Data publikacji:

Książki o kolei – jaką książkę o kolei wybrać?

Kolej ma w sobie coś magicznego, co przyciąga dzieci, młodzież i dorosłych. Każdy wielbiciel tego środka transportu powinien mieć na półce książki o kolei – opowiadające o jej historii, przedstawiające ciekawostki i anegdotki. Wiele osób bardzo lubi przeglądać również piękne ilustracje. Na szczęście w sklepach nie brakuje ciekawych pozycji, które usatysfakcjonują nawet największego pasjonata. Jakie książki o kolei warto kupić?
książki o kolei

„Historia kolei w Polsce od parowozu do Pendolino” – kompleksowa książka o historii kolei

Jakie propozycje trafiły do naszego rankingu książek? Pierwsza propozycja to najbardziej kompleksowa pozycja o historii kolei. Książka jest pięknie wydana, na kredowym papierze, bogato ilustrowana i oprawiona w twardą oprawę. Wszystko to sprawia, że jest wymarzoną pozycją na prezent dla miłośnika lub pracownika kolei.
Historia sięga aż do czasów parowozów, które zrewolucjonizowały transport ludzi i towarów. Autor opisuje, w jaki sposób budowa sieci postępowała w każdym z trzech zaborów. W każdym z nich wyglądało to nieco inaczej, co ma niebagatelny wpływ na obecną sytuację kolei w różnych częściach Polski. Dylewski wyjaśnia też, jak wiele pracy wymagało stworzenie jednej, połączonej sieci.
„Historia kolei…” to książka, po którą warto sięgnąć, by zdobyć lub uporządkować swoją wiedzę na ten temat. Jej atrakcyjny wygląd zachęca również do przeglądania jej dla przyjemności.

„Sekrety polskich kolei” – najbogatsza wśród książek o kolei

Ciekawie napisana i bogato ilustrowana książka, którą powinien mieć na półce każdy prawdziwy miłośnik kolei. Pozycja należy do serii „Sekrety”, tworzonej przez znanego dziennikarza Romana Czejarka. Ponieważ jest on pasjonatem kolei, do tematu podchodzi z dużym zaangażowaniem i widać to na stronach książki. Ma również dar przekazywania informacji w jasny, zrozumiały sposób.
Jeśli szukasz książki o kolei, w której znajdziesz wszystko – od historii, poprzez zdjęcia, aż do ciekawostek i anegdotek, wszystko to znajdziesz w „Sekretach polskiej kolei”. Czy warto? Jeśli kochasz kolej, prawdopodobnie nie znajdziesz ciekawszej pozycji na jej temat.

„Kolej między wojnami 1918–1939” – historia kolei w czasach międzywojennych, książka z mapą i płytą

Jeśli interesujesz się historią kolei, ta książka pozwoli ci lepiej ją poznać i zrozumieć. Dzięki temu, że pozycja ta obejmuje wyłącznie dwudziestolecie międzywojenne, jest w stanie podejść do tematu bardzo szczegółowo.
Okres międzywojenny jest wyjątkowy dla kolei, a książek, które by go szczegółowo omawiały, nie ma wiele. W tym czasie kolei rozwijała się bardzo dynamicznie, po latach wojennych i okresie rozbiorów mogła teraz rozwinąć skrzydła. Na ten czas przypada między innymi elektryfikacja kolei, a także wiele innych inwestycji, mających realny wpływ na życie ludzi.
Z tej książki dowiesz się, jak poważany był w tamtym czasie zawód kolejarza, jak wiele wysiłku wkładano w to, by kolej mogła poszczycić się doskonałą jakością. Wielbiciele kolei przeczytają tę pozycję z nutą nostalgii. Dodatkową atrakcją będzie z pewnością reprint mapy sieci PKP z 1939 roku oraz płyta DVD z montażem archiwalnych materiałów filmowych dotyczących międzywojennej kolei.

„50 najsłynniejszych linii kolejowych w historii” – ciekawy przegląd linii kolejowych w jednej książce

Ciekawie ukazana historia kolei. W książce znajdziesz opis 50 linii kolejowych, które miały wpływ na ludzkość. Niektóre z nich miały znaczenie handlowe, inne społeczne lub militarne – bez nich tak szybki rozwój cywilizacji nie byłby możliwy. Przekrój opisywanych linii jest bardzo szeroki, dzięki czemu masz szansę w krótkim czasie znacznie poszerzyć swoją wiedzę.
Czego dowiesz się z książki o kolei „50 najsłynniejszych linii kolejowych w historii”? Między innymi jak powstawała pierwsza całkowicie podziemna linia metra w Londynie, jak dawniej wytyczano szlaki kolejowe, w jaki sposób budowano i sprawdzano mosty, które miały udźwignąć pociągi. Ta książka to kompendium wiedzy przekazanej w bardzo interesujący sposób.
Nie bez znaczenia jest fakt, że pozycja ta jest pięknie wydana, jej wygląd przywodzi na myśl styl retro. Wewnątrz znajdziesz również wiele atrakcyjnych ilustracji. Warto mieć ją na półce i cieszyć nią oczy, sprawdzi się też świetnie w roli prezentu, również dla młodzieży zainteresowanej koleją.

„Opóźnienie może ulec zmianie” – kolej w książce pisanej przez maszynistę

Jakie książki o kolei są najbliższe prawdy? Pozycje pisane przez ludzi, którzy wiążą swoje codzienne życie z pociągami. Taką osobą jest z pewnością Marcin Antosz, określany mianem najbardziej znanego maszynisty w Polsce.
Autor jest blogerem, wystąpił również w znanym talk-show internetowym „7 metrów pod ziemią”, gdzie szczerze dzielił się swoim doświadczeniem jako maszynista. Ponieważ ma dar ciekawego opowiadania o swojej pracy i pasji, książkę czyta się z wielką przyjemnością, a jej treść wciąga bez reszty. Co ciekawe, zainteresuje ona nawet osoby, które o pociągach wiedzą niewiele i w innych okolicznościach nie szukałyby tych informacji. To fascynująca literatura faktu.
„Opóźnienie może ulec zmianie” nie jest książką o kolei, w której znajdziesz historię czy suche fakty, dowiesz się natomiast, jak to jest być maszynistą, jak wygląda jego praca, z jakimi niedogodnościami się wiąże i jaką przyjemność może ze sobą nieść. Przy okazji czytelnik pozna również rolę innych osób związanych z koleją, którym na co dzień nie poświęca się wiele uwagi.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym