Data modyfikacji:

Koronawirus a wakacje: jak przygotować się do wczasów 2021?

Planujesz urlop i nie wiesz, gdzie jechać na wakacje 2021? Zastanawiasz się, jak przygotować się do urlopu w czasie pandemii i zadbać o swoje bezpieczeństwo? Znamy odpowiedzi! Sprawdź, czego mogą spodziewać się podróżni, co warto ze sobą zabrać i gdzie spędzić wakacje – czy w Polsce, czy może za granicą.

wakacje

Jak przygotować się do wakacji?

Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić od razu po wyborze wakacyjnej destynacji, jest ewentualna konieczność wykonania testu jeszcze przed wylotem. Ma to szczególnie znaczenie w przypadku wycieczek zagranicznych. Bez tego możesz w ogóle nie wyruszyć w podróż lub narazić się na kwarantannę po dotarciu na miejsce.

Natomiast jeśli chodzi o szczepienie, to sytuacja będzie zmieniać się z każdym kolejnym miesiącem, dlatego warto śledzić na bieżąco pojawiające się informacje.

Warto spodziewać się rygorystycznych norm sanitarnych, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób przebywających na wakacjach. Mowa przede wszystkim o zmniejszeniu liczby gości czy ograniczeniu możliwości korzystania z restauracji i dodatkowych atrakcji w hotelach. Aby nic cię nie zaskoczyło, możesz skontaktować się z właścicielem miejsca, do którego się wybierasz.

Co może przydać się na wakacjach w czasie pandemii?

Przed wyjazdem upewnij się, że masz odpowiednio dużo maseczek. Pamiętaj, że należy zmieniać je nawet co kilka godzin, dlatego zadbaj o to, aby mieć zawsze pod ręką czyste akcesorium. Jeżeli planujesz podróż samolotem, to zaopatrz się w maseczki chirurgiczne, które musisz nosić podczas pobytu na lotnisku i w samolocie. Pamiętaj również, że na lotnisku nie mogą przebywać osoby towarzyszące.

Obowiązkowo weź ze sobą także żel antybakteryjny lub płyn dezynfekujący oraz myj ręce najczęściej, jak jest to możliwe. Dobrym pomysłem są również jednorazowe rękawiczki, które ograniczą ryzyko zarażenia. Zaopatrz się też w podstawowe leki, a w przypadku pogorszenia samopoczucia i wystąpienia objawów infekcji zrezygnuj z wycieczki, a zamiast tego wybierz kwarantannę.

Gdzie szukać informacji na temat wakacji w Polsce i za granicą?

Już teraz warto podkreślić, że sytuacja związania z koronawirusem i obowiązującymi restrykcjami zmienia się bardzo dynamicznie. Właśnie dlatego polecamy ci śledzenie strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych. MSZ nieustannie aktualizuje zalecenia. Dodatkowo znajdziesz tam również zakładkę Informacje dla podróżujących, w której czekają cenne wskazówki.

Jeśli planujesz podróż za granicę, to na stronie MSZ znajdziesz także wykaz wszystkich krajów wraz z zaleceniami i informacjami, czy wymagany jest pozytywny wynik testu i czy możesz spodziewać się kwarantanny po przylocie. W przypadku lotu samolotem zachęcamy również do odwiedzenia strony linii lotniczej i samego lotniska, aby zapoznać się z obowiązującymi normami sanitarnymi.

Gdzie na wakacje 2021?

Najbezpieczniejszym wyborem jest, oczywiście, urlop w Polsce. Zamiast spędzać czas w hotelu, gdy atrakcje są zamknięte, możesz na przykład zdecydować się na wynajem kampera, o którym marzysz od wielu lat. Dzięki temu spędzisz czas, odwiedzając różne miejsca na mapie Polski, i jednocześnie zapewnisz sobie maksymalne bezpieczeństwo, ograniczając ryzyko zarażenia koronawirusem do absolutnego minimum.

Jeśli nie chcesz spędzać urlopu w Polsce, to inną i równie bezpieczną formą wakacji będzie wycieczka samochodem do naszych sąsiadów. Oczywiście, upewnij się wcześniej, czy taka podróż nie wymaga testu i nie narazi się na kwarantannę.

Marzysz o wakacjach w ciepłych krajach? W takim razie przygotuj się na konieczność zrobienia testu. Większość państw wymaga negatywnego wyniku jeszcze przed przylotem lub nakłada na podróżnych obowiązek wykonania go od razu po przybyciu. Niektóre kraje możesz odwiedzić bez testu na koronawirusa, jednak ich lista jest o wiele krótsza. Są to między innymi: Meksyk, Kostaryka, Zanzibar, Dominikana czy Czarnogóra.

Autorka: Katarzyna Wendzonka