Data publikacji:

Jaka drukarka do zdjęć z telefonu? Jak działa?

Drukarka do zdjęć z telefonu to doskonałe narzędzie do stworzenia własnego albumu z najważniejszymi kadrami. Wyjaśniamy, jak działa to urządzenie, a także jakie drukarki mobilne cieszą się największym zainteresowaniem!
drukarka do zdjęć

Drukarka do zdjęć z telefonu – w jaki sposób działa?

Jaka drukarka do zdjęć będzie dobrym wyborem? Drukarka do telefonu to bardzo proste urządzenie, które wykorzystuje technologię termosublimacji. Barwnik przenoszony jest na papier pod wpływem bardzo wysokiej temperatury. Specjalny papier cynkowy ma kolorowe kryształki, które po podgrzaniu uzyskyją odpowiednie kolory. Tym sposobem po kilkunastu sekundach zdjęcie jest gotowe! W sklepach raczej nie znajdziemy przenośnych drukarek do telefonu wykorzystujących technologię atramentową. Termosublimacja w mobilnych zastosowaniach wypada zdecydowanie lepiej.
Drukarki do telefonu oferują małe formaty zdjęć o wymiarach 62 mm x 99 mm, 50x76 mm, 100 mm x 150 mm. Każdy producent ma swoje unikalne wymiary, dlatego warto przed zakupem sprawdzić, jakie formaty są dostępne. Pod obudową znajduje się moduł WiFi lub Bluetooth do połączenia ze smartfonem. Co ciekawe, niektóre wersje mają również możliwość podłączenia pamięci flash, czy kart microSD. To sprawia, że funkcjonalność tych sprzętów znacząco się zwiększa!
Drukarka do smartfona ma wbudowaną baterię, dlatego zdjęcia można drukować na ławce w parku czy innym miejscu. Ładowanie za pomocą przewodu USB może odbywać się nawet za pośrednictwem powerbanka. To niezwykle wygodne rozwiązanie!

Mini drukarka do telefonu. Na co należy zwracać uwagę?

Wybierając mini drukarkę do zdjęć, w pierwszej kolejności musisz sprawdzić, jakie formaty odbitek obsługuje. Dobrym pomysłem jest rozeznanie się, ile mniej więcej kosztują wkłady ze zdjęciami. Ceny zwykle wahają się od 30 nawet do 130 złotych, dlatego to ważne, aby znaleźć drukarkę, która będzie stosunkowo tania w eksploatacji. Sama wielkość odbitki również jest istotna, bo ma ona wpływ na odbiór danej fotografii.
W specyfikacji producenci często podają, jaki jest orientacyjny czas wydrukowania jednego zdjęcia. Dobra drukarka powinna poradzić sobie z naświetleniem fotografii w ciągu maksymalnie 1 minuty. Najlepsze modele są w stanie przygotować zdjęcie w około 30 sekund, co jest bardzo dobrym wynikiem.
W drukarkach do telefonu ważny jest sposób komunikacji z telefonem. Najlepiej wybierać wersje z WiFi lub Bluetooth, bo jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Jeśli planujesz korzystać z innych nośników takich jak pendrive lub karta microSD, to sprawdź, czy dany model ma odpowiednie sloty. Bardzo przydatny w drukarkach jest moduł NFC, który po przyłożeniu telefonu natychmiast wymusza połączenie. Nie trzeba wtedy praktycznie nic robić!
Kupując mini drukarkę, musisz sprawdzić, jaka jest dedykowana aplikacja na telefon. W najlepszych modelach oprócz samej funkcji drukowania jest możliwość dodawania efektów, napisów, a także prostej obróbki fotografii. Przed wydrukowaniem będziesz mógł przygotować kadr według własnych upodobań. Rozbudowana aplikacja sprawi, że drukowanie będzie jeszcze większą przyjemnością!
Na koniec spójrz na pojemność baterii. Jej żywotność jest określana poprzez ilość wydrukowanych zdjęć. Pełny akumulator najczęściej pozwala na wydrukowanie od 20 do 30 zdjęć i to należy uznać za przyzwoity wynik.

Ile kosztuje dobra drukarka mini do telefonu?

Mała drukarka do zdjęć kosztuje od 200 nawet do 900 złotych. Cena jest uzależniona głównie od możliwości, a także wielkości odbitek jakie jest w stanie przygotować. Droższe modele dłużej wytrzymują na baterii i mają rozbudowaną aplikację do przygotowywania fotografii. Jeśli szukasz bardzo prostego urządzenia, które po prostu zapewni Ci ładne wydruki, to budżet 400-500 złotych będzie w zupełności wystarczający.

Mini drukarki – FAQ

Czy opłaca się kupić drukarkę do zdjęć?
Jeżeli zależy Ci na szybkim wydrukowaniu zdjęć zrobionych smartfonem, to taki zakup na pewno nie będzie dla Ciebie rozczarowaniem. Wszystko zależy od sposobu, w jaki zamierzasz korzystać z takiej drukarki. W większości przypadków jest ona w zupełności wystarczająca.

Czy na zwykłej drukarce można drukować zdjęcia?
Drukarki atramentowe oraz drukarki laserowe mają możliwość drukowania zdjęć. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że zdjęcia wymagają bardzo dużej ilości barwnika, a w przypadku modeli laserowych tonera. To sprawia, że przy większej ilości odbitek materiały eksploatacyjne będzie trzeba wymienić bardzo szybko.

Czy w mini drukarce jest tusz?
Nie, zdecydowana większość drukarek mini nie korzysta z tuszu. Drukarka mini do telefonu korzysta z procesu termosublimacji i do tego korzysta z papieru cynkowego z kolorowymi kryształkami, które pod wpływem wysokiej temperatury osiągają odpowiednie kolory.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.