Data publikacji:

Jaki mikrofon do aparatu wybrać?

Aparaty fotograficzne nie służą wyłącznie do robienia zdjęć, bowiem równie dobrze możemy rejestrować przy ich pomocy materiały wideo. Dzięki komponentom optycznym w modelach bezusterkowych lub kompaktowych lustrzankach urządzenia te z powodzeniem wykorzystywane są również do kręcenia wysokiej klasy amatorskich lub profesjonalnych filmów. W takim przypadku niezwykle ważnym akcesorium będzie podłączenie zewnętrznego mikrofonu, pozwalającego na rejestrację czystego dźwięku. Jaki jednak mikrofon do aparatu będzie najlepszy?
mikrofon do aparatu

Po co kupować mikrofon do aparatu?

Solidnych mikrofonów do aparatów poszukują nie tylko profesjonaliści używający urządzenia do kręcenia filmów, reportaży lub wywiadów, ale również osoby marzące o karierze w sieci. Zestaw mikrofon plus aparat pozwala bowiem stworzyć świetnie wyglądające i brzmiące streamy, w serwisach takich jak YouTube, TikTok bądź Twitch, a także videoblogi, teledyski, a nawet podcasty. Przeczytaj, jak wybrać kamerę do nagrywania na YT.
Jeżeli zależy nam na bardzo dobrej jakość obrazu i dźwięku, komplet obu urządzeń sprawdzi się też podczas organizacji telekonferencji i wykładów lub nauczania na odległość, przewyższając pod tym względem popularne kamerki internetowe wbudowane w laptopy lub występujące w formie urządzeń podłączanych do komputera.

Typy mikrofonów do aparatu – różnice i przeznaczenie

Do aparatu fotograficznego możemy podłączyć praktycznie wszystkie modele mikrofonów dostępnych na rynku. Oczywiście wszystko zależy tutaj od wspieranych przez sprzęt metod komunikacji (np. Bluetooth) i posiadanych portów wejściowych.
Urządzenia bezprzewodowe będą z reguły droższe i choć są bardzo wygodnym rozwiązaniem, zwiększamy ryzyko wystąpienia kłopotów podczas nagrywania, np. gdy nie zauważymy, że rozładuje się ich bateria, materiał pozostanie bez dźwięku. Bardzo często bezprzewodowe mikrofony są połączone z nadajnikiem wysyłającym niezależny sygnał do odbiornika podłączonego do aparatu. Pozwala to uniknąć kłopotów z parowaniem Bluetooth. Mikrofony przewodowe są bardziej niezawodne i tańsze, przez co lepiej sprawdzą się w rękach początkujących filmowców lub vlogerów.
Mikrofony podłączane do aparatu mogą być przeznaczone do ustawienia na stole lub biurku, co przydaje się np. w podcastach lub vlogach. Spotkamy się też z modelami trzymanymi w ręku przez użytkownika (typowe urządzenia estradowe lub reporterskie) albo przyczepianymi do ubrania (mikrofon krawatowy). Najpopularniejsze będą jednak modele, które montujemy bezpośrednio do aparatu fotograficznego, czyli tzw. mikrofony nakamerowe.
Mikrofony dzielimy na dwie podstawowe kategorie wynikające z ich konstrukcji oraz technologii nagrywania dźwięku.

Mikrofony dynamiczne do aparatu

Modele dynamiczne to tańszy typ mikrofonów, który charakteryzuje się nieskomplikowaną budową oraz niewielkimi rozmiarami. Zazwyczaj przypinane są do ubrania za pomocą klipsów lub zatrzasków. Do aparatu muszą być więc podłączone długim kablem.
Ich wadą jest co najwyżej zadowalająca jakość rejestrowanego dźwięku oraz jego zasięg. Świetnie sprawdzają się jednak, gdy nagrywamy się przed obiektywem w statycznej pozycji i nie chcemy mieć zajętych dłoni. Są bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy nagrać głos jednej osoby.

