Data modyfikacji:

Jaka konsola do gier dla dzieci?

Nie da się ukryć, że gry wideo we współczesnym świecie odgrywają ogromną rolę i powoli zaczynają wypierać takie media, jak telewizja, kino czy książki. Nie warto z tym walczyć, tylko próbować zrozumieć fenomen gier, które bardzo często niosą ze sobą wartościowe treści, a także mają pozytywny wpływ na rozwój człowieka. Jeśli wasze dziecko jest zainteresowane tą formą rozrywki, to koniecznie kupcie konsolę do gier dla dzieci – z pewnością nie pożałujecie tej decyzji.

konsola do gier dla dzieci

Konsola dla dzieci – czy to dobry pomysł?

Zdecydowanie tak. Rozwój technologiczny idzie w zastraszającym tempie, dlatego odcinanie dzieci od nowoczesnych urządzeń może być dla nich szkodliwe. Oczywiście zrozumiałe są wątpliwości rodziców, którzy boją się, że ich pociechy uzależnią się od gier. Takie ryzyko istnieje, lecz konsekwencje zależą w dużej mierze od tego, czy mama i tata będą kontrolować czas spędzony przez dziecko przy grach, a także sprawdzać, jakie tytuły uruchamia.

Na szczęście większość współczesnych sprzętów od cenionych producentów umożliwia włączenie zabezpieczeń rodzicielskich, dzięki którym można ustalić, z jakimi treściami i aktywnościami będzie mieć do czynienia dziecko podczas obcowania z konsolą. Nie musicie się też obawiać, że skorzysta z waszej karty kredytowej – wystarczy ustawić weryfikację dwuetapową, żeby uniemożliwić mu tę czynność. Sprawdźmy zatem, jaką konsolę kupić.

Przenośna konsola do gier dla dzieci – jaką wybrać?

Aktualnie w sprzedaży liczy się wyłącznie jedna przenośna konsola, czyli Nintendo Switch. Czy warto ją kupić? Switch jest właściwie platformą hybrydową, ponieważ można z niej korzystać zarówno w trybie stacjonarnym na telewizorze, jak i w formie handhelda.

Jest to także zdecydowanie najlepszy wybór konsoli dla dzieci, ponieważ znajdziecie na niej przeogromną bibliotekę produkcji przeznaczonych dla młodszych odbiorców. Jeśli więc miałaby to być pierwsza tego typu maszynka waszego dziecka, to zdecydowanie powinniście wybrać Nintendo Switch.

Tylko na tym urządzeniu zagracie w najnowsze przygody Mario oraz Pokemony, które będą znakomitymi grami dla 5-latka czy starszych dzieci. Producent w tej generacji otworzył się także na zewnętrznych twórców, dzięki czemu z cyfrowego sklepu możecie pobrać wiele niezależnych gier dla dzieci, które nie tylko są tanie, ale także zapewnią rozrywkę waszym pociechom na wiele godzin.

PlayStation – konsola dla dzieci od Sony

W Polsce ogromną popularnością cieszą się konsole Sony, które już od czasów pierwszego PlayStation gościły w domach rodaków. Osoby, które interesują się grami wideo, nie są tym faktem zaskoczone – wszakże na tych platformach można znaleźć mnóstwo gier przeznaczonych zarówno dla dzieci, jak i dorosłych odbiorców. Co więcej, każdy ze sprzętów Japończyków oferuje produkcje ekskluzywne, w jakie nie zagramy na żadnych innych platformach.

Obecnie do wyboru macie PlayStation 4 i PlayStation 5, które zadebiutowało pod koniec 2020 roku. Zdecydowanie polecam wybór nowszego urządzenia Sony, ponieważ oferuje znacznie lepszą oprawę wizualną oraz płynniejszą rozgrywkę, co wynika oczywiście z umieszczenia w środku znacznie lepszych podzespołów, w tym superszybkiego autorskiego dysku SSD.

Konsola posiada również wgraną produkcję Astro’s Playroom, będącą uroczą platformówką 3D, w której możemy przejąć kontrolę nad robocikiem. Wasze dzieciaki z pewnością zakochają się w tym tytule! Oprócz tego oczywiście możecie czekać na premiery kolejnych tytułów (jak np. Ratchet & Clank: Rift Apart), jak również grać w tytuły z PS4 za sprawą wstecznej kompatybilności.

Wybór PlayStation 5 jest rozwiązaniem przyszłościowym, aczkolwiek kupno PlayStation 4 również wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Po pierwsze, konsola dostępna jest obecnie w bardzo atrakcyjnej cenie, a po drugie – sprzęt ma być wspierany przed producenta jeszcze przez kilka lat, dlatego nie zabraknie na niego nowych premier. Biblioteka PS4 jest tak duża, że bez problemu znajdziecie gry adekwatne do wieku waszego dziecka.

Xbox – którą konsolę Microsoftu wybrać dla dziecka?

W przypadku urządzeń Microsoftu sytuacja wygląda podobnie. To znaczy nadal aktywnie wspierany jest Xbox One, czyli platforma poprzedniej generacji. Jeśli więc chcecie zaoszczędzić trochę grosza, to śmiało możecie kupić to urządzenie. Mimo wszystko zdecydowanie bardziej polecałbym wybrać nowoczesnego Xboksa Series X lub mniejszą konsolę Xbox Series S.

Ta druga propozycja wydaje się być ciekawym rozwiązaniem dla młodszych graczy. Xbox Series S kosztuje około 1400 złotych, a w zamian otrzymujecie konsolę 9. generacji, która parametrami nie odstaje zbytnio od swojego „większego” brata. Twórcy musieli pójść jednak na pewne kompromisy, dlatego sprzęt jest w stanie wyświetlić obraz wyłącznie w rozdzielczości 1440p, a także nie posiada napędu na płyty.

Nie powinno stanowić to jednak problemu dla osób, które chcą korzystać na konsoli wyłącznie z abonamentu Xbox Game Pass Ultimate. Jego subskrybenci otrzymują dostęp do ogromnej biblioteki gier, z jakich mogą korzystać dopóki opłacona jest usługa. Na liście znajdziecie oczywiście całą masę tytułów przeznaczonych dla młodszych graczy. A jeśli to dla was nadal za mało i wolicie kupować dzieciom gry na płytach (np. żeby je później wymienić), to polecam wybrać Xboksa Series X.

Retro minikonsola dla dzieci – tańsza alternatywa

Jeżeli wasze dziecko nie ma parcia na to, żeby grać w najnowsze produkcje, to dobrym rozwiązaniem będzie kupno retro konsoli z przeinstalowanymi klasykami. Najciekawszym wyborem wydaje się być PlayStation Classic zawierające dwadzieścia kultowych tytułów z pierwszej konsoli Sony. Dostępne są tam też gry dla dzieci, jak np. Rayman, Jumping Flash czy Mr. Driller.

Autor: Łukasz Morawski