Data modyfikacji:

Jaki odkurzacz piorący do tapicerki samochodowej wybrać?    

Odkurzacz do prania tapicerki samochodowej to świetne narzędzie do utrzymania wnętrza pojazdu w idealnym stanie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze, a także jakimi modelami warto się zainteresować.  

odkurzacz do tapicerki

Czy warto kupić odkurzacz piorący do tapicerki samochodowej?

Na tapicerce tekstylnej w samochodzie powstają często rozmaite ślady i zabrudzenia. Wystarczy chwila nieuwagi, a wylana kawa spowoduje powstanie plamy. Na fotele działają również niekorzystne warunki atmosferyczne. Otwieranie drzwi w deszczowy dzień może pozostawić ślady na materiale. Jednak na te problemy jest proste rozwiązanie, czyli regularne czyszczenie tapicerki. Wówczas pojawia się pytanie, zlecić wyczyszczenie tapicerki fachowcom, czy kupić przeznaczone do tego urządzenie.  

Koszt wyprania tapicerki w profesjonalnej myjni kosztuje około 200 złotych. Jeśli przyjmiemy, że taką usługę wykonasz dwa, trzy razy do roku, to zapłacisz od 400 do 600 złotych. Regularne dbanie o fotele nie jest więc tanie. Zakup urządzenia do prania tapicerki wiąże się z wydatkiem od 500 złotych do 1000 złotych. Odkurzacz piorący można wykorzystać również do czyszczenia dywanów, wykładzin czy domowych foteli. Jego zastosowanie jest więc bardzo szerokie.  

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza do tapicerki samochodowej? 

W pierwszej kolejności należy zdecydować, jaki rodzaj odkurzacza będzie dla Ciebie odpowiedni. Do najpopularniejszych zaliczamy odkurzacze wodne. To idealny wybór do pozbycia się mocnych zabrudzeń. Woda w połączeniu z detergentem wnika w materiał i skutecznie eliminuje wszelkie nieczystości. Alternatywą dla tego rozwiązania jest odkurzacz piorący parowy. W takim przypadku nie stosuje się detergentu. Gorąca para bardzo wnika w tkaninę i również pozbywa się wszelkich zabrudzeń. Wysoka temperatura pozbywa się wszelkich alergenów i roztoczy. Stosowanie takiego odkurzacza wpływa na zdrowie kierowcy, jak i pasażerów.  

Kupując odkurzacz piorący, zwróć uwagę na to, jaką mocą dysponuje. Zwykle wartość na poziomie 1000-1500 W w zupełności wystarczy do wyczyszczenia tapicerki samochodowej. Dobry odkurzacz powinien mieć dwa zbiorniki - na wodę czystą i brudną. Im większa pojemność, tym większą część tapicerki będziesz w stanie wyczyścić. Przeciętne odkurzacze mają zbiorniki o pojemności około 3-4 litrów.  

Kupując odkurzacz piorący do tapicerki samochodowej, spójrz na akcesoria, jakie są oferowane przez producenta. Specjalne nakładki ułatwiają dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Dodatkowe końcówki sprawdzą się do czyszczenia innych powierzchni. Jeśli zamierzasz prać tapicerkę samochodową, to koniecznie zobacz, jaka jest długość przewodu. Odkurzacz powinien mieć przynajmniej 5 metrowy kabel, wówczas bez problemu podłączysz się do gniazdka.  

Odkurzacze domowe do prania tapicerki samochodowej nie należą do bardzo dużych. Wielkość jest zbliżona do standardowego odkurzacza. Przechowywanie urządzenia w domu, czy garażu nie powinno być problemem.  

Ile trzeba wydać na dobry odkurzacz do tapicerki samochodowej?  

Tak jak pisaliśmy na początku artykułu, koszt odkurzacza piorącego do tapicerki samochodowej to koszt od 500 do około 1100 złotych. Wszystko zależy od potrzeb i funkcji, jakie dany model oferuje. Jeśli chcesz wykorzystać taki odkurzacz również w domu, to rozważ dopłacenie do bardziej zaawansowanego modelu. W ten sposób zapewnisz sobie uniwersalny sprzęt!  

Polecane odkurzacze do prania tapicerki samochodowej   

Karcher SE 4001.081-130.0 

To jeden z najczęściej wybieranych odkurzaczy piorących do tapicerki samochodowej. Prezentowany model dysponuje pojemnikami na czystą i brudną wodę o pojemności 4 litrów. Według producenta, odkurzacz jest w stanie usunąć 99% roztoczy z tapicerki, dlatego rodzice, którzy jeżdżą ze swoimi pociechami z pewnością to docenią. 

System czyszczenia ekstrakcyjnego polega na spryskaniu zabrudzonej powierzchni specjalnym środkiem, a następnie odessanie jej za pomocą szczotki. Po zastosowaniu odpowiedniego filtra odkurzacz może zbierać zanieczyszczenia na mokro oraz na sucho. W zestawie znajdują się dodatkowe nakładki, co również można uznać za duży plus!  

Numatic GVE370 

Ten poręczny i kompaktowy odkurzacz piorący do tapicerki samochodowej został zaprojektowany z myślą o wymagających użytkownikach. Obudowa została wykonana ze stali nierdzewnej, aluminium i specjalnego tworzywa Structofoam. Takie połączenie gwarantuje pełną odporność na uszkodzenia. Moc 1060W jest wystarczająca, aby poradzić sobie z czyszczeniem. 

Dwa węże do pracy na sucho i mokro świetnie spisują się podczas prania tapicerki. Takie połączenie praktycznie wyklucza możliwość występowania błota. W zestawie znajdziemy ogromną ilość akcesoriów do podłóg, dywanów, a także sprzątania na sucho. To świetny model, który ma wiele zastosowań!  

MPM Mod-22    

Zastanawiasz się jaki odkurzacz do prania tapicerki nie kosztuje majątku, a zapewnia doskonałe efekty? Odpowiedzią może być popularny MPM Mod-22. Zbiornik na wodę ma pojemność 10 litrów, natomiast na płyn piorący 4,5 litra. Oprócz akcesoriów w zestawie znajduje się odświeżający płyn, który można wykorzystać również do tapicerki. Filtr piankowy wraz z filtrem HEPA 13 zatrzymują wszelkie nieczystości. Intuicyjna obsługa, bogate wyposażenie i atrakcyjna cena to główne zalety tego modelu.  

Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.