Data modyfikacji:

Katarzyna Michalak – książki, które warto przeczytać

Katarzyna Michalak to warszawska pisarka, której książki obyczajowe przez wiele lat utrzymują się na listach bestsellerów. Zobacz, które książki Katarzyny Michalak warto przeczytać. A jest ich naprawdę dużo.

katarzyna michalak książki

Katarzyna Michalak – polecane książki popularnej autorki

Od momentu wydania swojej pierwszej powieści popularność Katarzyny Michalak i jej książek nie spada. Które tytuły lubianej autorki są warte uwagi?

 1. Leśna trylogia
 2. Seria mazurska
 3. Ścigany
 4. Seria Poczekajkowa, czyli „Słoneczna trylogia”

Katarzyna Michalak – popularna autorka książek nie tylko o miłości

Katarzyna Michalak, a tak naprawdę Katarzyna Lesiecka, to warszawska pisarka, która zadebiutowała w 2008 roku powieścią obyczajową pt. „Poczekajka”, wchodzącą w skład serii „Słoneczna trylogia”.

Na sukces nie trzeba było długo czekać – zaledwie rok później kontynuacja „Poczekajki”, czyli „Zachcianek”, znalazł się na liście najlepiej sprzedających się książek wśród bestsellerów Andrzeja Rostockiego.

Później pisarkę uhonorowało Wydawnictwo Albatros („Poczekajka” wśród najlepiej sprzedających się książek 2008 roku) czy portal granice.pl (powieść „Sklepik z Niespodzianką. Lidka” zajęła w głosowaniu internautów 1. miejsce w konkursie „Najlepsza książka na wiosnę 2013”).

Kluczem do odnalezienia się w twórczości warszawskiej autorki są wydawane przez nią serie książkowe i właśnie seriami powinno się czytać powieści Michalak. Pisarka wydała dotychczas 11 cykli.

 • Leśna trylogia
 • Słoneczna trylogia (inaczej seria Poczekajkowa)
 • Trylogia autorska
 • Seria mazurska
 • Seria z czarnym kotem
 • Seria dla dorosłych
 • Seria kwiatowa
 • Seria owocowa
 • Seria z kokardką
 • Seria z tulipanem
 • Kroniki Ferrinu
 • Książki kucharskie

W twórczości Katarzyny Michalak znajdziemy także pojedyncze tytuły, wśród których najpopularniejszymi będą: „Ścigany”, „Spełnienia marzeń!”, „Trzy życzenia” czy „Pisarka”.

Jak czytać książki Katarzyny Michalak? Najlepiej seriami, zaczynając od „Słonecznej trylogii”. To właśnie w jej skład wchodzi debiutancka powieść pisarki, czyli słynna „Poczekajka”.

Przeczytaj także: 8 najciekawszych książek o polskich himalaistach

Leśna trylogia

Cykl „Leśna trylogia” rozpoczęła wydana w 2016 roku powieść pod tytułem „Leśna polana”. Seria opisuje perypetie trzech braci i trzech przyjaciółek.

W książkach nie brakuje wątków miłosnych, opowieści o przyjaźni, która przetrwa wszystko, ale także trudności czyhających na bohaterów każdego dnia. A ich wszystkich łączy jedno – Leśna Polana będąca ich przystanią i miejscem, gdzie wszystko wydaje się prostsze i szczęśliwsze.

1. Leśna polana

Pierwsza książka z serii, w której poznajemy wszystkich głównych bohaterów powieści – braci Prado (Wiktora, Marcina i Patryka) oraz najlepsze przyjaciółki Gabrysię, Majkę i Julię. Bracia nigdy nie mieli w życiu łatwo – byli wychowywani przez ojczyma, który zamienił ich dzieciństwo w piekło.

Podobne problemy mają przyjaciółki. Gabrysia musiała zawsze dbać o siebie i przybranego ojca, ponieważ ubeckie tortury zamieniły go we wrak człowieka, a Majka i Julia zostały niegdyś porzucone przez rodziców.

Na szczęście na świecie na każdego czeka prawdziwa miłość, o czym przekonują się Gabrysia z Wiktorem. Czy jednak szczęściu zakochanych nic nie zagraża? Jedno jest pewne: ich przystanią jest Leśna Polana – mały domek w lesie, w którym wszelkie troski znikają.

2. Czerwień jarzębin

Kolejna część życiowych perypetii trzech przystojnych braci i najlepszych przyjaciółek. Jesteśmy dalecy od zdradzania szczegółów, dlatego napiszemy bardzo ogólnie: Leśna Polana, ostoja przyjaciółek i ich miejsce na ziemi, nie jest bezpieczna. Czyha na nią zło, któremu jest w stanie przeciwstawić się tylko prawdziwa przyjaźń i miłość.

