Kwas salicylowy ma szerokie zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce. Dziś spotkać go można nie tylko w profesjonalnych salonach kosmetycznych; coraz częściej wchodzi również w skład produktów do użytku domowego. Dowiedz się, kiedy i jak prawidłowo stosować kwas salicylowy na twarz. Podpowiemy, że pokochają go posiadaczki cery trądzikowej!
Kwa salicylowy przynosi efekty nie tylko w wypadku cery trądzikowej. Pokochają go także posiadaczki cery problematycznej czy tłustej. Takie kosmetyki jak krem czy tonik z kwasem salicylowym przyniosą znaczną poprawę wyglądu twojej skóry.
Kwas salicylowy należy do kwasów BHA. Naturalnie występuje w roślinach (np. w korze wierzby) i odpowiada za pobudzanie ich wzrostu i komórkowej odnowy. Ponadto posiada właściwości antybakteryjne, antygrzybicze oraz przeciwzapalne, co pozwala na stosowanie go w produkcji leków i kosmetyków.
Kwas salicylowy stosowany na twarz jest spotykany najczęściej w produktach przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej. Nadaje się do tego idealnie, dzięki działaniu przeciwzapalnemu i złuszczającemu. W składach kosmetyków kwas salicylowy występuje pod nazwą Salicylid Acid.
Na rynku można spotkać mnóstwo produktów kosmetycznych z zawartością kwasu salicylowego. Kremy z kwasem salicylowym ograniczają produkcję sebum, matują i odświeżają problematyczną cerę. Żel z kwasem salicylowym świetnie sprawdza się do oczyszczania cery z tendencją do przetłuszczania.
Warto wiedzieć, że przy stężeniu 10-20% kwas zyskuje działanie keratolityczne, czyli złuszczające. Ta właściwość pozwala na produkcję peelingów z kwasem salicylowym.
Stosowanie kwasu salicylowego na twarz to nie jedyny sposób na skorzystanie z jego zalet. Związek ten wykorzystywany jest również do produkcji kosmetyków do włosów, takich jak szampony z kwasem salicylowym o silnym działaniu oczyszczającym. Dodatkowo Salicylid Acid w większych stężeniach może występować również w zmiękczających kremach do stóp i balsamach na zrogowacenia.
W dermatologii kwas salicylowy wykorzystywany jest w celu zwalczania różnych chorób skóry. Można spotkać go w lekach na łuszczycę, egzemę, wypryski, potnicę czy liszaj. Kwas wchodzi w skład produktów przeznaczonych do leczenia grzybicy stóp i paznokci. Dodaje się go również do preparatów zwalczających odciski, takich jak maści oraz plastry.
Największą popularność kwas salicylowy zdobył dzięki wykorzystywaniu go w terapiach przeciwtrądzikowych. Dzięki temu, że kwas jest dobrze rozpuszczalny w tłuszczach bez problemu przenika przez sebum i wnika wgłąb mieszków włosowo-łojowych. Kwas salicylowy działa na skórę od środka. Usuwa bakterie, zanieczyszczenia i nadmiar sebum.
Stosowanie kwasu salicylowego na twarz polecane jest osobom borykającym się z trądzikiem pospolitym, przetłuszczaniem cery, a także jej poszarzałym kolorytem. Związek ten wpływa również na zwężenie rozszerzonych porów, a tym samym ogranicza gromadzenie się zanieczyszczeń w skórze.
Kwas salicylowy w dużych stężeniach powinien być stosowany wyłącznie przez profesjonalistów, tj. dermatologów i kosmetologów. Jeśli chcesz stosować go w domu, wybieraj produkty z kwasem o niskim stężeniu. Jakie kosmetyki z Salicylid Acid spotkasz na rynku?
Krem o działaniu matującym, zwężającym pory i przeciwbakteryjnym powinien znaleźć się w kosmetyczce każdej posiadaczki cery problematycznej. Najlepsze kremy do cery tłustej z trądzikiem zawierają słaby kwas salicylowy, który stopniowo, dzień po dniu, poprawia wygląd skóry. Jego regularne stosowanie nie tylko ograniczy powstawanie niedoskonałości, ale także doda skórze zdrowego kolorytu.
Codzienne oczyszczanie cery jest niezbędne dla jej dobrej kondycji. Wybierając żel myjący z kwasem salicylowym nie tylko usuniesz zanieczyszczenia i resztki makijażu, ale i wspomożesz usuwanie komórek rogowych naskórka, odpowiedzialnych za powstawanie zaskórników.
Peeling to najlepszy przyjaciel skóry problematycznej. Kwas salicylowy najczęściej spotykany jest w silnych peelingach chemicznych stosowanych przez kosmetyczki, jednak bez problemu zdobędziesz bezpieczny produkt przeznaczony do domowego użytku. Pamiętaj, aby stosować go zgodnie z zaleceniami producenta – zbyt długie przetrzymywanie kwasu salicylowego na skórze może wywołać podrażnienia.
Przeczytaj także: Najlepszy peeling enzymatyczny: ranking top 10
Przeznaczone do codziennego użytku serum z kwasem salicylowym to najlepszy sposób na utrzymanie kapryśnej cery w ryzach. Wygładzenie jej, uregulowanie poziomu sebum, a nawet pozbycie się drobnych zmarszczek.
Jako że kwas salicylowy ma właściwości keratoplastyczne, może być stosowany również na blizny i przebarwienia. Serum z kwasem salicylowym pomoże pozbyć ci się pamiątek po trądziku i drobnych ranach. Jego stosowanie poleca się również kobietom, które w okresie ciąży nabawiły się melasmy (przebarwień posłonecznych na twarzy).
Czy wiesz, że kwas salicylowy wchodzi w skład najlepszych produktów przeciwłupieżowych? Spotkasz go nie tylko w produktach zwalczających „zwykły” łupież, ale także tych przeznaczonych do leczenia jego odmian, takich jak łupież pstry. Szampon z kwasem salicylowym ułatwi złuszczenie dotkniętej łupieżem skóry, a dzięki działaniu przeciwgrzybiczemu trwale usunie problem.
Kwas salicylowy można podsumować jako związek wprost stworzony do pielęgnacji skóry z problemami. Regularne stosowanie kosmetyków z jego zawartością przyniesie ci następujące rezultaty:
Niestety, nie każdy powinien używać kosmetyków z dodatkiem kwasu salicylowego. Do najważniejszych przeciwwskazań do jego stosowania zaliczamy:
Ponadto w trakcie stosowania kosmetyków z kwasem salicylowym należy chronić skórę za pomocą kremu z filtrem pod makijaż. Ekspozycja cery pokrytej kwasem na działanie UV może grozić podrażnieniami, a nawet trwałymi przebarwieniami.
Kosmetyki z kwasem salicylowym stosowane regularnie pozwolą ci pozbyć się problemów skórnych, takich jak trądzik, blizny, przebarwienia. Taką kurację trzeba jednak przeprowadzać „z głową” – pamiętaj, że istnieją przeciwwskazania do stosowania Salicylid Acid.