Data publikacji:

Jakie kable i przewody D-Sub wybrać? 

Kable typu D-Sub posiadają wiele zastosowań, ale przeciętny zjadacz chleba spotkał się zazwyczaj tylko z jednym z nich, którym jest przesył sygnału wideo. Obecnie ten typ przewodów przechodzi do lamusa, ale są one na co dzień wciąż wykorzystywane przez użytkowników starszego oraz specjalistycznego sprzętu elektronicznego i komputerowego.

d-sub

Jak działają kable D-Sub?

D-Sub (ang. skrót D-Subminiature) to popularny typ przewodu elektronicznego, którego nazwa wzięła się od przyjmującej kształt litery D metalowej osłonki chroniącej poszczególne piny wtyczki. Kiedy pierwsze kable D-Sub zostały wprowadzone na rynek na początku lat 50 . XX wieku, ich największą zaletą były niewielkie i kompaktowe rozmiary wtyczek.

Kable D-Sub transportują elektryczne sygnały analogowe i ze względu na swoją uniwersalność używane były przez dziesięciolecia do przeróżnych zadań. Wśród nich można wymienić komunikację pomiędzy rożnego rodzaju urządzeniami elektronicznymi, a także przesyłanie sygnałów audio oraz wideo.

Przeczytaj także, jaki kabel HDMI wybrać

Obecnie, poza zastosowaniami typowo profesjonalnymi, np. przy instalacji i serwisie maszyn oraz urządzeń przemysłowych, kabli D-Sub używa się wyłącznie do transportu analogowego obrazu wideo. Jeszcze do niedawna wtyczki D-Sub można było spotkać w praktycznie wszystkich monitorach komputerowych, a także projektorach, laptopach czy telewizorach.

Dziś standard D-Sub został jednak praktycznie w całości wyparty przez złącza DVI, HDMI, USB-C oraz DisplayPort. Jeżeli jednak nadal chcemy skorzystać ze starszego sprzętu, jesteśmy skazani na korzystanie z przewodów D-Sub oraz odpowiednich przejściówek.

Konstrukcja kabla i wtyczki D-Sub

Standardowe złącza D-Sub mają 9, 15, 25, 37, 50 lub 60 pinów, które umieszczone są w dwóch lub trzech rzędach. Wszystkie z nich posiadają swoje własne oznaczenie literowo-liczbowe. Warto podkreślić, że standard D-Sub jest jedynie określeniem sposobu fizycznej budowy złącza, a nie przeznaczeń komunikacyjnych.

Wtyczki przewodu posiadają zakończenie męski lub żeńskie. Każdą z nich po podłączeniu zabezpieczamy przed wypadnięciem za pomocą dwóch wbudowanych śrubek zamontowanych na stałe z lewej i prawej strony.

Kabel D-Sub (VGA)

Przewód D-Sub przesyłający sygnał wideo określany jest także mianem kabla VGA. Jego niebieska 15-pinowa wtyczka jest standardowym złączem analogowym, służącym do podłączania monitora, projektora, kamery lub telewizora do komputera. Aby podłączyć urządzenie wysyłające sygnał VGA do całkowicie cyfrowego odbiornika, nieposiadającego odpowiedniego złącza, jesteśmy zmuszeni do zakupu odpowiedniego konwertera lub adaptera.

Adaptery D-Sub HDMI

Adaptery D-Sub HDMI są najczęściej poszukiwanymi przejściówkami D-Sub. Jeżeli chcemy podłączyć urządzenie wysyłające cyfrowy sygnał HDMI np. do monitora ze złączem D-Sub, niezbędny okaże się w tym przypadku prosty adapter lub kabel z dwoma złączami.

Nieco inaczej sprawa wyglądają, jeżeli chcemy podłączyć starszy sprzęt wysyłający sygnał analogowy do urządzenia ze złączem HDMI, które z racji swojej konstrukcji jest z nim niekompatybilne. W tym przypadku zmuszeni jesteśmy do zakupu specjalnego i droższego adaptera, który konwertuje otrzymany sygnał analogowy na cyfrowy odpowiednik, który może odebrać np. telewizor i monitor z HDMI.

Ponieważ konwersja odbywa się w czasie rzeczywistym, wymaga ona odpowiedniej mocy obliczeniowej zapewnionej przez specjalny, wbudowany czip. Z tego też powodu adaptery te również często wymagają dodatkowego zasilania, np. za pośrednictwem kabla USB.

Autor: Michał Kułakowski