Data publikacji:

Jakie krzesło do biurka dla dzieci: ranking

Twoje dziecko coraz więcej czasu spędza odrabiając prace domowe i ucząc się po szkole? Zapewnij mu odpowiednie krzesło po to, by podnieść komfort nauki. Oto nasz ranking najlepszych modeli krzeseł do biurka dla dzieci.
jakie krzesło do biurka dla dzieci
Są rzeczy mniej ważne, jak np. tapeta do pokoju dziecięcego, ale i są te najważniejsze, jak biurko czy krzesło. Właściwa postawa siedząca dziecka to inwestycja w przyszłe zdrowie dorosłego. Zatem wybór odpowiedniego krzesła do biurka dla dziecka to wyjątkowo poważna sprawa. Nie warto oszczędzać.

Decydując się na zakup, zbierz jak najwięcej informacji o producencie krzesła, które cię interesuje, sprawdź, czy mebel przeszedł testy bezpieczeństwa, a także, czy ma atesty.

Jakie powinno być idealne krzesło do biurka dla dzieci?

Dobrze dobrane krzesło do biurka dla dziecka powinno być spójne z zasadą trzech punktów podparcia. Po pierwsze – pośladki: dziecko powinno siedzieć na krześle całymi pośladkami w taki sposób, by podparta była kość ogonowa i guzy kulszowe. Po drugie – stopy, które w całości powinny stać na podłodze. Po trzecie – łokcie – najlepiej, by opierały się o blat na całej długości, a nie tylko na na przedramionach. Zadbaj też o to, by:

  • biurko było odpowiednio wysokie. Najważniejsze jest podparcie, a nie siedzenie. Idealnie byłoby, gdyby biurko było na tyle wysokie, żeby dziecko opierało cały swój ciężar na stopach, a krzesło służyło mu tylko do podparcia,
  • podudzie powinno stać pionowo do podłogi, a udo poziomo,
  • oparcie krzesła dopasować do pleców tak, by podpierało odcinek lędźwiowy kręgosłupa,
  • plecy i szyja były proste. Podczas siedzenia i pracy przy biurku, plecy i szyja powinny być proste. Plecy powinny być podparte lub trzymane prosto. Im szybciej wyrobimy u dziecka nawyk siedzenia z prostymi plecami, tym lepiej. Zwróć też uwagę, w jakiej pozycji znajduje się szyja, kiedy dziecko pochyla się nisko nad kartką – jeśli odległość głowy od kartki jet zbyt mała, może to oznaczać problemy ze wzrokiem. Twoje dziecko korzysta z komputera? Zadbaj o to, by obraz i czcionka były dostosowane w taki sposób, by uczeń nie musiał pochylać głowy w kierunku monitora,
  • dziecko zmieniało pozycję. Pamiętaj, że czas skupienia się dziecka w wieku wczesnoszkolnym nie jest zbyt długi, dlatego ważne jest, żeby podczas odrabiania lekcji robić częste przerwy lub zmieniać pozycję. Dla urozmaicenia dziecko może np. na chwilę postać przy biurku lub zrobić przerwę na krótką gimnastykę.

Trudno wybrać jednogłośnie najlepsze krzesło, ponieważ z uwagi na zdrowie i bezpieczeństwo dzieci, wszyscy producenci respektują wymagania oraz stosują nowoczesne udogodnienia i bezpieczne materiały. Dlatego przedstawiamy wybrane modele spełniające podstawowe kryteria.

1. Ergodesk/Comf-Pro – krzesło do biurka dla dzieci razem z biurkiem

Bardzo dobrą opinią cieszą się krzesła z regulacją marki Comf-Pro dystrybuowanej w Polsce przez firmę Ergodesk. Krzesło to można kupić w komplecie z biurkiem. Mebel jest bardzo stabilny, dlatego dziecko bez obaw może siedzieć na nim dłużej. Modele te można zazwyczaj ustawić na wysokości odpowiadającej wzrostowi dziecka – na krześle znajduje się specjalna podziałka z możliwością zamocowania siedziska na wysokości odpowiadającej wzrostowi dziecka. Podobnie można też wyregulować wysokość biurka.

Cena: od 819 do 1199 zł

2. Krzesło do biurka dla dziecka szkolnego i przedszkolnego: Fotel Moll Maximo

Ciekawą propozycją jest fotel dziecięcy marki Moll Maximo. Ma łatwo regulowaną wysokość siedziska i oparcia. To doskonałe udogodnienie, jeśli z krzesła zechce skorzystać np. młodsze rodzeństwo ucznia – bardzo prosto można dostosować jego wysokość do wzrostu malucha. Krzesło jest bardzo solidne i ma nowoczesny, ale jednocześnie ponadczasowy wygląd. Warto dodać, że krzesło to ma wymienną tapicerkę, którą można prać, dlatego krzesło może naprawdę służyć latami.  Wyposażono je też w bardzo lubiane przez dzieci sekretne schowki pod siedzeniem.

Cena: od 730 do 1790 zł

3. Krzesło dziecięce UNIQUE Rookee

Godnym polecenia jest też nowoczesny model lubianego przez dzieci krzesła marki Unique. To krzesło dziecięce, które ma aż siedem pozycji regulowania wysokości i oparcia. Bez problemu można je dostosować nawet do wzrostu nastolatków w wieku do około 14 lat i o wzroście nawet do 160 cm. Krzesło ma wygodne podłokietniki oraz bardzo solidną, stabilną i bezpieczną podstawę jezdną, a większość konstrukcji wykonana jest z odpornego tworzywa sztucznego, dlatego krzesło jest lekkie.

Cena: od 699 zł

4. Krzesło do biurka dla dzieci bez kółek – Kettler Chair Plus

Czy krzesło do biurka dla dzieci musi mieć kółeczka? Niekoniecznie. Wiele modeli ma stabilne, nieruchome nogi, a ich podstawa i dobrze wyprofilowane plecy zapewnią równie wysoki komfort pracy, co krzesło ruchome. Istotne jest dopasowanie wysokości krzesła do blatu biurka, a także do wzrostu dziecka. Wybierając model, warto zwrócić uwagę, czy krzesło ma wyprofilowany odcinek  w części stykającej się z lędźwiowym kręgosłupem dziecka. Krzesłem polecanym przez ortopedów jest model Chair Plus marki Kettler. Jest to krzesło o bardzo minimalistycznym wyglądzie, jednak za sprawą odpowiedniego wyprofilowania, mebel wymusza na dziecku odpowiednią postawę podczas siedzenia. Ma regulowane siedzisko, które zapewni prawidłową pozycję kręgosłupa. Wykonane jest z lekkiego metalu i naturalnego drewna.

Cena: od 381 zł
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.