Data publikacji:

Jaki mały odkurzacz piorący do tapicerki?

Wybór odkurzacza piorącego to niełatwe zadanie. Na rynku dostępne są zarówno najmniejsze propozycje dla niewymagających, jak i odrobinę większe z szerszą liczbą funkcji oraz bardziej pojemną baterią. W dzisiejszym artykule omówimy podstawowe parametry, które mogą posiadać odkurzacze z funkcją pracy na mokro. Przedstawimy także najróżniejsze propozycje z różnych przedziałów cenowych dla każdego.
mały odkurzacz piorący do tapicerki

Jaki mały odkurzacz piorący?

Mały odkurzacz piorący to wyjątkowa wygoda zarówno w kontekście sprzątania samochodu pod domem, jak i czyszczenia obicia kanapy w salonie. Urządzenia tego rodzaju to swoisty must have w przypadku rodziców małych dzieci, posiadaczy zwierząt domowych, jak również osób, które chcą po prostu w szybki i sprawny sposób zadbać o czystość posiadanych tapicerek. Do wyboru są różne rodzaje odkurzaczy piorących – te piorące na mokro oraz na sucho (parowo).

Jaki odkurzacz do tapicerki wybrać?

Wybierając model dla siebie, zwróć uwagę na:
 • pojemność zbiornika w odkurzaczu – w małych modelach nie powinniśmy liczyć na dużą pojemność, jednak ta musi umożliwiać swobodne wyczyszczenie auta bez potrzeby opróżniania pojemnika;
 • bezprzewodowość lub długość kabla – chociaż aktualnie większość urządzeń dostępnych na rynku jest bezprzewodowa, przed zakupem warto się upewnić, czy odkurzaczem uda się nam się posprzątać w wygodny sposób;
 • głośność i moc – te dwa parametry są ze sobą skorelowane. Zazwyczaj im większa moc, tym większa również głośność urządzenia. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, by odkurzanie było w miarę możliwości komfortowe;
 • dostępność różnych końcówek – te mogą być dołączone w zestawie lub do dokupienia osobno. Umożliwiają czyszczenie różnych powierzchni na odmienne sposoby.
 • Kryterium wyboru zazwyczaj jest również cena produktu. Oczywiście, żeby ten był skuteczny, wcale nie musimy od razu wybierać najdroższego urządzenia na rynku. Zdecydowanie jednak nie warto skłaniać się w stronę najtańszych propozycji, ponieważ te nierzadko okazują się w pełni sprawne tylko przez kilka pierwszych użyć. Przeważnie mają też krótki czas działania na jednym ładowaniu, jeżeli są bezprzewodowe.

  Mały odkurzacz piorący do tapicerki – nasze propozycje

  Jaki odkurzacz piorący do tapicerki samochodowej czy do kanapy wybrać? Zobacz nasze propozycje.

  1. Tefal X-Force Flex 12.60 Aqua TY98C0

  Tefal X-Force Flex nie jest malutkim odkurzaczem ręcznym, na jaki zapewne liczyłeś, zapoznając się z tym zestawieniem, jednak jest to jedna z najlepszych propozycji w tej kategorii produktów. To odkurzacz pionowy, który:
 • ma wbudowany zmywalny filtr EPA,
 • ma zbiornik o pojemności prawie litra,
 • oferuje czas pracy na jednym ładowaniu do 45 minut,
 • może posłużyć zarówno do sprzątania domu, jak i samochodu.
 • W zestawie wraz z nim otrzymujemy kilka różnych szczotek. Doskonale nadaje się do czyszczenia podłogi, tapicerki oraz mopowania, dlatego z powodzeniem można nazwać go produktem uniwersalnym.

  2. Samsung Bespoke Jet Pet VS20A95823W/GE

  Samsung Bespoke Jet Pet to produkt, którym wyczyścisz nie tylko tapicerkę, ale również dywan i inne powierzchnie płaskie. Dołączona jest do niego duża liczba końcówek. Pracuje na jednym ładowaniu nawet 60 minut, a do tego ma bardzo pojemny zbiornik na nieczystości.
  Posiada wbudowany filtr i automatyczne opróżnianie pojemnika na kurz. Zbiera sierść i kłaczki, ma wyświetlacz cyfrowy i zmywalne części wewnątrz. Do prania używa jednak wyłącznie wody, bez detergentów.

  3. Philips MiniVac FC6142/01

  Philips MiniVac to malutki odkurzacz, idealny do samochodu, z funkcją pracy na mokro. Ma pojemnik na kurz wielkości 500 ml, może zebrać płyny oraz zanieczyszczenia stałe z dowolnej powierzchni. Na jednym ładowaniu pracuje około 10 minut. Rekompensuje to jednak jego cena.

  4. Concept VP4351

  To kolejna malutka, ręczna propozycja o półlitrowym zbiorniku na zanieczyszczenia. Można ustawiać w nim moc pracy, a wewnątrz znajdziemy filtr HEPA 13. Jest dostępny w kilku różnych wariantach kolorystycznych oraz funkcjonalnych, a wraz z nim otrzymujemy bogaty zestaw akcesoriów wymiennych.
  Odkurzacz pracuje 22 minuty w trybie ciągłym, co spokojnie wystarczy na czas sprzątania samochodu. Bardzo atrakcyjnym dodatkiem jest obecność doczepianej elastycznej rury, a także szczotki przeznaczonej do sierści zwierząt.

  5. Black&Decker WDA320J-QW

  Black&Decker WDA320J-QW to nieduży i niedrogi odkurzacz ręczny z funkcją działania na mokro. Pracuje na wysokich obrotach, jest łatwy w opróżnianiu i wygodny w stosowaniu. Może zbierać zanieczyszczenia stałe i płynne. Jego zbiornik ma pojemność na poziomie pół litra. Urządzenie działa w trybie ciągłym przez okres 10 minut. Wewnątrz posiada filtr cyklonowy.

  6. Severin HV 7146

  Jest lekki, mały, poręczny i wygodny. Nadaje się idealnie zarówno do sprzątania auta, jak i kanapy w domu. Pracuje nawet do pół godziny, co umożliwi dokładne wyczyszczenie tapicerki. Posiada funkcję Wet&Dry, wbudowane oświetlenie LED oraz rozmaite dodatkowe akcesoria, które są sprzedawane wraz z nim w zestawie. Po użyciu odkładamy go na stację ładującą, dzięki czemu jest zawsze gotowy do pracy.

  7. Karcher SE 5.100 1.081-200.0

  Propozycja od Karchera jest nieco większa niż wszystkie poprzednie, jednak jest to odkurzacz o dobrych parametrach związanych z działaniem na mokro. Ma 4-litrowy worek na zabrudzenia i jest dedykowany czyszczeniu tapicerek czy obić. Posiada wbudowaną dyszę i różne ssawki do wyboru. Może działać z detergentem RM512 (dołączonym do zestawu), który usuwa większość roztoczy, grzybów i bakterii.

  8. Bosch AquaWash&Clean BWD41740

  Bosch AquaWash&Clean to produkt o ogromnej mocy, ze zmywalnym filtrem. Niestety, podobnie jak poprzednik, ma on ograniczony zasięg ze względu na konieczność podpięcia go do gniazdka. Wraz z nim otrzymujemy dużą liczbę profesjonalnych akcesoriów do sprzątania i czyszczenia. W urządzeniu znajduje się schowek na mniejsze akcesoria oraz aż 5-litrowy zbiornik na wodę. Wewnątrz znajdziemy specjalistyczny filtr PureAir.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Patrycja Wojas
  Patrycja Wojas

  Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!