Data modyfikacji:

Test ekspresu automatycznego Melitta Barista TS Smart 

Melitta Barista TS Smart to inteligentny ekspres automatyczny, który jest w stanie przygotować pyszną kawę przy użyciu... smartfona. Sprawdziliśmy, jak urządzenie spisuje się w codziennym użytkowaniu, a także jakie możliwości oferuje.

Wygląd i jakość wykonania 

Ekspres Melitta Barista TS Smart jest przygotowany dla osób, które cenią sobie smak dobrej kawy, ale jednocześnie szukają urządzenia, które pozwoli im na przygotowywanie ulubionego napoju w mgnieniu oka. Ekspres automatyczny dysponuje kolorowym wyświetlaczem TFT. Dodatkowo, na przednim panelu umieszczono dotykowe przyciski, umożliwiające wybranie ulubionej kawy. W ten sposób można bardzo szybko przygotować napój bez konieczności korzystania z aplikacji, o której nieco więcej opowiem w dalszej części testu. Warto wspomnieć, że przyciski funkcyjne są w pełni konfigurowalne, dlatego do poszczególnych ikonek możesz przypisać ulubione rodzaje kaw. 

Regulowany dozownik z podświetleniem LED ma wbudowane dysze do kawy, mleka oraz wody. Podczas przygotowywania napoju nie ma konieczności przestawiania kubka. Wszystko odbywa się w jednym miejscu, a regulacja wysokości umożliwi umieszczenie małej szklanki do espresso, jak i nieco większej do latte macchiato. Maksymalna wysokość wynosi 140 mm.  Do zestawu dołączony jest termos na mleko, który ma pojemność 500 ml. Pojemnik na wodę w ekspresie dysponuje pojemnością 1,8 litra, co pozwoli na przygotowanie przynajmniej kilku kaw bez konieczności ponownego napełniania. 

Stal nierdzewna w połączeniu z ciemnymi elementami ekspresu sprawiają, że urządzenie wygląda bardzo elegancko. Melitta Barista TS Smart nie należy również do ogromnych ekspresów do kawy, które swoim rozmiarem potrafią przytłoczyć całe pomieszczenie. Wymiary 37,2 x 25,9 x 46,7 cm można uznać za przyzwoite. Ekspres bez problemu znajdzie swoje miejsce nawet w bardzo małej kuchni! 

Melitta Barista TS Smart specyfikacja: 

 • regulowana wysokość dozownika do 140 mm 
 • 5 stopni regulacji mielenia 
 • osobny pojemnik na kawę mieloną
 • dwukomorowy pojemnik na kawę z automatycznym wyborem ziaren
 • programowana moc kawy w 5 stopniach
 • sterowanie dotykowe 
 • 8 profili „Moja kawa” 
 • 21 fabrycznie zaprogramowanych kaw 
 • automatyczny program czyszczenia i odkamieniania 
 • czyszczenie parą układu mleka 
 • wyjmowana jednostka zaparzania
 • pojemność 1,8l 
 • przycisk 0 Wat 
 • moc 1450W 
 • waga: 10,4 kg 
 • wymiary: 37,2 x 25,9 x 46,7 cm 

Możliwości automatycznego ekspresu do kawy robią wrażenie! 

Niepozorny wygląd ekspresu automatycznego może zmylić, jednak producentowi udało się zastosować kilka świetnych technologii, które czynią ten model jednym z ciekawszych na rynku. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o młynku do kawy, dysponującym 5-stopniową regulacją.

Funkcja „Bean to Cup“ zapewnia, że tylko wymagana ilość ziaren jest świeżo mielona i natychmiast zużywana. Mielenie do opróżnienia zapewnia, że młynek mieli aż do całkowitego opróżnienia, dzięki czemu pozostałości kawy nie mają wpływu na smak następnej kawy. Pokrywa Aromasafe® zapewnia szczelne zamknięcie, dzięki czemu ziarna kawy zachowują swój smak przez długi czas.

Młynek działa praktycznie bezszelestnie, co zostało potwierdzone certyfikatem Quiet Mark. Uruchamiając ekspres o poranku nie musisz obawiać się, że obudzisz domowników hałasem mielonych ziaren.  


Italian Preparation Process – włoski proces przygotowania


Prawdziwi kawosze znajdą tutaj dla siebie wiele przepisów. Klasyczne espresso, cappuccino czy latte macchiato to tylko namiastka możliwości Barista TS Smart. W sumie mamy do dyspozycji 21 różnych przepisów!

Kawa? Mleko? Spienione mleko? Jaka była właściwa kolejność? Dobrze, jeżeli znasz oryginalne włoskie przepisy. Sprytny włoski proces przygotowania gwarantuje, że składniki dodawane są w odpowiedniej kolejności. W końcu, kto jest w stanie zapamiętać, że do latte macchiato espresso dodaje się po mleku i spienionym mleku? Nawiasem mówiąc, w przypadku cappuccino jest dokładnie odwrotnie…

Funkcja Double Cup Mode umożliwia zrobienie dwóch filiżanek dowolnej czarnej lub mlecznej kawy. To duże udogodnienie!
Górna pokrywa ekspresu zawiera dwa osobne pojemniki na ziarna. Automatyczny wybór ziaren kawy wskaże odpowiednie ziarna. Dzięki aktywnemu monitorowaniu ilości ziaren młynek nie będzie mielił „na pusto”, a kawa nigdy nie będzie zbyt słaba. Ekspres poinformuje cię, gdy trzeba będzie uzupełnić pojemnik.

