Data publikacji:

Jaka karta graficzna do 800 zł?

Karty graficzne są tradycyjnie najdroższym komponentem zestawu komputerowego, najbardziej wydajne modele, przeznaczone do zabawy z najnowszymi i bardzo wymagającymi grami, kosztują ponad 3000 złotych. Nie wszyscy składający nowego peceta potrzebują jednak tak wielkich zasobów mocy, przeszkodą w wyborze nawet tańszych modeli poniżej 2000 złotych jest też oczywiście budżet przeznaczony na zakup. Osoby poszukujące najbardziej oszczędnych rozwiązań zadają więc sobie pytanie, czy karta graficzna do 800 zł jest dobrym wyborem.
karta graficzna do 800 zł

Dla kogo karta graficzna do 800 zł?

Czy opłaca się zakup taniej karty graficznej? Po model w jakiej kwocie sięgać? Czy karta graficzna do 600 zł jest dobrym wyborem? Dzisiaj sprawdzam, kiedy kupić model do 800 zł i jaki produkt wybrać.
Po kartę graficzną w cenie 800 złotych sięgają najczęściej osoby z bardzo ograniczonym budżetem przeznaczonym na budowę nowego peceta, którego ogólny koszt zamknie się w granicach około 1500-2000 złotych. Sprzęt tej klasy sprawdzi się głównie do zastosowań typowo biurowych, przeglądania sieci oraz zabawy z klasycznymi grami 2D i 3D. Sprawdzi się więc zarówno w prywatnych przedsiębiorstwach, jak i w szkołach. Karta graficzna do 800 złotych może być też świetnym rozwiązaniem dla drugiego peceta w domu, służącego np. jako serwer multimedialny.
Zdarza się, że karty do 800 złotych są rozwiązaniem tymczasowym, kiedy niespodziewanej awarii ulegnie używane przez nas pełnowymiarowe GPU, nie zawsze dysponujemy pełnym budżetem na jego wymianę, a chcemy wciąż korzystać z komputera. Z tego samego powodu, tania karta przydaje się też, kiedy oczekujemy na powrót zepsutego GPU z serwisu. Sam proces naprawy i wymiany może trwać nawet kilka tygodni, w zależności od modelu i producenta.

Jaką kartę graficzną kupimy za 800 zł?

Nowe karty graficzne do 800 złotych znajdziemy zarówno z chipsetami AMD Radeon i Nvidia GeForce. Są to najczęściej kilkuletnie i budżetowe wersje dawno wycofanych ze sprzedaży flagowych układów, takich jak seria GeForce 900 lub GeForce 700. Ceny zaczynają się tutaj od ok. 150 złotych. W porównaniu do droższych GPU, urządzenia te odznaczają się mniejszymi wymiarami i zapotrzebowaniem na energię elektryczną, z tego powodu wiele modeli jest wyposażona wyłącznie w pasywny system chłodzenia (radiatory).
Jak zaznaczyliśmy, korzystając z tych układów nie pobawimy się komfortowo z najnowszymi trójwymiarowymi grami, nawet w bardzo niskich rozdzielczościach i minimalnej liczbie detali. Układy nie sprawdzą się też w pracy z zaawansowanymi programami, nie skorzystamy więc z bardziej zaawansowanych edytorów grafiki oraz wideo.

Procesory z wbudowany układem graficznym – alternatywa dla najtańszych kart graficznych

Wiele współczesnych procesorów do komputerów stacjonarnych posiada wbudowane chipsety graficzne, które są całkiem niezłą alternatywą nawet najtańszych kart graficznych na rynku. Zarówno Intel, jak i AMD, sprzedają procesory z układami graficznymi (odpowiednio Intel HD/UHD Graphics i AMD Radeon Vega), ich moc będzie skorelowana zazwyczaj z ceną procesora.
Zintegrowana grafika będzie najczęściej wydajniejszą opcją w porównaniu nawet z najdroższymi modelami GPU w cenie do 800 złotych. Dodatkowym plusem rozwiązania jest to, że korzystając z układów tego typu możemy zbudować naprawdę niewielkiego i kompaktowego peceta, idealnego do biura lub firmy. Nawet starsze model GPU zajmują dużo miejsca w obudowie, pozbywając się z ich wnętrza możemy wybrać znacznie mniejsze skrzynki, zasilacz i chłodzenie.
Zdjęcie: Envato Elements