Producenci zabawek dołożyli starań, by maskotki dla niemowląt nie tylko łagodziły lęk, ale też rozwijały. Pluszowy przyjaciel stymuluje więc rozwój dziecka poprzez działanie na różne zmysły. Dodatkowo maskotki dla niemowląt mogą być funkcjonalne oraz, dzięki przemyślanemu wzornictwu, po prostu niesamowicie estetyczne.
My, dorośli, zazwyczaj nie lubimy odstających metek. Jednak wybierając maskotkę dla niemowlaka, skuś się na taką, która posiada sporą metkę. To dla wielu zaskakujące, ale właśnie metka często jest najchętniej użytkowanym elementem zabawki.
Obawiasz się, że przytulanka będzie zbierać kurz i roztocza? Pierz ją, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Zwróć uwagę, czy pozytywkę można łatwo wyjmować ze środka. Twój maluch ukochał zabawkę, z której nie da się usunąć elementu grającego? Wyczyść ją, używając parownicy lub innego urządzenia na parę.
Najbardziej podobne do dźwięków znajomych niemowlęciu są te o niskich częstotliwościach. Bardziej uzasadnione jest więc wykorzystanie szumu różowego (przypomina szum morza) niż białego (podobnego do dźwięku ulewy).
Pamiętaj, że decydując się na maskotkę tego typu, dozuj dawkowanie jednego typu dźwięku. Wyłącz szum, gdy maluch zaśnie. Reguluj parametry głośności. Zwracaj uwagę na to, by twoje dziecko miało kontakt z dźwiękami różnego typu.
Bardzo często producenci wszywają szeleszczące materiały pod miękkie, wierzchnie okrycie zabawki. Mogą to być uszy króliczka, może to być brzuszek misia. Niemowlę z upodobaniem będzie dotykać szeleszczących elementów.
Maskotka stanie się nie tylko przyjacielem, którego tuli się podczas snu, ale także tym, z którym wchodzi się w pierwsze interakcje.
Części przykuwające uwagę mogą być wykonane z różnego rodzaju tworzyw. Im różnorodniej, tym ciekawiej. Spełniają podobną funkcję jak wspomniana wyżej metka – będąc bodźcem do zadawania pytań: „dlaczego?” i „w jakim celu”, stymulują rozwój maleństwa.
Maskotki dla niemowląt zazwyczaj wykonane są z miękkich materiałów o pastelowych kolorach. To blady róż, błękit, szarości. Rysy twarzy nie przykuwają wzroku. Nie znajdziesz tu ogromnych błyszczących oczu, a raczej ich wyszywany zarys.
Często maskotki dla niemowląt wyglądają jakby spały. Na zasadzie współdzielenia potrzeb, maluszek chętnie zasypia razem ze swoją przytulanką.