Letni relaks na plaży z dziećmi nie może obyć się bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Czy malucha można smarować tym samym kosmetykiem ochronnym, który stosują rodzice? A może trzeba zaopatrzyć się w specjalny krem z filtrem dla niemowląt? Rozwiewamy najczęstsze dylematy związane z kąpielami słonecznymi maluszków.
Spędzanie czasu z dzieckiem na świeżym powietrzu latem jest jak najbardziej wskazane. Do pikników, spacerów czy plażowania w słoneczną pogodę należy się jednak odpowiednio przygotować – mowa oczywiście o właściwej ochronie przeciwsłonecznej.
Liczba dostępnych na rynku kremów z filtrem pozwala na swobodny wybór kosmetyku zarówno dla rodziców, jak i dla malucha. Warto pamiętać jednak, że niemowlak pod żadnym pozorem nie może stosować kremów z filtrem chemicznym, a więc tych przeznaczonych dla starszych dzieci oraz osób dorosłych.
Sprawdź również, jaki jest najlepszy krem z filtrem 50 do twarzy.
Dermatolodzy zgadzają się co do tego, że niemowlęta nie powinny być smarowane kremami z filtrami chemicznymi. Składniki takich kosmetyków są zbyt drażniące dla delikatnej skóry, bardzo podatnej na wszystko to, co jest jej dostarczane z zewnątrz.
Jak się okazuje, chemiczne filtry przeciwsłoneczne, co prawda, skutecznie chronią skórę przed promieniowaniem UV, jednak ich składniki mogą kumulować się w skórze dziecka, i co gorsza – działać toksycznie.
Jeśli wybierasz się na wakacje z dzieckiem na plażę, najbezpieczniejszym sposobem ochrony jego skóry przed słońcem okażą się kosmetyki z filtrami mineralnymi. Od filtrów chemicznych różni je to, że nie wnikają w skórę, a jedynie tworzą na jej powierzchni cienką powłokę. Składniki aktywne w takich kremach z filtrem dla niemowląt to np. tlenek cynku lub tlenek tytanu.
Od kiedy można krem z filtrem UV dla niemowląt? Wielu lekarzy twierdzi, że warto zaczekać, aż maluch skończy 6. miesiąc życia. Skóra małych dzieci jest szczególnie wrażliwa i nawet na delikatne kremy z filtrem może zareagować podrażnieniem. Zanim maluszek nie skończy 6. miesiąca życia, warto unikać bezpośredniej ekspozycji jego skóry na promienie słoneczne.
Skórę starszego dziecka można chronić za pomocą silniejszych kremów z filtrem. Nie oznacza to jednak, że trzeba od razu sięgać po kosmetyk z bardzo wysokim filtrem. Specjaliści podkreślają, że w Polsce wystarczy stosować kremy z filtrem na poziomie 30 SPF, SPF 50 zostawić zaś na wakacje w ciepłych krajach.
Krem z filtrem dla niemowląt to nie jedyny sposób ochrony skóry maluszka przed promieniowaniem UV. Podczas wyjść w okresie upałów, warto stosować się do poniższych zasad.
Kremy z filtrem dla niemowląt powinny posiadać tylko naturalne składniki, które chronią, a zarazem nie drażnią niedojrzałej skóry maleństwa. Pamiętaj też, że silne filtry mogą być stosowane dopiero u kilkuletnich dzieci.
Autorka: Joanna Stanuch