Data publikacji:

Modne znicze 2024

Zapalanie zniczy zmarłym to tradycja wywodząca się z pogańskich obrzędów, które miały na celu odstraszyć złe duchy i pozwolić ogrzać się duszom. Dziś jest to symbol pamięci o zmarłym, stawiany na nagrobku podczas odwiedzin na cmentarzu. Jakie znicze wybrać przed dniem Wszystkich Świętych 2024?
modne znicze 2019

Modne znicze w 2024

Choć w przypadku zniczy trudno mówić o modzie, nie da się nie zauważyć, że każdego roku można spotkać na cmentarzach ciekawe nowości. Pocieszeniem jest fakt, że odchodzi się już od tandetnych i trącących kiczem zniczy, a ich miejsce zajmują dużo subtelniejsze i eleganckie modele.

Do gry powracają także popularne niegdyś znicze gliniane, które jakiś czas temu zniknęły przez to, że wydzielały dużą ilość dymu.

Hitem roku 2024 mogą być znicze gładkie, pozbawione typowych ozdób w postaci serc, krzyży czy motywów kwiatowych. Minimalistyczne znicze, często w kolorze białym lub przezroczystym, są odpowiedzią na pstrokaciznę oraz nadmierne użycie złotej farby.

Często spotyka je się w wykończeniu przypominającym potłuczone szkło. Bez obaw, taki znicz jest w pełni bezpieczny i nie grozi ci skaleczenie.

Eleganckie znicze

Rosnąca świadomość na temat ekologii odbija się także na samych zniczach. Coraz częściej rezygnujemy z jednorazowych, zalewanych zniczy i wybieramy duże, trwałe znicze, które można wykorzystać wielokrotnie.

Odbija się to pozytywnie na jakości zniczy. Egzemplarze wykonane z grubego szkła i odpornego plastiku można dostać znacznie częściej niż kilka lat temu. Są to m.in. smukłe kapliczki, eleganckie kule czy artystyczne znicze wykonane ręcznie.

Tradycyjny wkład czy elektryczny?

W dalszym ciągu dominują wkłady tradycyjne. Uznawane są za bardziej gustowne, odpowiednie i przede wszystkim za ładniejsze. Z roku na rok rośnie jednak zainteresowanie wkładami elektrycznymi. Na ich korzyść przemawia zwłaszcza długość świecenia.

Mogą świecić się nawet przez miesiąc, natomiast klasyczne znicze rzadko palą się dłużej niż kilka dni. Dodatkowo nie brudzą znicza ani nagrobka, a także nie są już drogie. Wkłady elektryczne przypominające nadpalony wkład woskowy, wyposażone w nieregularny tryb świecenia, wyglądają bardzo naturalnie i nie kojarzą się z tanimi świecidełkami.

Czy warto kupić znicze w internecie?

Liczba stoisk ze zniczami, rozlokowanych wokół cmentarzy w czasie uroczystości Wszystkich Świętych, dobitnie pokazuje, że wiele osób odkłada zakup znicza na ostatnią chwilę.

Niestety, dostępne są wówczas głównie znicze bardzo niskiej jakości, a ich ceny są stanowczo zbyt duże. Jeśli chcesz uniknąć przedświątecznej gorączki zakupowej i szukasz czegoś, co nie jest dostępne w marketach, wybierz zakupy internetowe.
  • Masz znacznie większy wybór i możesz kupić unikatowe, ręcznie dekorowane lampiony, których nie znajdziesz w sklepach.
  • Unikniesz dźwigania ciężkich zniczy.
  • Kupując znicze wcześniej, zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy.
  • Bez obaw, znicze zabezpieczone są w taki sposób, że nie musisz obawiać się ich zbicia.

Tego zdecydowanie unikaj!

Symbolem ślepej ścieżki w rozwoju akcesoriów nagrobkowych jest znicz, który kilka lat temu zdobył niechlubną popularność w całej Polsce. Chodzi oczywiście o elektroniczną lampkę nagrobkową, która wygrywała melodię piosenki zespołu Ich Troje – „Powiedz”.
Po chwili zachłyśnięcia się cmentarnymi nowinkami, moda na znicze z pozytywkami zmalała. Bez względu na to, czy wygrywają melodie muzyki pop czy pieśni religijne, warto omijać je szerokim łukiem. Nie dość, że są zazwyczaj marnej jakości, to na dodatek nie przystają do powagi cmentarza.

Autor: Szymon Sonik