Czy wiesz, że króliki to zwierzęta, które potrzebują przebywać poza klatką każdego dnia przynajmniej przez 4-6 godzin? Sprawdź, jak zabezpieczyć mieszkanie przed królikiem. Dowiedz się, co powinna zawierać wyprawka dla królika i jak się przygotować na królika w domu.
Zacznijmy od klatki dla królika lub kojca. Klatka lub kojec dla królika powinny mieć minimalne wymiary 100 cm x 45 cm, ale jeśli tylko masz możliwość kupna większego domu dla królika, warto to rozważyć, ponieważ gryzoń na pewno będzie w większej klatce szczęśliwszy.
Królika możesz trzymać też cały czas poza klatką, jeśli masz takie możliwości, ale należy mu zapewnić bezpieczne legowisko lub domek dla królika, w którym będzie mógł się schować i odpocząć, jeśli będzie tylko chciał.
Czego jeszcze potrzebuje królik w domu? Nie zapomnij o metalowych lub ceramicznych miseczkach na pokarm dla królika. Raczej nie inwestuj w te plastikowe, ponieważ gryzoń może z łatwością je przegryźć. W klatce powinna znajdować się także kuweta z drewnianym lub kukurydzianym żwirkiem dla królika oraz poidło, a najlepiej dwa, ze świeżą wodą.
Pamiętaj o legowisku dla królika. Może to być na przykład antypoślizgowe, miękkie posłanie, które warto wyłożyć w kojcu czy klatce.
Inne produkty, które należy kupić do hodowli królika w domu, to:
Choć nie wszystkie króliki interesują się gryzieniem kabli czy tapety na ścianach, to lepiej tego nie sprawdzać i zawczasu zabezpieczyć całe mieszkanie przed gryzoniem.
Jeśli masz długie firanki czy zasłony, warto je zabezpieczyć za pomocą kratki, która odgraniczy je od królika. Możesz też po prostu postawić na krótsze firanki czy po prostu rolety czy żaluzje.
Co zrobić z kablami, gdy ma się królika w domu? Musisz wiedzieć, że królik nie oduczy się gryzienie kabli. Na szczęście zabezpieczenie wszystkich kabli wcale nie musi być takie trudne. Wystarczy zaopatrzyć się w peszel, czyli karbowaną rurę, do której należy włożyć kable. Końcówkę rury natnij, by móc bez problemu włożyć końcówkę kabla do środka. Raczej unikaj dodatkowego zabezpieczenia takiego kabla w rurze za pomocą taśmy klejącej, ponieważ ta po zjedzeniu może wywołać poważne problemy ze strony przewodu pokarmowego.
Peszel jest wykonany z tworzywa sztucznego. Wybierz zawsze ten twardszy, ponieważ dzięki temu królik będzie miał mniejsze szanse na jego przegryzienie. To, co wyróżnia dodatkowo taką rurę, to jej kształt. Kształt koła uniemożliwia królikowi swobodne przegryzienie tworzywa. Oczywiście niektórym królikom się to udaje, dlatego nie jest to rozwiązanie idealne, ale taka sytuacja zdarza się mimo wszystko bardzo rzadko.
Kable możesz też po prostu ukryć za pomocą listwy lub pod dywanem. To od ciebie zależy jak chcesz, by wyglądało twoje mieszkanie. Listwy na pewno sprawdzą się do kabli, których pozycji nie musisz zmieniać. Chodzi tutaj na przykład o kabel od routera czy kabel do drukarki.
Warto zainwestować także w specjalne nakładki na gniazdka z tworzywa sztucznego. Ochronią one końcówki kabli przed zębami gryzoni. Takie nakładki są bardzo lekkie i można je bardzo szybko zdejmować, jeśli potrzebujesz podłączyć lub odłączyć coś od kontaktu.
Rogi ścian warto zabezpieczyć za pomocą specjalnych nakładek wykonanych np. z drewna. Pomyśl też o lekkich, przenośnych kratkach, które będziesz mógł szybko i łatwo zamontować w drzwiach, gdy gryzonie będą wypuszczone z klatki czy kojca. Dzięki temu pupile nie będą mogły opuścić pokoju.
Trzymaj kwiaty na wyższych półkach. Zrezygnuj z trzymania ich na ziemi czy na niższych półkach regału.