Data publikacji:

Czy warto kupić Lumix S5II w 2024 roku? 

Panasonic Lumix S5 II to znakomity aparat ze średniej półki, który idealnie sprawdzi się do filmowania i fotografowania. Sprawdzamy, czy warto kupić ten model w 2024 roku.
lumix s5II

Jakość wykonania i budowa

Panasonic Lumix S5II pod względem budowy nawiązuje do swojego poprzednika. Jednak nie należy traktować tego jako zarzut, ponieważ korpus jest wykonany z solidnych materiałów. Aparat jest odrobinę większy i ma wymiary 134,3x102,3x90,1 mm oraz waży 740 g. W codziennym użytkowaniu ta zmiana nie będzie bardzo odczuwalna. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie układu aktywnego chłodzenia, który jest niezwykle przydatny podczas nagrywania filmów.
Wszystkie przyciski oraz pokrętła są umieszczone w sposób taki, aby można było intensywnie zmieniać parametry ekspozycji, ale również ustawiać ostrość. Aparat ma wbudowany joystick, który ułatwia zmianę punktu aufotokusa. Po naciśnięciu przycisku Q otrzymamy dostęp do dodatkowych parametrów takich jak proporcje obrazu, styl czy balans bieli. Możliwości konfiguracji w tym modelu są ogromne, dlatego nikt nie będzie rozczarowany: zarówno filmowcy, jak i fotografowie.  
Lumix S5 II ma jedną wadę, która może sprawiać dla niektórych kłopoty. Chodzi o przełącznik trybu filmowego oraz fotograficznego. Można to oczywiście zrobić, jednak cały proces zajmuje kilka sekund. W konkurencyjnych aparatach mamy dedykowany przycisk do zmiany trybów foto/video. Być może producent wprowadzi to w kolejnych modelach.
Obudowa jest wyposażona w dwa sloty na karty SD UHS-II, które są dość powszechne. Obudowa zawiera gniazdo mikrofonowe oraz słuchawkowe. Miłym zaskoczeniem jest pełnowymiarowe gniazdo HDMI. Przesyłanie zdjęć w tym modelu jest możliwe za pomocą modułu WiFi oraz Bluetooth. Dzięki aplikacji Lumix możemy przesyłać obrazy bezpośrednio na telefon lub tablet.  
Bezlusterkowiec ma zwiększoną ochronę przed wodą i pyłem, choć otwory chłodzące trochę odsłaniają wnętrze aparatu, dlatego warto być ostrożnym, gdy przyjdzie Ci korzystać z urządzenia w trochę trudniejszych warunkach. 

Wizjer i ekran

Panasonic Lumix S5II korzysta z nowego wizjera OLED, który ma powiększenie 0.78x oraz rozdzielczość 3.68 miliona punktów. Dodatkowo zastosowano regulowane odświeżanie 60/120p. Doskonałe odwzorowanie kolorów oraz wysoki poziom szczegółowości sprawia, że kadrowanie jest bardzo proste niezależnie od warunków.  
Ekran standardowy ma rozmiar 3 cali i jest wykonany w technologii TFT LCD, który ma 1.84 miliona punktów. Co ważne, ekran jest odchylany praktycznie w każdym kierunku, co ma znaczenie przy wykonywaniu kreatywnych kadrów. Jego jakość nie budzi tutaj zastrzeżeń.

