaż i intuicyjna obsługa wyróżniają to rozwiązanie na tle konkurentów. Inteligentne zamki to natomiast sposób na dodatkowe zabezpieczenie mieszkania. Zamki do drzwi wejściowych antywłamaniowe są bardzo solidne i gwarantują jeszcze lepsze bezpieczeństwo.

Inteligentne oświetlenie jako element zabezpieczenia domu

Znakomitym zabezpieczeniem domu w systemie smart może być oświetlenie. Żarówki, które łączą się z WiFi, mogą być sterowane za pośrednictwem aplikacji. To sprawia, że na czas Twojej nieobecności o określonych porach będzie uruchamiało się światło w domu. To napewno zniechęci nieproszonych gości i wprowadzi w błąd. Korzystanie z oświetlenia Smart jest w pełni bezpieczne!

Wykorzystanie kamer i czujników w zabezpieczaniu mieszkania

Na tym polu nie warto oszczędzać, ponieważ kamery są Twoim okiem na wszystkie pomieszczenia. Podczas wyboru kamer w pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, jaką rozdzielczością obrazu dysponują. Standardem jest rozdzielczość Full HD, która na ogół sprawdza się nieźle. Ale w sklepach coraz częściej znajdziemy kamery 4K. Ze względu na większe zagęszczenie pikseli obraz jest ostrzejszy, a co za tym idzie szczegóły są wyraziste.
monitoring domu
Następnie spójrz, czy kamera ma funkcję obrotu w 360 stopniach. Standardowe modele mają ograniczone pole widzenia i przede wszystkim nie są w stanie podążać za użytkownikiem, który pojawił się w jej polu widzenia. Obrotowa kamera do monitoringu domowego to absolutny must-have.
Jeżeli mieszkasz w domu, to warto pomyśleć także o zewnętrznej kamerze stosowanej na elewacji. W porównaniu do zwykłych kamer otrzymujemy wzmocnioną i uszczelnioną obudowę, przez co trudne warunki atmosferyczne nie będą przeszkodą.

Jak sterowniki inteligentnego domu mogą zwiększyć bezpieczeństwo?

Sterownik inteligentnego domu to niewielkie urządzenie, które ma możliwość nawiązania połączenia z siecią bezprzewodową. Takie urządzenie przede wszystkim łączy wszystkie dostępne inteligentne sprzęty i pozwala na sterowanie nimi z dowolnego miejsca. W porównaniu do dedykowanej aplikacji połączenie jest stabilniejsze, a sama centralka może połączyć się z dużo większą ilością sprzętów.
Pamiętaj o tym, że z dedykowanej aplikacji nadal będziesz mógł korzystać. Sterowniki inteligentnego domu nie są drogie, a potrafią skutecznie zabezpieczyć pomieszczenia. Sterowniki inteligentnego domu mogą być zestawione z alarmami. Wszystko odbywa się bez użycia przewodów, a Ty zyskujesz możliwość częstszego podglądania swojej posesji!

Zabezpieczenie domu na wyjazd – FAQ

Czy inteligentne alarmy są skuteczne w ochronie domu?
Inteligentne alarmy po trafią błyskawicznie zareagować na proszonych gości i, co ważne, powiadomić o tym właściciela. Ale największą zaletą jest możliwość podłączenia w praktycznie dowolnym domu.

Dlaczego warto instalować czujniki czadu i dymu w domu?
Podczas nieobecności może dojść np. do zwarcia instalacji elektrycznej, a to już krótka droga do wywołania pożaru. Takie czujniki pomogą rozpoznać zagrożenie i reagować na nie. W przypadku czadu warto pamiętać, że jest on niewidoczny i dopiero specjalny czujnik będzie w stanie go wykryć.

W jaki sposób technologia smart home może poprawić bezpieczeństwo domu?
Każde inteligentne oświetlenie z funkcją sterowania i wbudowanym modułem WiFi będzie bardzo dobrym wyborem do zwiększenia bezpieczeństwa. Pamiętaj tylko, aby wybierać żarówki pracujące w jednym protokole połączenia. W ten sposób unikniesz problemów ze sterowaniem. Do wyboru mamy żarówki marki Philips, Xiaomi, ale również takie, które współpracują z Google Home, czy Apple HomeKit.

Czy do saturatora można wlać wodę z kranu?
Technologia Smart Home to przede wszystkim możliwość stałego monitorowania domu lub mieszkania. Oczywiście przez cały wyjazd nikt nie będzie tylko siedział przed aplikacją i czekał na zagrożenie. Przydatna okazuje się funkcja powiadomień i ustawień czułości wykrywania ruchu. Powiadomienie otrzymamy tylko wtedy, gdy zagrożenie będzie rzeczywiście realne.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.