Możesz też sam wybrać pojemnik na kawę. Do wskazania poszczególnej komory można wykorzystać dedykowany przycisk lub wejść w ustawienia podczas przygotowywania kawy za pomocą aplikacji.

Ulubioną kawę zrobisz przy użyciu swojego smartfona! 

Melitta Barista TS Smart jest świetnym ekspresem, ale na tle konkurentów zdecydowanie wyróżnia go wbudowany moduł Bluetooth, otwierający przed użytkownikiem zupełnie nowe możliwości. Producent przygotował dedykowaną aplikację na smartfony Melitta Connect. Połączenie z ekspresem zajmuje dosłownie kilka chwil. Wystarczy raz skonfigurować urządzenia, a ekspres za każdym razem będzie automatycznie powiązany z Twoim smartfonem. Aplikacja zawiera sekcję „Moja Kawa”, gdzie możemy zmienić ustawienia przycisków produktowych. W sumie do ustawienia jest 8 różnych profili, dlatego każdy z domowników dopasuje ekspres do własnych upodobań. 

W sekcji przepisy znajdziemy 21 rodzajów kaw, a także opcje przygotowania spienionego mleka, gorącego mleka, a także gorącej wody. Świetnie sprawdza się zakładka Freestyle. W tym miejscu możemy stworzyć swój własny przepis dodając składniki według własnego uznania. Producent pozwala na zapisanie przepisu, a nawet dodanie do niego własnego zdjęcia. Tym samym baza dostępnych kaw będzie znacznie szersza! 

Każdy przepis został dopracowany przez producenta, ale nie oznacza to, że gotowych propozycji nie można modyfikować. Klikając na ikonę koła zębatego otrzymujemy dostęp do dodatkowych funkcji. Znajdziesz tam możliwość ustawienia intensywności kawy, regulację temperatury kawy, a także możliwość wybrania pierwszego lub drugiego pojemnika z kawą. Ponadto aplikacja pozwala na zmianę objętości kawy, jak i mleka. Połączenie Bluetooth jest bardzo stabilne, dlatego kawę przygotujesz nawet z drugiego pomieszczenia. Sama aplikacja na telefon podczas testów nie sprawiała żadnych problemów, za co należy jej się dodatkowy plus! 

Melitta Barista TS Smart w codziennym użytkowaniu 

Melitta Barista TS Smart rzeczywiście jest inteligentnym ekspresem do kawy. Producent zaprojektował ten model tak, aby przygotowanie kawy zajęło jak najmniej czasu. Moc 1450W sprawia, że urządzenie nagrzewa się niezwykle szybko i do pracy jest gotowe po zaledwie kilkudziesięciu sekundach. Panel sterowania jest bardzo prosty w obsłudze. Bez konieczności uruchamiania aplikacji mogłem wybrać intensywność kawy, czy rodzaj ziaren. Sama aplikacja to bardzo wygodny sposób na przygotowywanie ulubionych napojów, ale również eksperymentowanie z nowymi przepisami! 

Funkcje automatyczne sprawdzają się świetnie nie tylko podczas parzenia kawy, ale również utrzymywania ekspresu w idealnej czystości. Technologia Easy Steam Cleaning pozwala w łatwy sposób wyczyścić wszystkie elementy mające kontakt z mlekiem, każdorazowo po przygotowaniu mlecznej kawy, wykorzystując gorącą wodę i parę wodną. Rurka od pojemnika na mleko jest podłączana w specjalne miejsce znajdujące się w tacce ociekowej. Pojemnik na skropliny wraz z pojemnikiem na pozostałości po przygotowanej kawie wyjmuje się z dużą łatwością. 

W czyszczeniu ekspresu automatycznego pomocna okazuje się aplikacja Melitta Connect. W zakładce „Konserwacja i utrzymanie” znajdziemy instrukcje, które krok po kroku pozwolą na czyszczenie systemu kawowego, mlecznego, czyszczenie spieniacza, odkamienianie, czy wymianę filtra do wody. Melitta Barista TS Smart dodatkowo ma wyjmowany blok zaparzania, który należy regularnie czyścić. Wystarczy poświęcić kilka chwil, aby zachować urządzenie w nienagannym stanie. 

Czy Melitta Barista TS Smart spełni oczekiwania wymagających kawoszy?

Muszę przyznać, że ekspres automatyczny Melitta Barista TS Smart zrobił na mnie ogromne wrażenie. Producent zadbał o najdrobniejsze szczegóły, dzięki czemu urządzenie jest ładne, ale również niezwykle funkcjonalne. Wbudowany moduł Bluetooth nie jest tylko dodatkowym bajerem, ale aplikacja na telefon rzeczywiście rozszerza możliwości urządzenia. 

Przepisy na 21 kaw są świetne i nie mam wątpliwości, że przypadną do gustu prawdziwym kawoszom. System spieniania mleka, możliwość przygotowania dwóch filiżanek kawy i w końcu ultracichy młynek tworzą perfekcyjną całość. 

Jeżeli szukasz solidnego ekspresu do kawy, a jednocześnie chcesz ułatwić sobie przygotowanie małej czarnej, to nie wahaj się! Melitta Barista TS Smart to kompletny ekspres, który jak na swoje możliwości jest dostępny w całkiem niezłej cenie.

Zdjęcia i tekst: Bartłomiej Mazurek