Data publikacji:

Lampy na elewację: jakie wybrać?

Oświetlenie elewacji domu to ważny element przydomowej stylizacji. Lampy na elewację: jakie wybrać, aby domostwo wyglądało przepięknie, a jednocześnie – by spełniało zamierzone funkcje. Nowoczesne oświetlenie elewacji to obecnie standard przy wykończeniówce nowych budynków. Słabej jakości lampy bardzo szybko ulegną zniszczeniu czy to pod wpływem wilgoci, temperatury, czy wiatru. Przeczytaj, jakie lampy na elewację warto zamontować i jak je rozmieścić.
lampy na elewację

Jak oświetlić dom z zewnątrz?

Oświetlenie ogrodu czy elewacji pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale także praktyczną. Jakie lampy na elewację wybrać do oświetlenia elewacji budynku?
  • Najczęściej kupowane przez klientów są kinkiety zewnętrzne (kinkiet na elewację). Mają one dwojakie zadanie. Mogą być stosowane jako podświetlenie numeru budynku oraz jako oświetlenie wejścia do domu. Do uruchomienia zewnętrznych lamp zazwyczaj wykorzystuje się włącznik, umieszczany wewnątrz domu. 
  • Lampy włączane na dotyk oraz reflektory z czujnikiem ruchu – uruchamiają się samoczynnie, gdy wykryją ruch. Może być to nieco problematyczne, gdy po zmroku twój psiak się uaktywnia. Wtedy światło miga non stop. Zaletą metolowych lamp reflektorowych z czujnikiem ruchu jest to, że są one bardzo trwałe i z dużą dozą prawdopodobieństwa posłużą wiele lat, oświetlając podjazdy oraz tarasy.
  • Żarówki ledowe montowane w podbitce – to bardzo powszechne rozwiązanie. Zamiast pojedynczych żarówek możesz też zastosować płaskie lampy, umieszczane w równych odstępach lub taśmy ledowe. Ich montaż jest niezwykle szybki i łatwy. 
  • Lampy najazdowe – stanowią oświetlenie elewacji z dołu. W większości tego typu modeli wiązka światła skierowana jest w górę. Z reguły są to rozwiązania dające możliwość regulacji kąta padania światła, więc łatwo dostosujesz to rozwiązanie do indywidualnych potrzeb twojego budynku. 

Czy lampy solarne na elewację domu to dobry pomysł? 

Lampy solarne są umieszczane najczęściej w ogrodach, ponieważ nie wymagają montażu kabli. Jak działa lampa solarna? Gdy lampa nie ma dostępu do promieni słonecznych, nagromadzona energia wykorzystywana jest do oświetlenia ogrodu. 6–8 godzin ładowania wystarczy na 8–10 godzin pracy. Z tego powodu oświetlenie solarne to rozwiązanie ekologiczne, ergonomiczne i energooszczędne.
Czy lampy solarne na elewację domu to dobry pomysł? Sprawdzą się do podświetlenia podjazdu do garażu. Jednak co do zasady – lampy solarne możesz założyć wszędzie. Nie ma ku temu żadnych ograniczeń. 

Lampy na elewację antracyt – lampy zewnętrzne antracytowe. Co to jest?

Zewnętrzne lampy antracyt mają solidny i wytrzymały charakter. Dzięki nim można oświetlić przestrzeń, w której wieczorem spędzasz czas na dworze. Można je montować na elewacji. Niektóre z nich mają czujniki ruchu, więc zapalają się tylko wtedy, gdy nastanie ku temu potrzeba. 

Jak wygląda nowoczesne oświetlenie elewacji? Funkcje 

Lampy na elewację to niemal obowiązkowy punkt przy wykończeniówce każdego domu jednorodzinnego. Instalacja oświetlenia zewnętrznego jest kluczowa ze względu na kilka aspektów. Oto one:
  1. Ułatwienie poruszania się – oświetlenie elewacji przy drzwiach wejściowych do domu ułatwia wyszukać klucze do drzwi domu, które sprytnie ukryły się w plecaku. To rozwiązanie ułatwia wejście do domu po zmierzchu.
  2. Estetyka na plus – lampy zewnętrzne na elewację znajdziesz w tak wielu kształtach, wzorach i kolorach, że ich wybór może przyprawi cię o zawroty głowy. Niemniej jednak, jak już się uporasz z przebrnięciem przez ofertę producentów oświetlenia domowego i zamontujesz lampy na elewacji, a następnie włączysz je, docenisz wkład swojej pracy. Dobrze przemyślane oświetlenie na elewację domu to jego ozdoba, która zachwyci nie tylko ciebie, ale też twoich gości oraz przechodniów. Rozmieszczenie oświetlenia zewnętrznego jest niezwykle istotne. 
  3. Wzrost poczucia bezpieczeństwa – dobrze oświetlona elewacja domu jednorodzinnego zwiększa poczucie kontroli nad tym, co się dzieje na podwórku, ponieważ światło od domu rozprasza się po ogrodzie. Dodatkowa zaleta – powierzchnie zielone ciekawie prezentują się oświetlone światłem z elewacji. 

Lampy na elewację domu – jak dobrać lampy do budynku?

Jako że lampy na elewację domu stanowią również ciekawą dekorację, trzeba je dobrać do charakteru budynku – do stylu, w jakim został on zbudowany i wykończony. Inne modele wpiszą się w klimat nowoczesny, rustykalny czy wiejski. Co więcej, warto zadbać o to, by zgrabnie dopasować źródła światła do ogrodu. Najbardziej uniwersalne są lampy LED zewnętrzne. 

Lampy na elewację – jakie wybrać? Cechy, które musi mieć dobre oświetlenie na elewację

Czym charakteryzuje się dobre oświetlenie na elewację?
  1. Klasa szczelności – to ważne. A oznaczenie posiada każda lampa przeznaczona do umieszczenia na dworze. Klasa szczelności to ochrona przed ciałami stałymi (kurz, pył) oraz płynami (deszcz). 
  2. Barwa światła – kolor podświetlenia domu na ogół dobiera się do architektury. Niech kolor światła idzie w parze ze stylem, w jakim zbudowany jest twój dom. Zasada podstawowa jest taka, że nowoczesne budynki oświetla się najczęściej chłodnym niebieskawym światłem, a ciepłe światło o żółtawym zabarwieniu rozpromienia starszego typu zabudowania. 
  3. Warto, by oświetlenie elewacji domu posiadało czujniki ruchu. To rozwiązanie oszczędzające prąd. Dodatkowo plus dla ciebie – przy drzwiach wejściowych do domu będzie jasno zawsze wtedy, kiedy do nich podejdziesz albo podjedziesz. Przy wejściu do domu najlepiej zainstaluj oświetlenie górne. Tu najlepiej sprawdzą się plafony oraz lampy wiszące (mocowane w suficie albo ścianie). Warto umieścić oświetlenie po obu stronach drzwi, dobierając parę takich samych kinkietów. 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.