Data publikacji:

Jakie są dostępne komunikatory internetowe? Jaki komunikator internetowy wybrać? 

Komunikatory internetowe to jeden z najpopularniejszych sposobów nawiązywania kontaktów ze znajomymi. Prosta obsługa, dostępność na wielu urządzeniach oraz szereg dodatkowych funkcji sprawiają, że miliony osób korzysta z takiej formy komunikacji. Jakie komunikatory są dostępne? Sprawdź nasze zestawienie! 
komunikatory internetowe

Komunikator internetowy – co to takiego? 

Komunikator internetowy to program polegający na natychmiastowym wysyłaniu wiadomości tekstowych pomiędzy komputerami, telefonami czy tabletami. Pierwszy komunikator powstał w 1996 roku i nazywał się ICQ.
W Polsce najpopularniejszym komunikatorem internetowym było Gadu-Gadu. Użytkownicy mogli wysyłać proste wiadomości, ustawiać status, a także przesyłać emotikony. Możliwości współczesnych komunikatorów są dużo większe, ponieważ oprócz samych wiadomości tekstowych można prowadzić transmisje wideo, przesyłać pliki, a także brać udział w wideokonferencjach nawet na kilkanaście osób. Można korzystać zarówno z wbudowanej kamery w telefonie czy laptopie, jak i osobnej kamery do komputera.
Komunikatory internetowe są chętnie wybierane przez graczy, którzy łączą się ze sobą i wspólnie rozmawiają podczas gry. Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez komunikatorów internetowych. Podczas pandemii Covid-19 internetowe komunikatory zaczęły być jeszcze popularniejsze. Dla niektórych był to jedyny sposób na nawiązanie kontaktu ze swoimi bliskimi.
Do naszego zestawienia wybraliśmy kilka najpopularniejszych komunikatorów internetowych. Każdy z nich ma swoje unikalne funkcje i jest dedykowany różnym grupom użytkowników. 

Najpopularniejsze komunikatory internetowe 

Facebook Messenger 

To zdecydowany numer jeden jeśli chodzi o komunikatory internetowe. Messenger należący do Facebooka pozwala na prowadzenie rozmów tekstowych oraz rozmów wideo. Wystarczy do tego połączenie internetowe. Na tym jednak nie koniec, ponieważ użytkownicy mogą przesyłać sobie emoji, zdjęcia oraz gify. Znajomi mogą również oglądać wspólnie filmy, teledyski oraz programy telewizyjne.
Aplikacja jest dostępna na wszystkich popularnych systemach operacyjnych. Posiadacze nieco słabszych smartfonów mogą skorzystać z Messenger Lite, czyli apki w lżejszej i mniej wymagającej wersji. 

WhatsApp 

WhatsApp jest jedną z alternatyw dla Messengera. Aplikacja opiera się na bardzo prostym schemacie komunikacji. Wiadomości głosowe, wiadomości tekstowe oraz wiadomości wideo to główne funkcje tego komunikatora. Twórcy postawili na bezpieczeństwo i pełne szyfrowanie pozwoliło na zabezpieczenie wszystkich treści przed niepożądanymi osobami. Mocną stroną WhatsAppa jest możliwość tworzenia grup nawet do 512 osób oraz wysyłania plików w rozmiarze do 2 GB. 

Discord 

Discord zyskuje popularność szczególnie wśród rozmaitych społeczności, które chcą być ze sobą w stałym kontakcie. Aplikacja podzielona jest na kanały tematyczne, na których można współpracować, udostępniać materiały, rozmawiać na czacie, a także udostępniać ekran komputera. Niski współczynnik opóźnień i przyjazny interfejs powodują, że korzystanie z Discorda jest przyjemne. Warto wspomnieć, że jest on dostępny na komputerach, ale również urządzeniach mobilnych. 

TeamSpeak 

TeamSpeak jest komunikatorem internetowym popularnym w społeczności graczy. Łatwa komunikacja i integracja z grami powoduje, że rozmawianie podczas rozgrywki jest proste. Twórcy zadbali o odpowiednie zabezpieczenia. Szyfrowanie klasy wojskowej gwarantuje pełne bezpieczeństwo. Mocną stroną tej aplikacji jest możliwość nieograniczonego przesyłania plików, a także obsługa skrótów na kontrolerach do gier.  

Google Meet 

Spotkania online w firmach stały się już powszechne. Google Meet jest jednym z komunikatorów umożliwiających spotkania wideo w grupie nawet 250 uczestników. Wysokiej klasy zabezpieczenia chronią użytkowników. Mocną stroną platformy są takie funkcje jak udostępnianie ekranu, a także planowanie spotkań z wyprzedzeniem.

Zoom

Spotkania ze znajomymi, webinary czy służbowe konferencje mogą odbywać się za pośrednictwem platformy Zoom. W darmowej wersji można prowadzić spotkania do 100 uczestników przez 40 minut. W wersji płatnej czas jest nielimitowany i dodatkowo otrzymujesz 5 GB pamięci w chmurze.
W najwyższym pakiecie udział brać może nawet 300 uczestników. Świetna jakość obrazu, płynne działanie aplikacji oraz możliwość prowadzenia konferencji przy użyciu edytowalnych tablic to główne zalety Zooma. Aby w pełni korzystać z możliwości programu warto kupić słuchawki bezprzewodowe z dobrym mikrofonem.

Microsoft Teams 

Microsoft Teams to kolejne narzędzie dla zespołów, a także instytucji edukacyjnych. Tak naprawdę w jednym miejscu masz dostęp do czatu, umówionych spotkań, przesłanych plików. Dzięki temu współpraca w zespole jest dużo szybsza i efektywniejsza. Ważnym rozwiązaniem jest również pełna integracja z pakietem Office.  

Skype 

Skype jeszcze kilka lat temu był uznawany za najpopularniejszą aplikację do rozmów wideo. Ten trend uległ zmianie, ale nadal wielu użytkowników korzysta z niego. Rozmowy głosowe i wideo odbywają się w jakości HD, dlatego nie ma mowy o spadku jakości. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość dzwonienia na telefony. Warunkiem jest doładowanie konta, ponieważ ta funkcja jest dodatkowo płatna.  

Face Time i iMessage 

Face Time to komunikator internetowy dostępny wyłącznie na urządzeniach firmy Apple. Połączenia grupowe maksymalnie mogą obejmować 32 uczestników. Podczas rozmów można udostępniać ekran, a nawet wspólnie oglądać filmy. Face Time jest bardzo dobry dla rodzin, a także znajomych korzystających ze sprzętu z logo nagryzionego jabłka. Do wysyłania wiadomości służy aplikacja iMessage. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.