Matryca i autofokus  

W aparacie bezlusterkowym zastosowano matrycę pełnoklatkową o rozdzielczości 24 Mpix. Zakres czułości nie uległ zmianie w stosunku do poprzednika i wynosi 100-51 200 z możliwością rozszerzenia do 204 800. Inżynierom Lumixa udało się zwiększyć szybkość zdjęć seryjnych do 30 kl./s. Mechaniczna migawka pozwala na wykonywanie zdjęć z prędkością 9 kl./s lub stałą ostrością 7 kl./s. To nieznaczna zmiana, która jednak może pomóc przy fotografowaniu dynamicznych ujęć.
Na pokładzie urządzenia znalazła się stabilizacja obrazu działająca do 5 stopni. Warto wspomnieć, że aparat współpracuje z obiektywami, które mają stabilizację, co pozwoli zwiększyć wartość o kolejne 1,5 stopnia. Ciekawie prezentuje się funkcja Active IS, która sprawdza się przy nagrywaniu filmów i zapewnia o 200% większą kompresję drgań niż w pierwszej generacji aparatu. Dzięki temu propozycja marki Panasonic będzie świetnym wyborem na aparat do filmowania.
Jedną z ważniejszych zmian w nowym Lumixie S5 II jest przeprojektowany system autofokusa, który teraz wykorzystuje detekcję fazy i kontrastu. W sumie mamy 779 punktów AF do wyboru, co przekłada się na pokrycie niemal całego kadru.
Zmianie uległ również algorytm, który ma za zadanie rozpoznać pojawiające się w kadrze obiekty. Lumix S5II może wykrywać nie tylko ludzie oko, ale również zwierzęta. Trochę dziwne jest rozwiązanie polegające na braku możliwości łączenia wykrywania twarzy, oka lub całej sylwetki.  
Udoskonalony autofokus działa bez zarzutu i trzeba przyznać, że zmiana jest bardzo pozytywna. Docenią to szczególnie filmowcy, którym zależy, aby automatyczne wykrywanie obiektów działało szybko i sprawnie. Co ciekawe, nawet przy bardzo dynamicznych sceneriach aparat jest w stanie utrzymać ostrość.

Praca na baterii i komfort użytkowania

Bateria w aparacie według zapewnień producenta ma wystarczyć na 370 ujęć, co jest wynikiem niezłym. Aparat jest kompatybilny z Battery Gripem DMW-BG35, który jest dostępny do kupienia osobno. Jeśli chcesz wydłużyć czas pracy, to warto ustawić tryb oszczędzania energii, który spowoduje szybsze przejście w tryb uśpienia.  
Sam aparat w codziennym użytkowaniu sprawdzi się bez zarzutu. Lumix S5II jest kompatybilny z bardzo szeroką gamą obiektywów Lumix, ale również takich uznanych marek jak Leica czy Sigma. Dzięki temu można stworzyć kompletny zestaw do fotografowania, jak i filmowania.
W nowym aparacie na uwagę zasługuje bardzo dobra wydajność i świetna responsywność. Dzięki  niewielkim rozmiarom jest to idealny sprzęt do zabrania na reportaż bądź fotograficzny wypad w górach czy po mieście.
Zaskakująco dobrze działa stabilizacja, która przy obiektywach szerokokątnych pozwala na wykonywanie zdjęć z ręki przy czasach naświetlania sięgających 1 sekundy. Przy dłuższych ogniskowych 1/20 - 1/30s jest możliwa do osiągnięcia bez jakichkolwiek poruszeń.  
Pełnoklatkowa matryca nie zawodzi i nawet gdy ustawimy wyższą czułość rzędu 6400, to poziom szumów jest wciąż na akceptowalnym poziomie. Przy wyższych wartościach ziarno jest już zauważalne, ale dla niektórych nie będzie to problemem. Zawsze można skorzystać z funkcji odszumiania, która w takich aplikacjach jak Lightroom czy Topaz działa naprawdę dobrze. Lumix S5II jest w stanie zagwarantować wysoką jakość obrazu, zarówno fotografując w formacie RAW, jak i JPG.  

Czy warto kupić Lumix S5II w 2024 roku?  

Lumix S5 II to znakomity bezlusterkowiec, który jest doskonałym wyborem do hybrydowej pracy. Dzięki ulepszonemu trybowi autofokusa praca na nim jest jeszcze większą przyjemnością. Można powiedzieć, że ten model jest niezwykle udany. Dla kogo będzie to dobry aparat? Przede wszystkim dla profesjonalistów oraz ambitnych amatorów, którzy tworzą content w formie zdjęć, jak i filmów.  
Lumix S5II specyfikacja:  
  • matryca 24.2 Mpix 
  • technologia Dual Native ISO  
  • nagrywanie filmów w 6K 30 kl./s, C4k/4K 4:2:2 10-bit 60p/50p  
  • nagrywanie z szybkością do 120 p  
  • profile V-Log/V-Gamut  
  • funkcje monitor kształtu fali, wektor oscyloskopu  
  • funkcja LUT w czasie rzeczywistym  
  • zakres dynamiczny do 14 EV  
  • Phase Hybrid AF  
  • 5-osiowa stabilizacja Dual IS 2  
  • podwójny slot kart SD UHS-II  
  • wizjer OLED  
  • Bartłomiej Mazurek
    Bartłomiej Mazurek

    Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.