Data publikacji:

Jak działa saturator do wody i w jaki warto zainwestować?

Saturator to idealne urządzenie, aby mieć zawsze pod ręką świeżą i smaczną wodę gazowaną. Wyjaśniamy, jak dokładnie działa to urządzenie, a także w jakie modele warto zainwestować!
saturator do wody

Saturator do wody – jak działa?

Syfony to proste urządzenia które największą popularność zyskały w latach 80 ubiegłego wieku. Butelka z charakterystycznym dozownikiem pod wpływem sprężonego powietrza nasycała wodę. W sklepach można było kupić gotowe butelki, a wodę gazowaną dozowało się po naciśnięciu przycisku. Ogromną zaletą tego urządzenia była prosta obsługa. Jednak, gdy gaz się skończył trzeba było udać się do sklepu, aby wymienić butelkę. Obecnie syfony można kupić w bardzo ograniczonej ilości sklepów. Zwykle znajdziemy je na targowiskach lub w małych sklepikach.
Alternatywą dla tego rozwiązania jest saturator, który działa na bardzo podobnej zasadzie. Do urządzenia podłączamy nabój z dwutlenkiem węgla. Następnie umieszczamy w urządzeniu specjalną butelkę napełnioną wodą. Następnie naciskamy przycisk, a nabój wypełniony gazem spożywczym rozpocznie nasycanie wody dwutlenkiem węgla. Po dosłownie kilku chwilach woda gazowana będzie gotowa do picia.
Ogromnym plusem tego rozwiązania jest fakt, że to Ty przejmujesz kontrolę nad poziomem gazowania. Możesz zrobić mocno gazowaną wodę, ale również taką, która będzie miała tylko delikatnie wyczuwalny gaz. Dodatkowo do saturatora można wlewać rozmaite soki, co jest bardzo popularnym rozwiązaniem.
Warto wspomnieć, że jeden nabój CO2 powinien wystarczyć na przygotowanie około 60 litrów wody gazowanej, co jest bardzo dobrym wynikiem! Naboje można wymieniać na nowe bezpośrednio w sklepie lub za pośrednictwem sklepu internetowego.
Na rynku znajdziemy również saturatory, które pobierają wodę z sieci i poddają je kilkustopniowej filtracji. Jednak to urządzenia dużo większe oraz zwykle droższe. Dla przeciętnego użytkownika klasyczny domowy saturator do wody będzie niedrogim, ale bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem.

Ile kosztuje dobry saturator do wody? 

Ceny saturatorów zaczynają się już od około 200 złotych. Najdroższe modele kosztują około 1400 złotych i oferują najlepszą jakość materiałów oraz bardzo wysoką wydajność. Nowy nabój CO2 do saturatora kosztuje około 100-130 złotych. Patrząc na wydajność nie jest to cena wygórowana.

Saturator do gazowania wody – na co zwrócić uwagę? 

Wybierając saturator do wody w pierwszej kolejności spójrz na to jaką pojemnością dysponuje butelka. W sklepach znajdziemy modele z butelkami o pojemności 0,5 l lub 1 l. Jeżeli chcesz przygotować wodę i natychmiast zabrać ją ze sobą, to lepiej wybrać mniejszy model. Większe pojemności bardzo dobrze sprawdzają się do zastosowań domowych, gdzie woda z saturatora będzie przelewana do szklanek.
Podczas zakupów spójrz także na jakość wykonania urządzenia. Najlepiej wypadają aluminiowe konstrukcje ze szklanymi butelkami, jednak tutaj musisz liczyć się z trochę wyższą ceną. Budżetowe modele są wykonane z tworzywa. Bardzo ważne, aby butelka nie zawierała szkodliwego BPA. Producenci w specyfikacji zwykle podają informacje na temat zastosowanych materiałów i to warto sprawdzić.

Czy warto kupić saturator do wody?

Saturator do wody to świetne urządzenie, które przede wszystkim sprawdzi się w rękach miłośników napojów gazowanych. Kompaktowe wymiary i bajecznie prosta obsługa sprawiają, że jest to urządzenie praktycznie dla każdego. Na duży plus trzeba zaliczyć możliwość regulowania poziomu gazu w wodzie. To daje dużą elastyczność i pozwala na dostosowanie do potrzeb wszystkich domowników. Najlepsze saturatory dodatkowo mogą przygotowywać soki oraz rozmaite napoje, co znacznie zwiększa ich możliwości!

Saturator. Jaki warto wybrać?

Wybór saturatorów do napojów jest ogromny i bez wątpienia każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Podczas zakupów przede wszystkim kieruj się swoimi potrzebami. Taka inwestycja pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy na zakupie zgrzewek wody gazowanej. To także bardzo ekologiczny sposób na oszczędność plastiku, którego gromadzi się coraz więcej. Syfon ma wiele dobrych właściwości, dlatego warto się nim zainteresować!
Do popularnych modeli należy SodaStream. Który wybrać? Na początek możesz się zdecydować na model SodaStream Easy. Bardziej wymagający użytkownicy powinni sięgnać po SodaStream Crystal.

Saturator do wody – FAQ

Czy saturatory do wody mogą być używane do gazowania innych napojów?
Najlepsze saturatory do wody mają możliwość gazowania napojów przy wykorzystaniu dedykowanych syropów. Paleta smaków obejmuje m.in pomarańczę, limonkę, grejpfrut, mango, czy syrop o smaku lemoniady. To nie wszystko, bo miłośnicy takich napojów jak pepsi, mirinda, 7up, czy Ice Tea mogą kupić takie syropy i gazować je w domowym zaciszu.

Jak długo trwa proces nasycania wody w saturatorze?
Proces nasycania wody w saturatorze jest uzależniony od samego użytkownika. Maksymalnie dwa naciśnięcia dają wodę lekko gazowaną, natomiast 3-4 naciśnięcia spowodują, że woda będzie średnio gazowana. Jeżeli naciśniesz przycisk 5 razy, to woda będzie wtedy mocno gazowana.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie saturatora?
Podczas zakupu sprawdź przede wszystkim, jaką pojemność ma dołączona do zestawu butelka a także z jakich materiałów została wykonana. Warto również dowiedzieć się, czy dany model pozwala na stosowanie smakowych syropów czy wyłącznie wody.

Czy do saturatora można wlać wodę z kranu?
Tak, do saturatora można wlać wodę z kranu, choć wielu producentów sugeruje, aby wcześniej została ona przefiltrowana. Dzięki temu pozbędziesz się szkodliwego dla zdrowia kamienia.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.