Data modyfikacji:

Najmodniejsze kolory elewacji domu

Czynnikiem, który ma ogromny wpływ na wygląd budynku, jest kolor elewacji. Nie warto więc pozostawiać go przypadkowi lub dobierać pod wpływem chwili. Dobrze dobrane zestawienie kolorów elewacji domu może wręcz poprawić proporcje budynku lub odmienić jego charakter.
kolory elewacji domu

Jakie są najmodniejsze kolory elewacji domu?

Jakie kolory elewacji domu królują w 2021 roku? Od kilku lat mamy do czynienia z dominacją barw achromatycznych: bieli i szarości. Nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się zmienić. Barwy żółte, pomarańczowe oraz innego rodzaju pastele, jakie dominowały na początku wieku, dziś cieszą się znacznie mniejszą popularnością. Wyparły je nie tylko nowoczesne biele i grafity, ale i cieplejsze barwy ziemi.

Wybierając kolor elewacji, warto bowiem sugerować się nie tylko własnymi preferencjami, ale i kontekstem otoczenia oraz charakterem budynku. Dom zatopiony w wiejskim pejzażu pięknie zaprezentuje się w ciepłych kolorach, a mocno intensywne, jaskrawe odcienie będą kłuć w oczy. Nowoczesne bungalowy i stodoły w miejskiej zabudowie świetnie zaprezentują się natomiast w bardziej kontrastowych połączeniach.

Gotowe palety barw, z kolorami podstawowymi, dopełniającymi oraz akcentami znajdziesz w portfolio każdego producenta tynków. Pomocna będzie wirtualna prezentacja tynku, uwzględniająca twój projekt domu.

Przeczytaj także: Najlepsza farba do ścian: ranking

Dodatki do elewacji domu – co warto wybrać?

Jednokolorowa elewacja domu nie zawsze jest najkorzystniejszym wyborem. Jeśli dom jest przysadzisty, zbyt wysoki lub ma ciekawą formę do wyeksponowania, warto zastosować dodatkowe barwy. Pionowe pasy o ciemniejszym odcieniu mogą nadać przysadzistemu budynkowi lekkości. Poziome malowania sprawdzą się natomiast w nieproporcjonalnie wysokich domach, np. z wysoką piwnicą oraz poddaszem.

Za pomocą dodatkowego koloru można osiągnąć znacznie więcej. Inna barwa może przełamać monotonię dużej ściany, wyrównać linię okien, wizualnie poszerzyć budynek czy wyrównać jego proporcję. Pamiętaj też, że jasny dom wyda się większy niż w rzeczywistości, a ciemny – odwrotnie. Dodatkowo ciemny budynek mocniej się nagrzewa, więc grafitowy lub brązowy tynk od strony południowej nie jest dobrym pomysłem. Ozdobą wpływającą na odbiór budynku mogą być także inne elementy, np. stolarka okienna, drewniane dodatki i panele a także dach domu.

Czystość elewacji – jak wyczyścić elewację?

Powodem, dla którego wielu inwestorów decyduje się na ciemniejsze elewacje, jest trudność w utrzymaniu czystości. To jednak niekoniecznie dobre podejście, bowiem ciemne elewacje też się brudzą i również tracą na atrakcyjności. Jak doczyścić jasną elewację domu? Najwygodniej użyć do tego myjki ciśnieniowej. Płyny do czyszczenia elewacji skutecznie usuną ślady glonów, alg i zagrzybień. Jeśli końcówka szerokokątna nie jest w stanie wytworzyć odpowiednio silnego strumienia, użyj dyszy turbo. Przed czyszczeniem elewacji wykonaj próbę w niewidocznym miejscu, by upewnić się, że myjka ciśnieniowa nie niszczy tynku.

Kwestię czystości elewacji warto wziąć pod uwagę także na etapie zakupu. Jeśli twój dom znajduje się na terenie o dużym zapyleniu, tuż przy ruchliwej drodze lub jest w inny sposób narażony na zabrudzenie, wybierz tynk samoczyszczący. Ma on zdolność samoczyszczenia podczas deszczu i nie zmienia koloru pod wpływem zanieczyszczeń. To ważne zwłaszcza tam, gdzie regularnie pojawia się smog.

Jak dobrać kolor elewacji do koloru dachu?

Nawet najpiękniejszy projekt domu można zniszczyć brzydkim dachem. Dobieranie osobno koloru dachu i elewacji może sprawić, że oba elementy będą się ze sobą gryzły. Popularnym błędem jest wybór brązowego dachu i szarego tynku – w wielu odcieniach to połączenie po prostu nie wygląda dobrze. Jak więc dobrać kolor elewacji do dachu?

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że to dach musi być punktem wyjściowym – łatwiej przemalować tynk niż wymienić dach. Sam dach dobiera się natomiast najczęściej do stylistyki budynku. Zupełnie inną barwę mają dachy domów w stylu dworkowym, inne te w starym budownictwie, a jeszcze kolejne – dachy nowoczesnych domów. O ile pomarańczowa dachówka pięknie zaprezentuje się w rustykalnym domu, w nowoczesnej stodole lepszym wyborem jest grafitowy dach na rąbek stojący.

Przeczytaj, jaka farba do dachu na rdzę będzie najlepsza

Jaki kolor elewacji do grafitowego dachu? Wybierz:

 • odcienie szarości,
 • biały,
 • ceglany,
 • morski,
 • kolor drewna.

Jaki kolor elewacji do brązowego dachu? Wybierz:

 • inne brązy,
 • żółty,
 • beżowy,
 • biel,
 • kolor drewna.

Jaki kolor elewacji do czerwonego dachu? Wybierz:

 • beżowy,
 • piaskowy,
 • kremowy.
Autor: Szymon Sonik