Data modyfikacji:

Jakie maski ochronne wielorazowe są najlepsze?

Szukasz sposobu na zasłonięcie nosa i ust w przestrzeni publicznej? W takim razie ekologicznym i często skuteczniejszym rozwiązaniem będą maski ochronne wielorazowe, których nie musisz wyrzucać po kilku godzinach. Która z nich będzie najlepszym wyborem? Sprawdzamy!
maska wielorazowa

Czy maski ochronne są w ogóle konieczne?

Władze nałożyły na obywateli całego kraju obowiązek zasłaniania twarzy w przestrzeni publicznej. Jak się okazuje – dość słusznie, bo noszenie masek ochronnych wielorazowych lub jednorazowych może zmniejszyć ryzyko zakażenia. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy osoba chora na COVID-19 nie ma żadnych objawów i nawet nie zdaje sobie sprawy ze stanu swojego zdrowia.

Sama transmisja koronawirusa jest dość łatwa, ponieważ odbywa się drogą kropelkową. Wystarczy, że osoba chora kichnie, kaszlnie lub po prostu będzie z nami rozmawiać. W końcu podczas mówienia płyny ustrojowe niezauważenie wydostają się z ust i mogą utrzymywać się w powietrzu przez nawet 3 godziny! Na szczęście możesz w łatwy sposób ochronić się przed ewentualnym zakażeniem, nosząc prawidłowo odpowiednią maseczkę ochronną.

Bawełniane maski ochronne wielorazowe

Tanim i popularnym rozwiązaniem, na które decyduje się większość osób, są bawełniane maski ochronne. Wielorazowe akcesoria są nie tylko delikatne dla twarzy i miękkie, ale także mogą przybierać różnorodne formy. Dzięki temu szczególnie upodobali je sobie ludzie, którzy szukają sposobu na ochronę w stylowym wydaniu – noszą np. modne kolorowe maseczki streetwear.

Ale przecież nie chodzi o wygląd, a o skuteczność. Jak pod tym względem wypadają maski ochronne wielorazowe w bawełny? O ile są prawidłowo wykonane, o czym opowiemy więcej za chwilę, to mogą stać się dobrą barierą fizyczną dla szkodliwych czynników zewnętrznych, w tym także dla cząsteczek koronawirusa.

Wspomniane prawidłowe wykonanie polega na uszyciu maseczki z trzech warstw – wewnętrznej, środkowej i zewnętrznej. Pierwsza z nich ma za zadanie chłonąć wilgoć, dlatego musi powstać z materiału hydrofilowego, a druga pełnić funkcję filtra. Co istotne, środkowa część może być albo w formie tkaniny, albo specjalnej wkładki z polipropylenu. Dzięki temu skuteczność maski ochronnej będzie jeszcze większa. Ostatnia warstwa musi ograniczać przenikanie wilgoci, dlatego dobrym wyborem będzie połączenie bawełny z poliestrem.

Bawełniane maski ochronne wielorazowe możesz bez problemu prać w pralce, najlepiej w 60 stopniach. Równie świetnie sprawdzi się tzw. wyparzanie, czyli zamoczenie materiału w gorącej wodzie. Aby usunąć z niej wszystkie wirusy i bakterie, możesz żyć płynu lub mydła.

Medyczne maski antywirusowe wielokrotnego użytku

Drugą możliwością są maski antywirusowe wielokrotnego użytku, czyli medyczne półmaski, które w przeciwieństwie do swoich bawełnianych odpowiedników muszą być zgodne z normą europejską PN-EN 149. Dlaczego to właśnie one będą doskonałym wyborem? Sekretem ich skutecznego działania jest dodatek filtra oczyszczającego. Dzięki temu maski nie tylko chronią przed pyłami i aerozolami, ale także usuwają zanieczyszczenia.

Szukając masek antywirusowych wielokrotnego użytku, zwróć uwagę na oznaczenie. Na opakowaniu powinna znaleźć się litera R, która potwierdza, że wyrób medyczny nadaje się do noszenia przez dłuższy czas. Pamiętaj jednak, że w medycznych półmaskach należy wymieniać filtr, najlepiej co 28 dni.
Na rynku znajdziesz trzy typu masek antywirusowych wielokrotnego użytku. Który z nich będzie najlepszym wyborem? Zdecydowanie polecamy ci zakup produktów klasy FFP2 lub FFP3. Pierwsze z nich zapewniają średnią skuteczność ochrony, podczas gdy drugie mogą pochwalić się jeszcze lepszymi właściwościami filtracyjnymi i niską granicą przecieku wewnętrznego (5%).
Jesień i zima to sezon grypowy, dlatego jeśli masz możliwość zaszczepić się przeciwko grypie, koniecznie to zrób! Oczywiście szczepienia nie dają gwarancji, że nie zachorujesz, ponieważ szczepy wirusa grypy mają tendencję do mutacji. Mimo wszystko, warto korzystać ze wszystkich dostępnych metod ochrony zdrowia. Profilaktyka to podstawa w kontekście walki z pandemią.

Musisz zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie informacje dotyczące COVID-19 i samego koronawirusa dostępne w internecie są prawdziwe. Nie kieruj się zdaniem celebrytów czy influencerów, którzy wypowiadają się na temat noszenia maseczek ochronnych czy ryzyka zachorowania, chociaż nie mają żadnej wiedzy na ten temat. Trudno w to uwierzyć, ale aż 17% Polaków nie wierzy w pandemię właśnie przez szerzenie nieprawidłowych informacji przez przypadkowe osoby, które nie mają przygotowania medycznego.

Korzystaj tylko i wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Słuchaj lekarzy i naukowców, którzy mają odpowiednią wiedzę i wykształcenie, które pozwalają im na wypowiedzi na temat przyczyn, objawów, leczenia i zapobiegania chorobie.

I w końcu najważniejsze, zadbaj o swoje zdrowie psychiczne. Stres sprzyja obniżeniu odporności, a wówczas o zarażenie nietrudno. Zachowaj balans między pracą i odpoczynkiem. Pozwól sobie na leniwe wieczory z książką czy ulubionym serialem i nie staraj się odpędzić czarne myśli na temat pandemii. Będzie dobrze!