Jednak czy ta między Gabrysią a Wiktorem przetrwa? Koniecznie przeczytajcie, aby dowiedzieć się więcej.

3. Błękitne sny

Finałowa część rozchwytywanej trylogii. Historie sześciorga przyjaciół jeszcze bardziej się przeplatają.

Gabrysia i Wiktor wreszcie mają szansę na prawdziwy, kochający się dom i własną rodzinę, jednak czy oboje chcą tego samego? Zaskoczą was także perypetie Majki i Marcina – oboje są w stanie krytycznym po ciężkim wypadku. Czy to przeżyją?

A co z Julią i Patrykiem? Na nich czeka prawdziwy sprawdzian, który może jednocześnie ich podzielić. Powieść pokazuje, że życie bywa okrutne, a droga do spokoju i harmonii nie zawsze jest usłana różami.

Seria mazurska

W skład serii wchodzą cztery tomy, które łączy jedno: miejsce akcji – wioska Senna na Mazurach – i ci sami bohaterowie: Nataniel, Mateusz, Marta i Siergiej.

Powieści opowiadają o ich życiowych perypetiach i drodze do szczęścia, która czasem bywa słodko-gorzka, z większą szczyptą tej ostatniej.

1. Gwiazdka z nieba

W tej części poznajemy przede wszystkim Nataniela. Chłopak przybywa do wioski Senna, znajdującej się w krainie polskich jezior, czyli na Mazurach.

Czy Nataniel znajdzie tutaj swoje miejsce na ziemi? Czy czeka na niego coś dobrego po ostatnich ciężkich latach, w których życie innych przedkładał nad swoje własne?

2. Promyk słońca

W drugiej części cyklu pojawia się już znacznie więcej bohaterów, których czytelnicy poznali w poprzednich częściach: Marta, Mateusz i Sergiej.

Wszyscy z nich wreszcie są szczęśliwi. Niektórzy z powodu nowej miłości, a inni, ponieważ spełniły się ich najskrytsze marzenia i winy zostały odkupione. Ile potrwa ta sielanka?

Znając życie, niezbyt długo, jednak z czym tym razem przyjdzie im się zmierzyć? Powieść pokazuje, że los bywa przewrotny i z dnia na dzień wszystko może runąć niczym domek z kart.

3. Kropla nadziei

Dla Mateusza, Nataniela i Sergieja nadeszły ciężkie chwile, bo jak można nazwać utratę najbliższej osoby? Czy to już jednak koniec szczęścia, które tak wspaniale nagrodziło ich w poprzednich tomach?

Aby się o tym przekonać, musicie koniecznie przeczytać „Kroplę nadziei”. Jak wskazuje sam tytuł, nigdy nie warto tracić jej do końca, bo jedna kropla to już więcej niż nic.

4. Trzy życzenia

Nowi bohaterowie w tej części cyklu przeplatają się z tymi dobrze już znanymi zagorzałym czytelnikom twórczości Katarzyny Michalak. Nowe perypetie miłosne, które mają dość gorzki początek oraz tytułowe trzy życzenia – czy się spełnią? Kogo dotyczą?

Ścigany

Głównymi bohaterami powieści są Danka i Hubert, przekonani o tym, że nic co dobre już nigdy ich nie spotka. Romans z nutami kryminału potrafi wciągnąć. Jak się okazuje, Hubert jest ścigany za zabójstwo, a Danka pomaga mu uciec, ponieważ widzi, że w głębi to mocno zraniony człowiek, który nie potrafi uporać się z przeszłością.

Czy między tą dwójką narodzi się prawdziwe uczucie? A może to tylko silna namiętność, która bardzo szybko się wypali? Oczywiście o tym wszystkim przekonasz się po lekturze jednej z nowszych książek Katarzyny Michalak.

Seria Poczekajkowa, czyli Słoneczna trylogia

Jedna z najbardziej popularnych serii książek obyczajowych Katarzyny Michalak, w której skład wchodzi m.in. kultowa już „Poczekajka”. Jakie jeszcze tytuły znajdziesz w cyklu?

„Zachcianek” i „Zmyślona” opowiadają o losach Patrycji, 25-letniej dziewczyny, która kocha zwierzęta, interesuje się magią i w głębi duszy jest jeszcze małym dzieckiem pozbawionym rodzicielskiej miłości oraz ciepła domowego ogniska.

Oczywiście z kolejnymi tomami serii na jej drodze pojawią się przyjaciele (Łukasz, Hanka i Gabriel), a także złe chwile będące w każdej powieści Michalak nieodłączną częścią ludzkiego życia. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wybrnie z nich młoda bohaterka, to koniecznie przeczytaj powyższe tytuły.

Autorka: Klaudia Borycka