Data publikacji:

Jaki mocny odkurzacz samochodowy wybrać?

Mocny odkurzacz samochodowy umożliwi utrzymanie wnętrza samochodu w nienagannej czystości. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze. Poza mocą omawiamy takie parametry jak sposob zasilania czy zastosowane filtry. Na samym końcu mamy dla was ranking mocnych odkurzaczy samochodowych.
mocny odkurzacz samochodowy

Czy odkurzacz samochodowy to dobra alternatywa dla standardowego odkurzacza?  

Jaki odkurzacz samochodowy wybrać? Czy warto postawić na dedykowane modele? Odkurzacze samochodowe to kompaktowe urządzenia, które mają pomóc w utrzymaniu wnętrza w odpowiedniej czystości. Jednak przyjęło się, że tego typu urządzenia nie są wystarczająco mocne, aby poradzić sobie z mocniejszymi zabrudzeniami. Tutaj teoretycznie lepiej powinien spisać się standardowy odkurzacz.
Jednak takie rozwiązanie ma kilka istotnych wad. Przede wszystkim do podłączenia zwykłego odkurzacza będziemy potrzebować dostępu do gniazdka elektrycznego. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego lepiej pomyśleć o urządzeniu, które jest dedykowane do sprzątania samochodu.  
Jego zaletą jest nie tylko możliwość zasilania z gniazdka elektrycznego, ale również kompaktowe rozmiary. Taki sprzęt możesz mieć zawsze pod ręką w bagażniku. W dowolnym momencie możesz z niego skorzystać. Regularne czyszczenie wnętrza pozwoli zachować je w idealnym stanie. Odkurzacze samochodowe nie są drogie, dlatego każdy kierowca powinien mieć takie urządzenie.  

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza samochodowego?  

Podczas wyboru odkurzacza samochodowego trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jego moc. Zwykle silniki są w stanie generować moc około 50-70 W, co jest wynikiem naprawdę przyzwoitym.
Wyższa moc urządzenia sprawdza się w momencie, gdy chcemy doczyścić sierść psa czy silniejsze zabrudzenia. W niektórych modelach możemy znaleźć informacje o ciśnieniu roboczym. Im wyższe, tym skuteczniejsze jest pozbywanie się nieczystości. W dobrych odkurzaczach samochodowych ta wartość wynosi aż 5000 Pa!
Ważnym elementem odkurzacza do samochodu jest filtr. Najlepiej sprawdzają się filtry HEPA, które są w stanie skutecznie zatrzymać wszelkiego rodzaju alergeny i mikrocząsteczki. Dobre parametry pozwolą pozbyć się kurzu i piasku.  
Kolejnym elementem, który trzeba wziąć pod uwagę podczas zakupu jest sposób zasilania. Najtańsze odkurzacze są zasilane bezpośrednio z gniazda zasilania i oferują przewód o długości około 3-5 metrów. Minusem takiego rozwiązania jest plątający się po samochodzie kabel. Podczas sprzątania łatwo go uszkodzić lub przerwać.  
Pod tym względem zdecydowanie lepiej wypadają odkurzacze zasilane akumulatorowo. Czas pracy wynosi około 20 minut, ale w takim czasie bez problemu pozbędziesz się zabrudzeń. W razie potrzeby możemy podłączyć przewód z ładowarki samochodowej, aby wznowić pracę lub po prostu dostarczyć niezbędną energię.  
Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na pewno na akcesoria, które są dołączane do zestawu. Szczególnie przydatne są specjalne końcówki umożliwiające sprzątanie w trudno dostępnych miejscach. Takich zakamarków w samochodzie jest naprawdę dużo, więc z takim akcesorium będziesz w stanie sprzątać jeszcze szybciej.  
Na koniec spójrz na pojemność worka/pojemnika w odkurzaczu. Im większy, tym więcej nieczystości będziesz w stanie zebrać podczas jednego cyklu odkurzania. Standardowe pojemniki mają wielkość od 0,1 l do 1 litra. 

Polecane mocne odkurzacze samochodowe  

Black&Decker ADV 1200 

To jeden z najpopularniejszych odkurzaczy samochodowych, który zebrał ogromną ilość pozytywnych opinii. Urządzenie jest podłączane do gniazda zasilania i ma 5-metrowy przewód. System podwójnej filtracji pozwala zachować dobre parametry odkurzania, natomiast funkcja Cyclonic jest w stanie oddzielić kurz i drobiny, które osadzają się na filtrze. W ten sposób odkurzacz ma taką samą siłę ssania.
W zestawie znajdziemy elastyczną rurę oraz końcówkę szczotkową do odkurzania w trudno dostępnych miejscach. Stosunek jakości do ceny został dobrze zachowany, dlatego warto wziąć ten model pod uwagę podczas zakupów.

Makita DCL182ZB  

Odkurzacz samochodowy marki Makita nie należy do najmniejszych, ale za to swoimi właściwościami doprowadzi auto do idealnego stanu w mgnieniu oka. Dwa tryby siły zasysania pozwalają dostosować moc do rodzaju zabrudzeń.
Odkurzacz obsługuje akumulatory 1,5/ 2,0/ 3,0/ 4,0/ 5,0 oraz 6 Ah, dlatego jest w stanie pracować bezprzewodowo. Małym minusem jest brak w zestawie ładowarki, ale jej dokupienie nie powinno stanowić problemu. Ten model jest niezwykle skuteczny, dlatego musiał znaleźć się w naszym zestawieniu.  

Hoover SJ4000DWB  

Hoover SJI4000DWB będzie dobry dla osób, które korzystają z odkurzacza raczej okazjonalnie. Moc 40W do zbierania mniejszych zabrudzeń będzie wystarczająca. Urządzenie wyposażono w zbiornik na kurz o pojemności 0,3 litra. Warto dodać, że ten model jest zasilany przewodowo do gniazda zapalniczki.  

Baseus A7  

To niezwykle interesujący odkurzacz, który charakteryzuje się siłą ssania na poziomie 6000 Pa. Podwójny system filtracji HEPA bardzo dobrze zatrzymuje zabrudzenia, natomiast silnik generuje 68 000 obr./min, co gwarantuje doskonałą efektywność pracy. Szczotka 2w1 sprawdza się nie tylko do odkurzania samochodu, ale również rozmaitych zakamarków w domu. Jeśli szukasz naprawdę solidnego urządzenia, to Baseus A7 cię nie zawiedzie.  

70mai Midrive PV01  

Podręczny odkurzacz samochodowy jest zasilany akumulatorowo i na jednym ładowaniu wytrzymuje nawet 24 minuty. Ergonomiczna konstrukcja sprawia, że sprzątanie jest czystą przyjemnością. W zestawie znajdziemy dwie końcówki oraz przewód do ładowania urządzenia. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.