Data publikacji:

Kotwa chemiczna: co to jest?

Kotwa chemiczna to znany i często stosowany element montażowe, który swój debiut miał w 1972 roku. Wykorzystano go wówczas do budowy Stadionu Olimpijskiego na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Monachium. Ich ówczesny sukces i możliwości, które znacznie przewyższały możliwości kotew mechanicznych, doprowadziły do dużej popularności, która nie słabnie. Dodatkowo kotwa chemiczna jest łatwe w aplikacji, co dla wielu osób jest kluczową cechą.
kotwa chemiczna
Współcześnie kotwa chemiczna jest stosowana niemal powszechnie, jednak dla wielu osób sposób jej działania wciąż pozostaje zagadką. Kotwa chemiczna to wyjątkowo mocny element montażowy, dlatego nie powinien dziwić fakt, że podczas budowy zazwyczaj sięga się właśnie po nie.
Czym właściwie jest kotwa chemiczna, kiedy należy jej użyć oraz jakie plusy ma jej użycie? W niniejszym artykule znaleźć można odpowiedzi na te pytania, a co więcej, znaleźć można także informacje o tym, co jest ważne podczas montażu kotew chemicznych.

Co to jest kotwa chemiczna oraz gdzie należy jej użyć?

Kotwa chemiczna to element montażowy, czyli wykorzystane pręty zbrojeniowe lub gwintowe oraz pozostałe zamocowania, które są połączone ze sobą dzięki masie chemicznej stworzonej na bazie żywicy. Kotwienie z użyciem tej masy polega na wklejaniu oraz zastyganiu masy z żywicą, która po pełnym zastygnięciu staje się wyjątkowo mocna, twarda oraz wytrzymała. Zamocowania stworzone z użyciem kotew chemicznych są wyjątkowo trwałe i odporne, dlatego decyduje się na nie coraz więcej osób.
Kotwa chemiczna to świetny zamiennik dybli oraz kołków, dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że to właśnie na kotwy chemiczne decyduje się najwięcej osób. Kotwa chemiczna swoje działanie opiera na zasadzie adhezji, co oznacza powierzchowne połączenie dwóch substancji. Moc, jaką ma dana kotwa chemiczna, w głównej mierze zależy od siły sklejenia materiałów.
Zastosowanie kotew mechanicznych w budownictwie jest niezwykle szerokie, jednak w większości przypadków wykorzystuje się je podczas montażu elementów ze stali, drewna lub aluminium. Do czego można wykorzystać kotwy chemiczne? Z całą pewnością ten rodzaj kotew znajdzie zastosowanie podczas mocowania anten satelitarnych, barierek, umywalek lub zlewów, a także podczas wykonywania zbrojeń, montażu bram lub przęseł ogrodzeń oraz w wielu innych przypadkach.
Kotwa chemiczna jest stosowana wtedy, gdy nie jest możliwe wykorzystanie tradycyjnych kotew, czyli kotew mechanicznych. Zatem kiedy należy stosować kotwy chemiczne?
Kotwa chemiczna jest najlepszym wyborem w przypadku otworów, które znajdują się w niewielkiej odległości od krawędzi struktur nośnych. W takiej sytuacji użycie kotew mechanicznych mogłoby skutkować uszkodzeniem tych struktur. W przypadku otworów w podłożu o minimalnej spoistości, które wymaga pełnej izolacji od wilgoci, również należy sięgnąć po kotwy chemiczne. 
Kiedy jeszcze kotwa chemiczna będzie najlepszym wyborem? Po kotwy chemiczne należy sięgnąć w przypadku otworów powstałych na skutek wyrwania kotew mechanicznych lub kołków rozporowych oraz podczas montażu otworów w budynkach starych, których ściany nośne są bardzo osłabione.

Kotwa chemiczna – dostępne rodzaje

Kotwy chemiczne dostępne na rynku można podzielić na dwa podstawowe rodzaje:
  • kotwa chemiczna wykorzystująca żywice katalityczne wraz z utwardzaczem, czyli te wykonane z poliestru, winyloestru i espoksydowo-akrylowe. W tych kotwach reakcja utwardzania jest zależna od obecności katalizatora, bez względu na ilość obecnej żywicy;
  • kotwa chemiczna wykorzystujące żywice niekatalityczne wraz z utwardzaczem, gdzie reakcja zastygania może zachodzić jedynie w przypadku zmieszania ze sobą (w równych ilościach) żywicy i katalizatora.

Kotwa chemiczna – zalety użycia

Jakie są najważniejsze zalety kotew chemicznych, które są kluczowe dla użytkowników? Z całą pewnością dużą zaletą kotew chemicznych jest ich wytrzymałość, która jest niemal równa wytrzymałości, jaką zapewniają kotwy mechaniczno-rozporowe. Dokładna wytrzymałość danej kotwy może się jednak różnić, ponieważ wytrzymałość jest uzależniona od składu chemicznego.
Kotwa chemiczna jest także wyjątkowo szczelna. Zapewnia 100% szczelności, dzięki czemu otwór przez nie wypełniony jest całkowicie zabezpieczony przed działaniem wody oraz wilgoci. Istotną zaletą, jaką ma kotwa chemiczna, jest również brak ryzyka powstania naprężeń. Wynika to z tego, że kotwa po montażu nie zwiększa swojej objętości, przez co nie wpływa szkodliwie na powierzchnię otworu.

Kotwa chemiczna a temperatura

Częstym problemem, który można napotkać podczas montażu kotew chemicznych, jest temperatura otoczenia. Producenci kotew chemicznych zazwyczaj zalecają, aby montować je przy temperaturze nie wyższej niż 20 stopni Celsjusza. Dlaczego? Zbyt wysoka temperatura sprawia, że kotwa chemiczna może zastygać za szybko. Z tego względu producenci kotew zalecają także, aby przed montażem kotwa chemiczna była przechowywana w lodówce, co spowolni proces zastygania nawet w bardzo upalne dni.

Kotwa chemiczna – cena

Kotwy chemiczne, jakie znaleźć można obecnie na rynku, są pakowane w pojemniki o pojemności 0,33 lub 0,5 l, dlatego cena niżej podana dotyczy właśnie kotew w takiej formie. Kotwy chemiczne do betonu kosztują około 120 zł za pojemnik o pojemności 0,33 l.
Z kolei kotwa chemiczna przeznaczona do betonu niespękanego oraz cegieł czy pustaków jest tańsza, dzięki czemu pojemnik o pojemności 0,33 l kosztuje już od 60 zł. Podczas zakupu kotew chemicznych nie należy sugerować się jedynie ceną, ponieważ w przypadku kotew, które mają być przeznaczone do dużych lub zmiennych obciążeń, ich koszt to około 150 zł. Stosunkowo mniej kosztuje kotwa chemiczna o mniejszej wytrzymałości.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!