Data modyfikacji:

Maskotki dla niemowlaka: pluszowy przyjaciel dziecka

Dzieci uwielbiają maskotki. Zastanawiasz się, jaki pluszak stanie się pierwszym przyjacielem twojego dziecka? Wybór jest ogromny. Podpowiadamy, jaką maskotkę warto wybrać dla niemowlaka.
maskotka dla niemowlaka
Już niemowlę zakochuje się w maskotce. Jej atrybuty przede wszystkim działają na zmysł dotyku. Pluszaki są miękkie, w związku z czym kojąco działają na maluszka, który w ich obecności czuje się po prostu bezpiecznie. Typowe przytulanki spełniają przede wszystkim tę funkcję – dają dziecku poczucie bezpieczeństwa. Jednak nie tylko.

Producenci zabawek dołożyli starań, by maskotki dla niemowląt nie tylko łagodziły lęk, ale też rozwijały. Pluszowy przyjaciel stymuluje więc rozwój dziecka poprzez działanie na różne zmysły. Dodatkowo maskotki dla niemowląt mogą być funkcjonalne oraz, dzięki przemyślanemu wzornictwu, po prostu niesamowicie estetyczne.

Możesz również samemu zrobić taką maskotkę. Sprawdź, jak uszyć maskotkę dla maluszka.

Rodzaje maskotek dla niemowląt

Pośród maskotek dla niemowląt można wyróżnić kilka kategorii: Dodatkowe ciekawe właściwości maskotek to kontrastowa kolorystyka (w pierwszych tygodniach życia, dziecko widzi kontrasty, szczególnie zwraca uwagę na połączenia biel-czerń), tasiemka na smoczek, uchwyty pozwalające przymocować zabawkę na pręt, łóżeczko, szybę.

Na co zwrócić uwagę, kupując maskotkę dla niemowlęcia

Pluszak dla niemowlaka musi być wykonany z atestowanych materiałów. Sprawdź, czy maskotce nie doszyto niewielkich elementów. Każdy maluch zajmie się po pierwsze odrywaniem, a następnie włożeniem ich sobie do ust. To niebezpieczne. Unikaj tego typu zagrożeń, wybierając odpowiedni produkt.

My, dorośli, zazwyczaj nie lubimy odstających metek. Jednak wybierając maskotkę dla niemowlaka, skuś się na taką, która posiada sporą metkę. To dla wielu zaskakujące, ale właśnie metka często jest najchętniej użytkowanym elementem zabawki.

Obawiasz się, że przytulanka będzie zbierać kurz i roztocza? Pierz ją, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Zwróć uwagę, czy pozytywkę można łatwo wyjmować ze środka. Twój maluch ukochał zabawkę, z której nie da się usunąć elementu grającego? Wyczyść ją, używając parownicy lub innego urządzenia na parę.

Maskotki szumiące – jakie są ich zalety?

Maskotki szumiące są źródłem szumu: białego, różowego, czerwonego. Ma on imitować dźwięki, które niemowlę zna z życia płodowego.

Przyzwyczajone do określonych bodźców akustycznych szybciej zasypia, co poparte zostało badaniami przeprowadzanymi zarówno w domowych zaciszach, jak i poza nimi (wyniki testów dra Harvey’a Karpa). Szumy uspokajają i są niewątpliwie nieocenionym pomocnikiem przy usypianiu dziecka.

Najbardziej podobne do dźwięków znajomych niemowlęciu są te o niskich częstotliwościach. Bardziej uzasadnione jest więc wykorzystanie szumu różowego (przypomina szum morza) niż białego (podobnego do dźwięku ulewy).

Pamiętaj, że decydując się na maskotkę tego typu, dozuj dawkowanie jednego typu dźwięku. Wyłącz szum, gdy maluch zaśnie. Reguluj parametry głośności. Zwracaj uwagę na to, by twoje dziecko miało kontakt z dźwiękami różnego typu.

Przeczytaj koniecznie: Jak wybrać Szumisia?

Maskotki szeleszczące i grające – dlaczego warto je kupić?

Dzieci lubią dźwięki. Jeśli coś wydaje odgłos, „ożywa”. Zabawka staje się ciekawsza, daje pole do rozwoju wyobraźni. Maskotki dla niemowlaka „grają” lub wydają określone dźwięki, co związane jest z materiałem, z jakiego zostały wykonane.

Bardzo często producenci wszywają szeleszczące materiały pod miękkie, wierzchnie okrycie zabawki. Mogą to być uszy króliczka, może to być brzuszek misia. Niemowlę z upodobaniem będzie dotykać szeleszczących elementów.

Maskotka stanie się nie tylko przyjacielem, którego tuli się podczas snu, ale także tym, z którym wchodzi się w pierwsze interakcje.

Maskotka z pozytywką to opcja dla klasycznej kołysanki. Dzieci, słuchając jednostajnej melodii, zazwyczaj szybko i spokojnie zasypiają.

Maskotki aktywizujące

Tego typu maskotki mają doszytych wiele elementów, których celem jest wywołania zainteresowania i aktywizacja malucha. To krążki, frędzle, kółka, podłużne elementy (uszy zająca, ręce stworka, maski ośmiornicy), lusterka i inne zawieszki. Często elementem takim jest gumowy gryzak.

Części przykuwające uwagę mogą być wykonane z różnego rodzaju tworzyw. Im różnorodniej, tym ciekawiej. Spełniają podobną funkcję jak wspomniana wyżej metka – będąc bodźcem do zadawania pytań: „dlaczego?” i „w jakim celu”, stymulują rozwój maleństwa.

Maskotki dla niemowląt – element wystroju pokoju dziecięcego

Oprócz tego, że maskotki dla niemowlaków spełniają określone funkcje, są one po prostu ładne. To jeszcze nie etap, kiedy nasze dziecko dokonuje samodzielnych wyborów i zwraca uwagę na zabawki o intensywnych barwach.

Również daleko jeszcze do momentu, kiedy największą frajdę sprawi maluchowi pluszak przypominający postać z ulubionej bajki.

Maskotki dla niemowląt zazwyczaj wykonane są z miękkich materiałów o pastelowych kolorach. To blady róż, błękit, szarości. Rysy twarzy nie przykuwają wzroku. Nie znajdziesz tu ogromnych błyszczących oczu, a raczej ich wyszywany zarys.

Często maskotki dla niemowląt wyglądają jakby spały. Na zasadzie współdzielenia potrzeb, maluszek chętnie zasypia razem ze swoją przytulanką.

Estetycznie wykonane maskotki są więc także ozdobą dziecięcego pokoju. Jeśli urządzałaś go w odpowiedniej kolorystyce, wybierz zabawki, które ładnie skomponują się z kolorystyką i charakterem wnętrza.
Autorka: Barbara Szega