Mikrofony pojemnościowe do aparatu

Mikrofony pojemnościowe to rodzina urządzeń najczęściej wybierana przez właścicieli aparatów fotograficznych. W tej klasie sprzętu znajdziemy profesjonalne urządzenia nagraniowe, których używa się w studiach telewizyjnych, na planach filmowych albo w klipach znanych vlogerów, dziennikarzy, streamerów czy muzyków.
jaki mikrofon do aparatu
Urządzenia pojemnościowe wyróżniają znacznie lepsze parametry techniczne niż w przypadku modeli dynamicznych. Korzystając z nich, możemy liczyć na większą czułość, a także szersze pasma przenoszenia, co przekłada się na jakość rejestrowanego materiału. Wadą wynikającą z tych cech jest to, że bardzo łatwo wychwytują niepożądane dźwięki, np. wiatru.
Dlatego używane na zewnątrz wymagają odpowiedniego ekranowania zmniejszającego powstawanie szumów. Są to charakterystyczne gąbkowe lub futrzane ochraniacze. Minusem konstrukcji jest też ich wielkość – nawet kompaktowe modele będą dość duże, co odczują użytkownicy modeli montowanych bezpośrednio do aparatu. Z tego też powodu często przyczepia się je do specjalne regulowanych wysięgników lub statywów.

Mikrofon do aparatu – na co warto zwracać uwagę?

Czułość – parametr ten wyrażany jest w decybelach (dB), im jest on niższym, tym z bardziej czułym mikrofonem mamy do czynienia. Urządzeń o najwyższej czułości używa się w pomieszczeniach posiadających odpowiednią izolację dźwiękową, np. w studiach nagraniowych. Zbyt wrażliwy sprzęt przyprawi więc o ból głowy osoby nagrywające vlogi z wakacji.
Kierunkowość – parametr często wyrażany w stopniach (maks. 360 stopni), wskazuje na to, z jak wielu kierunków mikrofon może odbierać i rejestrować dźwięki. Wyróżniamy urządzenia jednokierunkowe (jedno źródło dźwięku), dwukierunkowe oraz dookolne, które odbierają dźwięki z każdej strony urządzenia.
Jakość wykonania i odporność – niezwykle ważny aspekt każdego mikrofonu. Solidnie wykonany sprzęt posłuży bez problemu przez długie lata i nie zawiedzie nawet w trudnych warunkach. Przewagę pod tym względem mają zawsze droższe modele markowych producentów. Jeżeli planujemy nagrywać dźwięk na zewnątrz, warto się upewnić, w jakim stopniu mikrofon jest odporny na kurz, wstrząsy, a także wilgoć i wodę.

Polecane modele mikrofonów do aparatu

Boya BY-MM1

Mikrofon pojemnościowy zaprojektowany z myślą o aparatach, kamerach oraz urządzeniach mobilnych. Jest to urządzenie przewodowe o niewielkich rozmiarach i nie wymaga zewnętrznego źródła zasilania. Bez problemu zamontujemy go do korpusu naszego urządzenia. W zestawie znajduje się osłona przeciwwietrzna.

Rode VideoMic GO

Kierunkowy mikrofon pojemnościowy marki Rode, a więc uznanej firmy specjalizującej się w sprzęcie audio. Model charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami oraz łatwością obsługi i montażu. Jest on zintegrowany z solidnym uchwytem wykonanym z tworzywa i przykręcanym do korpusu aparatu. Według producenta jego konstrukcja poprawia jakość nagrań i zapobiega powstawaniu zakłóceń na skutek wstrząsów.
Kolejna propozycja marki Rode. Mamy tutaj do czynienia z przewodowym i kompaktowym mikrofonem krawatowym o konstrukcji pojemnościowej i dookólnym odbiorze. W zestawie znajdziemy klips do przyczepiania urządzenia, a także dodatkową osłonę przeciwwietrzną. Z aparatem łączymy go za pomocą standardowego kabla z wtyczką mini jack 3,5 mm.
Zdjęcie: Envato Elements