Data publikacji:

Mocne kosiarki spalinowe – jaki są mocne kosiarki spalinowe?

Mocne kosiarki spalinowe to podstawa w przypadku, kiedy mamy do koszenia duży lub trudny teren. Gęsta trawa, cienkie gałązki czy częste koszenie to wbrew pozorom duże wyzwanie dla większości kosiarek. Poszukiwaniem urządzeń, które będą cechowały się odpowiednią mocą, wagą, napędem czy wystarczającą szerokością koszenia, można się zmęczyć, ponieważ wybór dostępnych na rynku maszyn jest ogromny. Jak znaleźć mocne kosiarki spalinowe do trawy? Na co zwracać uwagę przy ich zakupie? Właśnie tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu!

Kosiarki spalinowe mocne, czyli jakie?

Ranking kosiarek spalinowych często uwzględnia parametr, jakim jest moc. Mocne kosiarki spalinowe do trawy wyposażone mogą być w silniki dwusuwowe lub czterosuwowe. Te pierwsze cechują się niższą wagą oraz ceną, dużą mocą i brakiem potrzeby wymieniania oleju, co czyni je nieco bardziej pożądanymi w przypadku poszukiwań mocnych kosiarek spalinowych. Te drugie natomiast są bardziej ekologiczne i łatwe w obsłudze, ale co jakiś czas wymagają wymiany oleju.
Jakie mogą być przykładowe parametry mocnych kosiarek spalinowych? Nominalna moc startowa takiej kosiarki może wynosić przykładowo 2,8 kW/3,2 KM, natomiast maksymalna 8 KM. Zadowalająca pojemność silnika plasować się będzie na granicy 170 cm3, natomiast prędkość obrotowa – 2800 obr./min. Na końcu przyjrzymy się modelom polecanych mocnych kosiarek spalinowych.

Kosiarki spalinowe z napędem mocne – pożądane parametry

W przypadku dużego terenu do koszenia, na którym nie trzeba manewrować, warto wybrać duże kosiarki, z szerokością koszenia powyżej 50 cm. Jeśli jednak istnieje konieczność omijania rabatek lub drzew, pomimo dużego terenu do koszenia, lepiej będzie wybrać te, które mają szerokość koszenia około 40 cm. Napęd jest zawsze potrzebny, szczególnie jeśli:
  • nie lubimy kosić trawy, a czynność wydaje się być męcząca,
  • kosimy duże tereny lub często posługujemy się kosiarką,
  • kosiarka ma duży zakres mocy,
  • waga urządzenia wynosi około 30 kg i więcej.

Regulacja wysokości i funkcje kosiarki

Wśród pożądanych parametrów każdej kosiarki będzie automatyczna regulacja wysokości koszenia, żeby nie trzeba było ustawiać wszystkich kółek osobno. Istotna jest także obecność funkcji mulczowania, czyli rozdrabniania trawy, lub kosza na trawę o możliwie jak największej pojemności.
Pojemniki na trawę nie sprawdzają się jedynie w sytuacjach, gdy rzadko kosimy duży teren. Wówczas szybko dochodziłoby do ich zapychania. Mulczowanie jest odpowiednim wyborem, tylko jeśli trawa koszona jest dość często. Jeśli zatem do koszenia mamy wymagający teren, być może warto zdecydować się po prostu na boczny lub tylny wyrzut trawy. Jakie kosiarki sprawdzą się w przypadku trudnego terenu? Które z kosiarek dostępnych na rynku można nazwać mocnymi?

Ranking mocnych kosiarek spalinowych

Honda HRG 466

Jej szerokość robocza wynosi 46 cm. Jest wyposażona w kosz na trawę, co znacząco uprzyjemnia korzystanie z niej – ma on pojemność do 55 l. Wymaga rozruchu ręcznego, a jej waga wynosi 32 kg. Wyposażona jest w silnik GCV160A o mocy 2,7 kW. Ma sześciostopniową regulację trybów koszenia, co jest wyjątkowo szerokim zakresem w przypadku mocnych kosiarek spalinowych. Jej żywotność jest oceniana przez użytkowników bardzo dobrze. Dodatkowo ceniona jest za system blokujący ostrza w razie zagrożenia bezpieczeństwa. Jedynym jej minusem jest dosyć wysoka cena.

Stihl RM 248T

To faworytka w kategorii „mocne kosiarki spalinowe z napędem”. Waży 27 kg, jest wyposażona w kosz na trawę o pojemności 55 l. Jej szerokość koszenia wynosi 46 cm, a więc całkiem sporo. Napęd w kosiarce jest bardzo ceniony przez użytkowników, których męczy pchanie kosiarki na dużych terenach. Warto jednak pamiętać, że jest to czynnik, który zazwyczaj wpływa na cenę kosiarki w sposób dosyć znaczący.
Kosiarka jest kompaktowa i wygodna w przechowywaniu. Dużą zaletą jest składany uchwyt, który jeszcze bardziej ułatwia jej składowanie i transport. Urządzenie posiada metalową obudowę w dobrze widocznym kolorze. Ma regulację wysokości koszenia trawy w 7 różnych stopniach. Cechuje ją także dosyć mocny silnik. Jest idealnym kompromisem pomiędzy bardzo szeroką kosiarką a precyzyjnym, niewielkim urządzeniem.

Faworyt MP46 S PRO

Charakteryzuje ją pojemność silnika na poziomie 144,3 cm3, moc 2,6 kW i 46-centymetrowa szerokość koszenia. Ma stosunkowo niskie spalanie, a użytkowników urzeka przede wszystkim wygodą korzystania. Ma funkcje wyrzutu bocznego i mulczowania, co sprawia, że będzie sprawdzać się w różnych warunkach. Może również zbierać skoszoną trawę do kosza o pojemności 65 l – jego dużą zaletą jest wskaźnik poziomu napełnienia.
Jest wyposażona w centralną regulację wysokości, co sprawia, że nie trzeba regulować każdego z kółeczek z osobna, co znacząco przyspiesza i ułatwia pracę z kosiarką. Jest wyposażona w napęd oraz duże koła, które ułatwiają poruszanie się po trudnym terenie. Ma wygodny system mycia obudowy, ale wymaga regularnej wymiany oleju.

Hecht 5534 SWE

Ma opcje wyrzutu bocznego i tylnego, mulczowania i zbierania trawy do kosza, którego pojemność wynosi 60 l. Jej szerokość koszenia wynosi 51 cm. Waży dość dużo, ponieważ nieco ponad 42 kg, jednak ma dodatkowy napęd. Wysoką wagę rekompensuje jej moc. Pojemność silnika tej kosiarki to 173 cm3, natomiast moc – 4,9 KM. Umożliwia skoszenie nawet 1600 m2 trawnika. Kosić można w zakresie wysokości od 25 do 75 mm. Uchwyt kosiarki jest regulowany, ergonomiczny, powleczony gąbką i składany, co ułatwia jej przechowywanie. Dużą zaletą tej kosiarki jest elektryczny starter (którego brakuje większości urządzeń dostępnych na rynku) oraz prędkość napędu na poziomie pomiędzy 3 a 4,5 km/h.
Autor: Karolina Grad