Data publikacji:

Jakie gadżety do telewizora warto kupić?

Kupiłeś właśnie wymarzony telewizor albo ktoś z twojej rodziny zdecydował się na nowy panel TV i równocześnie szukasz dla niego jakiegoś prezentu? Przygotowaliśmy listę przydatnych akcesoriów oraz urządzeń, które sprawdzą się w salonie telewizyjnym. 
gadżety do telewizora

Soundbary

Ze względu na smukłą budowę panele telewizyjne nie mają na wyposażeniu mocnych zestawów głośnikowych. Choć wielu producentów stosuje różnego rodzaju sztuczki i innowacyjne rozwiązania technologiczne, koniec końców nie są oni w stanie przeskoczyć praw fizyki. Oznacza to, że dźwięk oferowany przez telewizor nie zaoferuje mocnych basów lub krystalicznie czystych wysokich tonów. Dlatego też w ostatnich latach najczęściej wybieranym akcesorium do telewizorów stały się soundbary. 
Czym jest soundbar? Jest to urządzenie przyjmujące postać długiej i wąskiej listwy ustawionej lub zawieszonej bezpośrednio pod telewizorem. W jego wnętrzu znajdziemy od kilku do nawet kilkunastu głośników. Działając wespół z często dołączonym w zestawie subwooferem, generują wysokiej jakości czysty dźwięk, który w przypadku urządzeń najwyższej klasy dorównuje kompletom głośnikowym do kina domowego.
Zastanawiasz się nad wyborem: soundbar czy kino domowe? Soundbary zadowolą wszystkich miłośników muzyki i dobrego brzmienia, fanów filmów oraz gier. Wysokiej klasy sprzęt jest w stanie nawet symulować dźwięk przestrzenny w formacie 5.1 lub 7.1, co spodoba się zwłaszcza właścicielom niewielkich salonów, którzy nie mogą pozwolić sobie na instalację systemu kina domowego. Dodajmy, że soundbary, dzięki obsłudze technologii Bluetooth, łączą się z innymi urządzeniami, takimi jak laptopy lub smartfony, możemy więc korzystać z nich także wtedy, gdy telewizor jest wyłączony. 

Słuchawki bezprzewodowe

Jeżeli nie mamy miejsca lub środków na zakup mocnego zestawu kina domowego, który zapewni mocny i donośny dźwięk, dobre słuchawki bezprzewodowe będą świetną alternatywą dla miłośników mocnego brzmienia, kina akcji lub zabawy z grami. Pozwalają one również cieszyć się ulubionymi filmami i serialami także w nocy, gdy pozostali domownicy położyli się spać. 
Jakie słuchawki do telewizora kupić? Wszystkie współczesne telewizory działają bez problemu z każdymi słuchawkami Bluetooth, jednak dla najlepszych wrażeń polecamy sięgać po duże modele nauszne. Dzięki swoim rozmiarom są wyposażone w duże i mocne przetworniki, a także baterie pozwalające korzystać z nich przez kilkadziesiąt godzin bez potrzeby ładowania. Nauszniki skutecznie odetną nas również od otoczenia, a do pokoju nie przedostaną się żadne dźwięki, które mogą irytować siedzące obok osoby. 
Ceny solidnych słuchawek do telewizora zaczynają się w okolicach ok. 200–300 złotych. Za najlepsze modele z systemami redukcji szumów zapłacimy jednak ponad dwa razy więcej.

Bezprzewodowe klawiatury i myszki

Dzięki wbudowanym funkcjom smart telewizorów można z powodzeniem używać też do surfowania w internecie. Zazwyczaj opcja ta jest mało wygodna ze względu na to, że przeglądarkę obsługujemy z pomocą pilota. Wciąż niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że telewizory współpracują również z bezprzewodowymi klawiaturami i myszkami. Urządzenia mogą też pomóc np. w wyszukiwaniu i wybieraniu ulubionych filmów w serwisach streamingowych lub na YouTubie.
Telewizyjna klawiatura powinna być kompaktowa i lekka, dzięki czemu można ją łatwo schować i przenosić. W sklepach znajdziemy też modele z wbudowanymi touchpadami, które mogą zastąpić myszkę. Jeżeli chodzi o komputerowe gryzonie, to stawiamy przede wszystkim na kompaktowe modele przeznaczone do laptopów lub tabletów. 

Listwy i taśmy LED

Zintegrowane boczne podświetlenie ramy telewizora jest dostępne w wybranych telewizorach, np. marki Philips. Stanowi ono ciekawy akcent ozdobny, a także dodatkowe źródło światła w salonie. Tego typu efekt możemy uzyskać względnie niewielkim kosztem w przypadku każdego panelu TV, bez względu na jego wiek i wielkość. Do tego celu używamy elastycznych samoprzylepnych listew i taśm LED, które po przyczepieniu do tylnej obudowy urządzenia pozostają całkowicie niewidoczne. 
W zależności od długości, listwy czy taśmy są zasilane bezpośrednio z portu USB (tu możemy użyć po prostu wejścia w telewizorze) albo z gniazdka elektrycznego. Dobre listwy pozwalają też na zmianę kolorów lub jeżeli jesteśmy w nastroju, np. podczas domowej imprezy – na animacje i migotanie. 

Konsole do gier

Konsole do gier są świetnym rozwiązaniem nie tylko dla fanów elektronicznej rozrywki, ale również dla osób poszukujących solidnego odtwarzacza Blu-ray. Wybierając PlayStation 5 lub Xboksa Series X, mamy możliwość odtwarzania filmów Blu-ray 4K, a także dostęp do stale aktualizowanych aplikacji najpopularniejszych serwisów streamingowych na świecie. Jeżeli z grami bawimy się wyłącznie okazjonalnie, ale wciąż chcemy korzystać z biblioteki DVD i Blu-ray, lepszą ideą jest kupno używanego PlayStation 4 lub Xboksa One.

Uchwyty do montażu na ścianie

Zdecydowana większość telewizorów na rynku jest kompatybilna z uchwytami telewizyjnymi, pozwalającymi zamontować urządzenie na ścianie. Warto podkreślić, że są one produkowane zgodnie ze standardem Vesa, przyjętym przez wszystkich wytwórców telewizorów na świecie. Dopasowanie odpowiedniego uchwytu do naszego modelu telewizora sprowadza się więc tylko do sprawdzenia jego zalecanych rozmiarów.
Pamiętajmy jednak, że uchwytów naściennych nie możemy montować na powierzchniach, które nie mogą wytrzymać ciężaru panelu, mowa tu np. o działowych ściankach z płyt gipsowych – w takim wypadku potrzebne jest dodatkowe wzmocnienie ściany.
Zdjęcie: Envato Elements