Data publikacji:

Jaka kamera na budowę?

Dla zapewnienia bezpieczeństwa na dużych obszarach, jakimi są składy magazynowe, parkingi czy tereny budów, należałoby zatrudnić znaczną liczbę strażników, co w efekcie wymagałoby ogromnych nakładów finansowych. Niestety nawet takie środki ostrożności nie gwarantują powodzenia. Organizm ludzki nie jest w stanie funkcjonować nieprzerwanie z taką samą skutecznością. Zmęczenie, chłód, konieczność przerw – wszystko to może być wykorzystane na szkodę przedsiębiorstwa. Czy kamera na budowę będzie skutecznym środkiem ochrony?

kamera na budowe

Kamera na czas budowy

Inwestycje budowlane charakteryzują się tym, iż są często realizowane na dużych obszarach terenu. Złożone na nich materiały stanowią pokaźny majątek, kuszący osoby, którym zasady współżycia społecznego są niestety obce. Przedsiębiorstwa dokładają wszelkich starań, by zabezpieczyć się przed kradzieżami, jednak czynnik ludzki w wielu przypadkach zawodzi.

Na terenie budowy składowane są elementy konstrukcyjne, stanowiące doskonałe kryjówki i zasłony. Dodatkowo ochronę utrudniają zmieniające się pory dnia, a nawet roku.

Z pomocą w takich przypadka przychodzi nowoczesna technologia. Coraz częściej krajobraz budów wzbogacony zostaje o kamery na budowę. Jakie są ich możliwości?

Kamery IP skuteczne na dużych obszarach

Kamery IP za pośrednictwem sieci internetowej są w stanie uzyskać kontakt z dowolnym sprzętem obsługującym ten typ łączności. Oznacza to, iż mogą być obsługiwane niemal z każdego zakątka świata, za pośrednictwem dedykowanej aplikacji zainstalowanej w smartfonie lub laptopie.

Kamera na budowę bez prądu tak naprawdę korzysta z energii elektrycznej zawartej w baterii lub akumulatorze. Jednak okres pomiędzy koniecznością wymiany zużytych baterii może wynosić nawet dwa lata.

Przykładem urządzenia, do którego nie trzeba doprowadzać kosztownego okablowania, jest Orno Kamera IP Zewnętrzna Or-Mt-Jt-1806. Na stronie Ceneo.pl można przeczytać, iż kamera dysponuje możliwością przesyłu danych wizualnych w rozdzielczości HD 1280 × 960 P. Dlaczego to takie ważne?

Wysoka rozdzielczość zapewnia obraz wyraźny i dokładny. Jest to niezwykle istotne w sytuacji, kiedy zachodzi potrzeba np. rozpoznania rysów twarzy. Dodatkowo dzięki podświetleniu diodami IR z zasięgiem do 25 metrów mamy też doskonałą widoczność w nocy.

Technologia łączności bezprzewodowej predysponuje urządzenie do montażu w dowolnym miejscu oraz swobodnej zmiany lokalizacji w zależności od aktualnych potrzeb.

Kamery na budowę funkcjonują zwykle w ramach układów monitoringu. Systemy wyposażone są w większą liczbę kamer działających niezależnie od siebie, a jednocześnie wzajemnie się uzupełniających. Tak jak w przypadku BCS zestawu 8 kamer 5 MPX kamery zewnętrzne IR30M IP66. Wszystkie zdarzenia są przekazywane i zapisywane dzięki podłączeniu do 8-kanałowego rejestratora BCS-P-XVR0801-II wyposażonego w Dysk Western Digital Purple o pojemności 1 TB.

W skład zestawu wchodzą:

 • kamery IP; 
 • rejestrator; 
 • dysk Western Digital Purple 1 TB; 
 • zasilanie.

Nie trzeba dodawać, iż w tym zestawie kluczową rolę odgrywają oczy systemu. Profesjonalne kamery IP przekazujące obraz najwyższej jakości są niezbędne do zapewniania bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom przebywającym na terenie chronionym. Skutecznie zapobiegają też nieautoryzowanym wtargnięciom do wnętrza posesji lub firmy.

Kamery termowizyjne na budowie

Zalecanym rozwiązaniem z powodzeniem stosowanym na wolnych przestrzeniach są kamery termowizyjne. Z uwagi na duży zasięg, nadają się jako kamery na budynek. Rozmieszczone urządzenia obejmujące swym zasięgiem newralgiczne punkty placu budowy zarejestrują każdą zmianę termiczną w chronionym obszarze. W porze dziennej mogą służyć jako konwencjonalne kamery.

Standardowo obiekty podlegające nadzorowi w godzinach wieczornych oraz nocnych są intensywnie oświetlane, co często przynosi skutek odwrotny od zamierzonego. Silne światło sprzyja powstawaniu głębokich plam cienia w załomach i narożnikach.

Dodatkowo strażnik oślepiony reflektorami nie jest w stanie wyłowić symptomów obecności osób niepowołanych w zacienionych miejscach. Może to prowadzić do strat majątkowych, a nawet zdrowotnych. Mimo ogromnych nakładów na energię elektryczną, stan bezpieczeństwa nie ulega poprawie.

Niedocenianą funkcją kamer termowizyjnych jest ich przydatność w wykrywaniu różnych niepokojących zjawisk technologicznych.

Uszkodzenie silnika maszyny budowlanej natychmiast wywołuje wzrost temperatury. Podobnie rzecz się ma w przypadku instalacji elektrycznych. Jak uczy doświadczenie, termowizja jest także skuteczna w odniesieniu do zmian chorobowych, co w sytuacji zagrożenia pandemią, może powstrzymać liczbę zakażeń pośród załogi. Każdą zmianę termiczną natychmiast wychwyci kamera.

Urządzeniem godnym polecenia jest Kamera Termowizyjna Hikvision Hm-Ts01-06Xf/W-Lc06.

Zalety stosowania kamer termowizyjnych na budowie:
 • monitorowanie rozległych obszarów; 
 • monitorowanie wnętrz budynków;
 • wykrywanie zwiększonej rezystancji; 
 • monitorowanie miejsc użyteczności publicznej; 
 • bezinwazyjne wykrywanie wad technologicznych; 
 • ocena wadliwie pracujących urządzeń mechanicznych; 
 • ocena stanu przewodów doprowadzających gazy; 
 • lokalizacja przebiegu sieci ciepłowniczej;
 • lokalizacja ciągów wodnych; 
 • ocena stanu izolacji cieplnej; 
 • wykrywanie ognisk pożarów; 
 • wykrywanie wewnętrznych samozapłonów.

Dynamiczny rozwój technologii przetwarzania obrazu powoduje, iż zastosowanie i funkcje kamer stale ulegają wzbogaceniu. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez nich diagnostyki medycznej, badań ekologicznych, elektroniki, kontroli jakości, a także opisywanej powyżej ochrony obiektów. A wszystko wskazuje na to, że nie jest to ostatnie słowo producentów w tym zakresie.

autor: Maciej Mrozowski